1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Hayvan hastanesi açılıyor
Hayvan hastanesi açılıyor

Hayvan hastanesi açılıyor

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından açılacak .

A+A-

BUZAĞI KAYIPLARI SEMPOZYUMU

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi’nin resmi açılışı, 21 Aralık Perşembe günü (yarın) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yapılacak. Bakan Fakıbaba, Kırıkkale Üniversitesi ve Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın desteği ile düzenlediği Buzağı Kayıpları Sempozyumu’nun açılış oturumuna da katılacak.

15.000 M2 Kapalı Alan

Kalite çıtasını her geçen gün biraz daha yükselten Kırıkkale Üniversitesi, hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor. Veteriner Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren, ülkemizin en modern hayvan hastanesinin resmi açılışı Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yapılacak.   15.000 m2 kapalı alana sahip olan Veteriner Fakültesi binasının 6.000 m2’si Hayvan Hastanesi olarak hizmet verecek.

HAYVAN OPERASYON SALONU

Fiziki açıdan Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE)  kriterlerine uygun olarak dizayn edilmiş olan hayvan hastanesi bünyesinde;  Büyük Hayvan Klinikleri, Küçük Hayvan Klinikleri, Radyodiagnostik Merkez (Röntgen, Ultrasonografi), Klinik Laboratuvarı,  Suni Tohumlama Laboratuvarı,  IVF Laboratuvarı, Patoloji Laboratuvarı ve Nekropsi, Bekleme Salonu,  Muayene salonları (Hayvan türlerine ait), 5 adet küçük hayvan operasyon salonu, 4 adet büyük hayvan operasyon salonu, 1 adet at operasyon salonu olmak üzere toplam 10 adet operasyon salonu,  Yoğun bakım ve rehabilitasyon üniteleri,  Diş ünitesi, Hospitalizasyon üniteleri (Her hayvan türüne ait),  Bokslar ve karantina odaları (bulaşıcı hastalıklar için) bulunuyor.

KORUYUCU HEKİMLİK NOSYONU

Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde sağlık hizmeti alanları yanında; 3 adet amfi, 3 adet derslik, 2 adet lisansüstü dersliği, 2 adet seminer salonu, bilgisayar salonu ile eğitim hizmeti veriliyor. Veteriner Fakültesi, klinik hizmetlerinin yanı sıra hayvan yetiştiriciliği, gıda güvenliği ve hijyeni alanlarında bölge hayvancılığına, gıda sektörüne ve halk sağlığına hizmet ediyor ve koruyucu hekimlik nosyonunu yerine getiriyor.

SONUÇLAR DEĞERLENDİRİLİYOR

Eğitim-öğretime başladığı günden bugüne hızlı bir ilerleme gösteren Veteriner Fakültesi laboratuvar ve kliniklerinde her türlü tahlil, tanı ve tedavi ile ameliyatlar başarı ile gerçekleştiriliyor. Fakültemizde çok sayıda hasta hayvan muayenesi ve operasyonu yapılıyor, her türlü laboratuvar tetkik ve tanı yöntemleri ile PCR, ELISA, röntgen, ultrason ve benzeri kliniğe yönelik cihazlar kullanılıp sonuçlar değerlendiriliyor.

KIRIKKALE TARIMINI ANLATACAK

Hayvan Hastanesi’nin açılışı ile birlikte 21-22 Aralık’ta Buzağı Kayıpları Sempozyumu da Kırıkkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Bölgemizde hayvancılık yapanların ve Veteriner Hekimlerin katılacağı sempozyumun açılış oturumuna, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba da iştirak edecek. Hayvancılığımızın büyük sorunlarından birisi olan kırmızı et açığı, ülkemizde %15 seviyelerinde olan buzağı kayıpları ve diğer üreme problemleri, gerçekleştirilecek bu sempozyumda tartışılacak ve yetiştiriciler ile veteriner hekimler bilgilendirilecek.

Haber-Foto: Sedat Gençay

 

Bu haber toplam 1805 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.