1. HABERLER

  2. FOTO GALERİ

  3. Haydi Vahra! (Amatörün Sesi - Ömer Yılmaz)
Haydi Vahra! (Amatörün Sesi - Ömer Yılmaz)

Haydi Vahra! (Amatörün Sesi - Ömer Yılmaz)

Geçmişte aynı toprakları paylaştığımız Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğunun en önemli etnik kökeniydi. Ne olduysa l. Dünya Savaşında oldu. Ermeniler...

A+A-

Geçmişte aynı toprakları paylaştığımız Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğunun en önemli etnik kökeniydi. Ne olduysa l. Dünya Savaşında oldu. Ermeniler Doğu’da, Avrupalıların kışkırtmasıyla isyan çıkardı. Osmanlı kan dökülmesin diye isteyeni istediği yere güvenlikle gönderdi.

Dünyanın her yerine dağılmış Ermeniler bu olayı tehcir ve yok etme diye ilginç hayaller peşine düştüler. Halbuki dünyanın gözü önünde cereyan eden geçmiş olayları bırakın, geçmişte Osmanlı’da, şimdilerde ülkemiz topraklarında kıllarına zarar gelmiyor!

Osmanlı’nın en zor döneminde dahi iki toplum hayatın ayrılmaz parçasıydı. Beraber savaştılar, beraber ticaret yaptılar, yeri geldi Ermeniler, Osmanlı adına Türk bayrağı taşıyıp Olimpiyat oyunlarında vatandaşı olduğu ülkeyi temsil ettiler.

“Haydi Vahra!” başlığına gelince; Osmanlı zamanında sporumuz 1908 yılında Londra Olimpiyat oyunlarında boy gösterir. Oyunlarda ilk defa tek sporcu ile temsil edilir.

Ondan hemen önce Taksim’deki bir Rum okulunun öğrencisi Rum Mullos Efendi jimnastik dalında Olimpiyatlara katılmıştır. İstanbul’u ziyaretinde modern olimpiyatların kurucusu Fransız Pierre de Coubertin ile tanışmış ve ona mihmandarlık yapmıştır. Coubertin de bu şahsı, şahsî daveti ile Osmanlı adına jimnastik yarışmalarına dâhil etmiştir. Mullos Efendi yarışmalarda madalya kazanamadı ama olimpiyatlara katılan ilk Osmanlı sporcusu olma şerefine nail oldu.

vahra vahram papazyanVahra, yani Vahram Papazyan ise bir Osmanlı Ermenisidir. Vahram Papazyan Bebek’te oturan bir gazete bayisinin oğludur. Koşa koşa İstanbul’a iner gazeteleri aldıktan sonra yine koşarak Bebek’e döner, bunları babasının dükkanına bırakırdı. Bundan sonra yine koşa koşa Robert College’nin yokuşunu tırmanırdı.

Selim Sırrı Tarcan o tarihlerde yayınlanan “İkdam ve Sabah” gazetelerinde olimpiyatlara katılmak isteyen amatör gençleri lisans almaya davet eder. İlanı heyecan içinde okuyan Vahram Papazyan koşu konusunda kendisine güven duymuş ve Olimpiyat Oyunlarına katılmaya karar vermişti. Selim Bey’den lisansını aldı ve kendisine İsveç’e götürecek parayı temin çarelerini araştırmaya koyuldu.

Arnavut köyündeki Rum tiyatrosunda bir müsamere tertip edildi. Sayarlı hanımlarında hazır bulundukları bu müsamerede bizzat Vahram Papazyan’da sahneye çıktı ve Türkçe olarak temsil edilen “Fedakâr Gemici” piyesinde önemli bir rol aldı.

Yine bir Ermeni olan Mıgır Mıgıryan ile 1912 İsveç, Stockholm Oyunlarında Osmanlı’yı temsil etmişlerdir. Bu iki Ermeni oyunlarda ilginç olaylar yaşar.

Devam edecek…

Bu haber toplam 592 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.