1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Haydi Tiyatroya! (Lena, Leyla ve Diğerleri…)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi Tiyatroya! (Lena, Leyla ve Diğerleri…)

A+A-

sanat kalemi

kose-yazisi--alaattin-karaer3-lena,-leyla-ve-digerleri.jpg

     Giyindim

     Üst üste

     Bir ben vardı içimde

     Matruşka bebekler gibi…

     Sözleriyle başlayan “Lena, Leyla ve Diğerleri” tiyatro oyununu için yazılanların ilk sözleri…

     Matruşka bebekler gibi… sözlerini duyunca ve tiyatro afişini görünce; gezmek için gittiğimiz Volga turu günlerimiz aklıma geldi.

     Gezimizin ilk günü 20 Temmuz 2014 tarihinde Moskova’dayız. İlk gün serbest program olduğu için, 15 yıl önce Moskova’ya giden, orada evlenen ve yaşamını devam ettiren arkadaşım Mehmet’le telefonlaşmıştık görüşmek için! Birkaç haftalığına bir iş için geldiği Moskova’da kalakalmış. Rus kızıyla evlenmiş, dört yaşında oğlu olmuş. Eşi ve çocuğu Türkçe bilmediklerini ve kendinin Rusça öğrendiğini söyledikten sonra; Moskova’da kışların çok sert geçtiğini, üç ay kadar yaz olduğunu söyledi. Fazla bir şeyler soramıyordum. Kendimi sanki suçlu hissetmiştim, arkadaşımın gurbet ellerde mutluluğu araması adına!

     Moskova caddelerindeyiz. Sohbet sohbeti derken bir yandan da geçtiğimiz yerleri tanıtıyordu. Şu bina şu, şu bina şu…

     Aracına park yeri buldu. Bundan sonra yürüyerek gezeceğiz dedi. Bakanlık binaları, mağazalar…

Arbat sokağı! İstanbul Beyoğlu gibi trafiğe kapalı, insanların gezdiği, hediyelik eşyaların satıldığı tezgahlar, mağazalar, küçük kafeteryalar, restoranlar, sokak ressamları, sokak müzisyenleri …

     Hediyelik eşya satan bir mağazaya girdik. Çeşitli büyüklükte imal edilmiş Matruşka’lar. Eşim biliyormuş, ben ilk kez gördüğümü söyleyebilirim. Çeşitli renk ve büyüklükte! Birisinin fiyatına baktık. Türk parasıyla 750,00 TL.’yi buluyor. Şaşırdım açıkçası. Arkadaşım Mehmet burada fiyatlar biraz yüksektir, başka yerde ucuzları da var dedi. Bizim baktığımız işçilikli çok güzel olduğu içinde pahalıymış. 10,00 TL.’ye de olanların olduğunu öğrendik sonraki günlerde!

     Matruşka, Rus yapımı bir oyuncak bebek türüymüş. Ahşap el yapımı olan bebekler ortasından açıldığında başka bir bebek çıkıyor, onu açtığında yine başka bir bebek çıkıyor. Beş, altı yedi.. bebekli. Anne figürünü temsil ediyormuş.

     Matruşka hem oymacılık hem de resim açısından Rusya’nın imajı ve ruhuymuş.

     Sivas Devlet Tiyatrosu, Kırıkkale sanatseverlerin karşısına ““Lena, Leyla ve Diğerleri”  oyunuyla gelecek. Oyuncularıyla demiyorum, çünkü tek kişilik ve tek perdelik oyun.

     Böyle oyunlar biraz risk oluyor izleyici için, Düşük tempo oynanırsa tek perde dahi olsa bitmiyor çünkü. Fakat daha önce seyretmiş olduğuz tek kişilik oyunlar bu düşüncelerimizi sildi.

     Bir bedenin içine kaç ruh, kaç dünya sığar? Kaç kadın içinde taşıdığı kimlik karmaşasını sağlıkla atlatır? Yaşadığımız coğrafyanın etkin baskılarını göz önünde bulundurduğumuzda; hayır demekle diyememek arasındaki çizgiyi, baş kaldırmakla boyun eğmek arasındaki keskinliği ve bir kadının içindeki kargaşayla dışındaki düzenin çarpışması sonucu oluşan durumu tüm gerçekliğiyle izlemeye çağırıyor sizi Lena, Leyla ve Diğerleri… diye bitiyor tanıtım yazısı…

     1949 senesinde Ankara’da perde açan Devlet Tiyatroları, 1997 yılında 12 bölgeye ulaşmıştır. Bu bölgelerden biri de Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı kültür ve sanat şehri Sivas’tır. Sivas Devlet tiyatrosu, bölge tiyatro olmanın sorumluluğuyla seyircisiyle sadece sahneden buluşmamış, aynı zamanda şehrin ve ülkenin özel günleri için de çeşitli projeler hazırlamıştır. Her sene Sivas Kongresi’nin yıl dönümü olan 4 Eylül’de kongrenin canlandırılması yapılmış ve bu canlandırılmalarda önce N. Fırat Demirağ, 2003 senesinden itibaren de M. Orkun Gülşen Atatürk’ü canlandırmıştır. Şehrin simge ozanı Aşık Veysel’i de ölüm yıl dönümünde Cebrail Esen canlandırmıştır. Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 18 Mart Çanakkale Şehitleri günleri için de çeşitli projeler hazırlanmış ve bu projelerin çoğunda şehrin birçok kurumuyla ortak çalışılmıştır.

     Sivas Devlet Tiyatrosu, 26 Ekim 1997 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi’nde, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Ferdi Merter’in yazıp yönettiği “Seviyorlardı Yaşamı” oyunu ile açılmıştı.

     1 saat 5 dakika sürecek 1 perdelik oyunun, hazırlanmasından bizlere sunulmasına kadar görev alanların isimlerini de yazmadan geçemeyeceğim.

     Yazan: Zehra İPŞİROĞLU, Yöneten: Ayşen İNCİ.

     Oyuncu: Filiz DEMİRALP.

     Dekor Tasarımı: Özlem KARABAY, Kostüm Tasarımı: Nalan TÜRKOĞLU, Işık Tasarımı: Çetin ATAY, Müzik: Sibel ALGAN, Asistanlar: İsmail TÜTÜNCÜ, Burak FINDIKÇI, Sahne Amiri - Kondüvit: Metin AKTAŞ, Işık Kumanda: Hasan KOÇYİĞİT, Suflöz: Elif Alara ÇETİNEL. Dekor Sorumluları: Koray GÖKKAYA, Faruk ŞEN. Aksesuar Sorumlusu: İbrahim Torun, Terzi: Türkan GÜL, Perukacı: Çetin ÇAKIR, Sinevizyon Sorumlusu: Umut KOŞAN.

     29 Şubat 2020 Cumartesi günü saat: 19.30’da!

     Haydi Tiyatroya!

     Emeği geçen herkese şimdiden teşekkürler! 

kose-yazisi--alaattin-karaer2-yurdanur-duman.jpeg     kose-yazisi--alaattin-karaer1-cigdem-karaer.jpeg

Bu yazı toplam 919 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.