1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. HAYDİ! KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI İÇİN ÖLÜ TOPRAĞINI ÜZERİNDEN AT
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYDİ! KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI İÇİN ÖLÜ TOPRAĞINI ÜZERİNDEN AT

A+A-

Bir varmış. Bir yokmuş. Evvel zaman içinde bir KIRIKKALE varmış. Kırıkkale’de bir de ÇELİK ÇEKME BORU FABRİKASI varmış. Efendim bir de KIRŞEHİR varmış. Kırşehir’de bir de ŞEKER FABRİKASI varmış. Masal bitti. Şimdi gerçekleri anlatalım. KIRIKKALE ÇELİK ÇEKME BORU FABRİKASINA VE DE KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASINA bakalım. Size önce Kırıkkale’yi anlatayım.

            Anlattıklarım, bizzat yaşadığım ve kulağımla duyduklarımdır. ÇELİK ÇEKME BORU FABRİKASININ, özelleştirilmeden önceki fabrikanın müdürünü anlattı. Özet olarak söyledikleri. “ Fabrika 1974 de temeli atıldı.  1978 de üretime başladı. Fabrikada çalışan sayımız iki bin kişiye çıktı. Müdür diyor ki bizim üretimin kalitesi, üretim maliyeti ve satış fiyatımız, Almanya’nın yaklaşık aynısıdır. ÇELİK ÇEKME BORU FABRİKASI sadece KIRIKKALE’DE VARDIR. Orta Doğu ülkelerinin hiç birinde, bizim yaptığımız üretimi yapan başka ülke yoktur”.

            Anlatmaya devam ediyor. “ Fabrikamız özelleştirilme kapsamına alındı. 2002 yılına gelindi. Ülkemizin ihtiyacı olan malı üretemiyoruz. Ürettiğimiz malı da satamıyoruz. Zarar ediyoruz. Sadece PETROL OFİSİ ihtiyacının onda birini bizden alsa, sıkıntımız olmaz. Bir de diyor ki, piyasada çok ucuz mallar mal. ALMANYA’NIN hurda dediği malları ithal ediyorlar”. Arkasından da ekliyor. “ Bizde işçi maliyetleri de çok yüksek”. Oysa son yıllar çalışan işçi sayısını beş yüze düşürmüşlerdi.

           Dikkat eder misiniz? Fabrika iki bin kişi çalıştırırken, Almanya kalitesinde mal üretiyor. Almanya kadar bir maliyetle mal üretiyor. Almanya fiyatına eşdeğer bir fiyatla mal satıyor. Fabrika özelleştirme kapsamına alınınca suçlu bulunmuştu. İşçi fazlaydı. Almanya’dan kalitesi olmayan ucuz mal ithal ediliyor. PETROL OFİSİ bile ihtiyacının onda birini, KIRKKALE ‘DE üretilen malı almıyor.  Anlattıklarımı kimden dinledim. Fabrikanın özelleştirilmesinden önceki müdürünün anlattıkları bunlar.

            Yıllar geçti. Fabrika satıldı. 50 milyon dolara. Kim aldı? Fabrikayı ERDEMİR GURUBU satın aldı. Bu para fabrikanın arsa parasının karşılığı bile değil. Düşünebiliyor musunuz iki bin kişi ile üretim yapılan fabrika, kapalı alanlarıyla, içindeki alet ve mallarıyla sadece elli bin dolara satıldı. AMAÇ. Fabrika zarar ediyor. Özelleşirse fabrika daha iyi çalışacak. Fabrika kâr ederek çalışacak.

            Fabrika satıldıktan sonra, bir açılış töreni yapıldı. Bu toplantıya ben de katıldım. ÇEBOR amblemli güneşlik şapka bile giydim. Açılışta konuşan fabrikanın yeni müdürüdür. Müdür KIRŞEHİRLİ İMİŞ. Biraz da can kulağıyla dinledim. Müdür diyor ki “  biz fabrikayı satın aldığımızda, fabrikanın yıllık üretimi bin iki yüz ton. Yıllık zararı 4,5 trilyon. Biz bu üretimi on iki bin tona çıkardık. Yıllık kârımız da bir trilyon oldu. Bir yıl sonra üretimi 25 milyon tona çıkaracağız. Kârımız da bir o kadar artacak”.

            Yeni genel müdür anlatmaya devam ediyor. “ Kurumda iyileştirme, yenileşme, çabalarımızla ve de fabrikada çalışan işçi ve teknik elemanlarının önerileri dikkate alarak üretim yaptık. Piyasa fiyatlarının üçte bir maliyetle üretim yaptık. Ve çok kâr elde ettik. Biz sadece dört milyar dolar yatırım yaptık. Karşılığında on iki milyar dolar kazandık”. Müdür anlatmaya devam ediyor. “Ülkemizin yıllık ihtiyacı yüz elli milyon ton. Yüz bin ton da orta Doğu ülkelerinin ihtiyacı var. Toplam iki yüz elli milyon ton. İşte bizde planlamamızı yapıyoruz. Kısa zamanda üretimimizi iki yüz elli milyon tona çıkaracağız. Ürettiğimiz malı da aynı yıl içinde satacağız”. ALLAH. Malların girişini, çıkışını, satışını, çalışacak işçisini, vergisini, para trafiğini, ihracatınızı vs. düşünün.

            Sonra ne mi oldu? ERDEMİR GURUBU, FABRİKAYI çok yüksek fiyatla bir başka guruba sattı. Onlar da fabrikanın kapısına kilit vurdu. Fabrika çalışmıyor. Çalıştırılmıyor. Olanların hepsi 2005 yılı ve sonrası. Kim iktidarda? Onu da mı söyleyim. Siz bilin canım.

            Gelelim KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASINA. Şeker fabrikamızı özelleştirecekler. İktidarda kim var? Bunlar varken KIRIKKALE ÇELİK ÇEKME BORU FABRİKASINA NE OLMUŞ? Fabrika kapatılmış. KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI NE OLACAK?  Onu zaman gösterecek. Yaşayarak göreceğiz. Ey KIRŞEHİRLİ. Üzerinize ölü toprağı mı serpildi?  MENDERES iktidarına direnerek, Osman Bölükbaşı ve partisine oy veren KIRŞEHİRLİ, KIRŞEHİR’İ İLÇE yaptırma pahasına,  iktidara karşı çıkan KIRŞEHİRLİ nerdesiniz? Hele KIRŞEHİR’DE BİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ara seçimi yapıldı. Bir tarafta ÖZAL HÜKÜMETİ var. Bir tarafta YEREL YÖNETİMLER desteği var. Özal’ın ve hükümetinin tüm baskılarına, sınırsız vaatlerine rağmen,  SHP’Lİ CAHİT GÜRSES’İ belediye başkanını SEÇEN SİZ DEĞİL MİSİNİZ? Lafı fazla uzatmayım. KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASININ SATIŞINI DURDURMA ZAMANIDIR.

Bu yazı toplam 1264 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.