1. YAZARLAR

  2. ÖMER DEDE KILIÇ

  3. HATIRALARIM (FİDANIN AHMET)
ÖMER DEDE KILIÇ

ÖMER DEDE KILIÇ

YAZAR, ŞAİR
Yazarın Tüm Yazıları >

HATIRALARIM (FİDANIN AHMET)

A+A-

            Çelebi ilçesine bağlı Karahacılı Köyünde yağız bir delikanlı, yiğit bir adam vardı.  O köyde bir Fidanın Ahmet vardı. Yakışıklıydı. Herkes onu kadın müptelası olarak bilirdi. Oysa onun bir hayal dünyası vardı.  Kendini hayat okulundan mezun etmiş biri olarak aslında o bir sanatçıydı. Yönlendirilseydi mimar olurdu, mühendis olurdu. İnşaat işlerinin en iyisini tasarlar ve yapardı. Kendi kendine kısa sürede saz çalmayı öğrenmiş, elinden tutulsaydı iyi bir saz sanatçısı olurdu. Kurşun kalem çalışması , yağlı boya fark etmez fırsat verilseydi ünlü bir ressam olurdu. Ahçıydı, yemek kültürünü meşhur iğdebeli lokantasından almış biri olarak ünlü turistik otellerinde şef olurdu. Damak tadı vardı ondan iyi bir gurme olurdu. Kendisi fark etmese de geçmişten gelece halay kültürümüzü Fidanın Ahmet yaşatmıştır. Köy düğünlerimizde hala onun yerini dolduran olmamıştır. Yakışıklıydı  ve beyefendi bir kişiliği vardı. Konuşmasına dikkat eder kimseyi kırmamak için ağzından çıkacak kelimeleri seçerek söylerdi.

            Fidanın Ahmet yiğitti. Yiğit olacağı doğumundan belliydi. Ne kadar gelişken doğmuşsa annesi Fidan kadının Ahmet’in doğumundan sonra beli bükülecek, ömrünün sonuna kadar sakat kalacaktır.

            Fidanın Ahmet’in çalkantılı geçen okul hayatı sona erdikten sonra düğünlerin efesi, halayların başı babası efe Mehmet tarafından Köyden koparılarak, Kırıkkale götürülecek ve o yılların sanayicisi İbrahim Örs’ün yanına çırak olarak verilecektir. İstikbalde umut vaat eden bir çocuktu. Ve bu fabrikada iyi bir torna, iyi bir kaynak ustası olarak yetiştirilecekti. Algılaması ve uygulaması emsallerine göre çok yüksekti. Çok geçmeden kendisine umut bağlayanları mahcup etmemiş, iyi bir torna ustası olarak İbrahim Örs’ün aranılan adamı olmuştur.

            Fidanın Ahmet zeki bir çocuktu. Aranılan bir elaman olmuştur. Ancak; Fidanın Ahmet mutsuzdur. Onun için paranın pulun hiç önemi yoktur. Aslında babası tarafından köyden iş ve sanat için koparılmamış, sevdiği kızı oğluna alamadığı için köyden koparılmıştır. Yâda koparılmak istenmiştir.  Fidanın Ahmet sevdiği kızdan fizik men koparılmış fakat ruhen koparılamamıştır. Aksine sevdiği kıza olan özlemi, muhabbeti daha da artmıştır. Artık gönlüne kilit vuramamaktadır. Hasrete dayanamamaktadır. Sevdiği kıza olan sevgisi çığ gibi büyümekte, bağrı kor gibi yanmaktadır. Aşk hasreti içini acıtmaktadır. Köye dönmesi, hiç değilse sevdiği kızın nur cemalini görmesi gerekmektedir.

 İşyerinden izin alarak köye döner ve babasından sevdiği kızı istemesini söyler. Fakat babası efe Mehmet oğluna kızın babasının zengin olduğunu, onunla aşık atamayacaklarını söyleyerek başka bir kızı önerir. Ancak; Fidanın Ahmet bu teklifi ret etse de o yıllarda saygı gereği en son büyüklerin dediği olurdu. Fidanın Ahmet gizli gizli ağlamaktadır. Ne babasına ne de gönlüne söz geçirememektedir. Babası efe Mehmet, fakir fakat gönlü zengin bir adamdı. Zenginlerin sofralarına koymadıkları insanları, Cuma namazı için köye gelen yabancı misafirleri evine davet ederek, ekmeğini paylaşan gönlü zengin bir insandı. Oğlunun sevdiği kızı babasından istese belki verirlerdi ama Efe Mehmet onurluydu. Bu gün olmasa da ilerde zenginin karşısında ezilmek istemiyordu.

Fidanın Ahmet, sevdiği kızla evlenemeyecekti. Aileler arası olan uçurumlar kapatılamayacaktı. 0nun sevdiği kızla kavuşmaları mahşere kalacaktı. Sönmeyen aşkı içinde bir uhde olarak kalacak, yaşadığı müddetçe gerek kendi gönlüne, gerekse yakınlarına büyük acılar yaşatacaktı.

Efe Mehmet çok geçmeden Fidanın Ahmet’i Kaman’ın Kargın Selimağa köyündeki dayısının kızı, tam bir köylü güzeli olan Elifle nişanlayacaktı. Büyüklerin gönlü hoş olsun  diye evet demek zorunda kalmıştı. Fidanın Ahmet’in artık itiraz edecek durumu kalmamıştı.

Fidanın Ahmet anlatılanlara göre güzel bir kız olan Elif’i görmek için heyecanla yola düşer. Eskiden şimdiki gibi açık değil nişanlı ile gizli gizli görüştürülürdü. Karahacılı Köyü ile Kargın Selimağa köyü arası altı km. yol Fidanın Ahmet’e ırak değildir. Akşamüzeri Kargın Selimağa köyüne ulaşır. Direkt nişanlısının evine gitmesi ve evin erkekleri ile karşılaşması mümkün değildir. Bu yüzden Elif’in yakın bir akrabasının evine varır ve orada akşamın olmasını bekler. Köyde el ayak çekildikten sonra akrabasından nişanlıya konulmasını ister. Ancak o gün evde baba ve kardeşler vardır. Akrabaları tarafından çok uğraşılsa da netice de nişanlıya konulmaz. Fidanın Ahmet herkesin anlattığı köylü güzeli Elif’i görememiş ve buna çok bozulmuştur. Sabahı beklemeden öfkeyle tekrar köyüne dönmek için yola düşer. Düşer de vakir geçmiştir. Gecenin bir yarısı olmuştur. Fark etmez. Fidanın Ahmet korkusuzdur. Ancak; söylentilere göre cin ve perilerin olduğu bir bölgeye geldiğinde gördüğü manzara karşısında irkilmiştir. Karşısında heybetli iri yarı bir adam adeta Fidanın Ahmet’in yolunu kesercesine dikilmektedir. Durur yoldan çekilmesini ister. Gittiği yol yol değildir. Herk edilmiş bir tarladır.

Fidanın Ahmet karşısında duran iri yarı adamdan önünden çekilmesini ister. Hatta onu düelloya davet eder. Şu babayiğitliğine yazık der. Erkeksen yanıma gel der. Adam hiç konuşmaz. Fidanın Ahmet için hiç istifini bile bozmaz. Fidanın Ahmet buna daha çok öfkelenir. Ancak; fazla yaklaşamaz yerden taş alır fırlatır ama karşısında duran adamdan taşı yemesine rağmen yine ses gelmez. Fidanın Ahmet karşısında duran adamdan iyice endişelenir daha da sinirlenir. Aksi halde kendisini vuracağını söyler. Yine ses gelmediğini görünce elindeki kamasını çıkarır bir hışımla adama saldırır. Gördüğü manzara karşısında şaşırır kalır.

Yaklaşık iki saat dil döktüğü adam kurumuş bir ağacın köküdür. Demekki üç harfli varlık yoktur. İnsanlar kendi cinlerini kendi korkularıyla meydana getirildiği bu olayla görülmüştür.

Bu yazı toplam 5857 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.