1. YAZARLAR

  2. ÖMER DEDE KILIÇ

  3. HATIRALARIM (BAŞKA BAHARA KALAN UMUTLAR)
ÖMER DEDE KILIÇ

ÖMER DEDE KILIÇ

YAZAR, ŞAİR
Yazarın Tüm Yazıları >

HATIRALARIM (BAŞKA BAHARA KALAN UMUTLAR)

A+A-

Acıların, elemlerin, kederlerin yaşandığı fani dünyada insanlar neden karamsarlığa, üzüntüye, ıstıraba gark edilirler. Güzelim baharları yaşamak varken neden insanlara hep kışı yaşatırlar. Neden neşe, sevinç, mutluluk varken neden sıkıntı çektirirler insanlara, neden döktürürler gözyaşlarını, neden kuruyan göz pınarları bıraktırırlar insanlara. Mutluluk bu kadar mı uzak, bu kadar mı pahalı insanlara.
Yıllarca hastalık çekmiş, bir ha
vanın bile sağlıkla güzel olduğu dünyada, neden bu hasta adama üç günlük mutluluk çok görülür. Kendi bileğinin hakkıyla, yıllarca verilen emekle, göz nuruyla elde edilen mutluluk, bu hasta adama neden layık görülmez. Neden insanlar bardağın hep boş tarafından bakarlar. Hep mi bu adam olumsuzdur. Hiç mi pozitif olmamıştır. Bir kahvenin bile kırk yıl hatırı olduğu fani dünyada hiç mi bir kimseye iyiliği dokunmamıştır. Neden inanmazlar bu çınarın hastalığına, bu adam sarhoş mudur, bu adam deli midir, bu adam akıldan yoksun mudur?
Bir insanı araştırmadan ona bardağın boş tarafından bakmak, bu adamın yıllarca kurduğu hayallerin, yapılan planların gün be gün, içten içe yıkarak, bedeninde oluşturabileceği tahribatı düşünebiliyor musunuz? Her şey bu kadar basit mi, Her şey bu kadar ucuzsa gelin görün bu hasta adamı, bundan sonra artık yaşayan bir ölüdür.
Neden bu adam çaresiz, neden bu adam umutsuz, neden bu adam hastane köşelerinde sahipsiz bırakılmıştır. Hiç mi insanlarda merhamet duygusu kalmamıştır. Her insanın bedeni hasta olabilir, ama her insanın ruhu hasta olmayabilir. Bire ruhsuzlar kimin ruhu hasta, bakın bakalım kimin beyni hasta,
Bu hastalık herkese gelebilir. Gelebilir de işte o zaman aranır baba, kardeş, arkadaş. İşte ahde vefa burada aranır. Ama artık aranan bir baba, aranan bir eş, aranan bir arkadaş yanında olmayabilir. Artık dökülen gözyaşları boşuna olabilir. Bu vakitten sonra dökülen gözyaşları timsah gözyaşlarıdır. Ama bu gün paylaşılan acılar, üzüntüler ve ıstıraplar, yarın birilerine neşe, sevinç ve mutluluk olarak döneceğini herkes unutmamalıdır.
Şu kısacık ömürde umutlarımızı başka baharlara bırakmayalım. O beklenen bahar birilerine nasip olmayabilir. Gelin bu baharı birlikte yaşayalım. Denemek için ne çıkar.

Bu yazı toplam 978 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.