1. YAZARLAR

  2. HATİCE AKGÜL

  3. HASTALIK MÜCAHİDESİ
HATİCE AKGÜL

HATİCE AKGÜL

“Ben Ney’im”
Yazarın Tüm Yazıları >

HASTALIK MÜCAHİDESİ

A+A-

" Ben Ney'im "

kose-yazisi--hatice-akgul-001.jpeg

Gülümsemenin insanoğluna yakıştığını bilirdim de Allah'ın isimlerinin yansıması olduğunu öğrenince daha bir güzel görünmeye başladı gözüme. Hâlbuki gülümseme eyleminde ruhun huzura kavuşup bir kaç kasın hareket etmesi dışında bir işlemi yok. Gülsüm bize bunu yaşattı, belki insanların yüzündeki kasları yerinden oynuyordu yalandan ama gerçekten huzurlu gülümsediğimiz bir kaç andan biri oldu.

ÜMMÜ GÜLSÜM GENÇ: Bir yarışma programına katılan 27 yaşındaki Ümmü Gülsüm 4 yaşında geçirdiği ateşli bir hastalık sonucu konuşmamaya başladı. Farklı bir formatla yarışmayı 125 bin para ödülü ile bitirdi. İnanların neler başarmak istediklerinin önündeki engeli kaldırdı bir bakıma. Yıkılan tuğlaları yerine koydu. Kimine ilham verdi kimine bir şükür kapısı araladı, kiminin yarım bıraktığını tamamladı, kiminin haksız haykırışını susturdu.

Değinmek istediğim bir konuda şu aslında; Gülsüm'e hastalık mücahidi tanımını yakıştırdım. Mücahitler yılmaz, derde derman arar. Sorun çıkarmaz, hakkaniyetli davranır. Kendini bir yolla tamamlar insana dava arar. Bir derdin yoksa üzül bir amacında yoktur. Allah sana bir hastalık verdiğinin de neticelerini verir. Allah mülk sahibidir ve mülkünde istediği gibi tasarruf eder.

İnsan düşünmeli: Muaz bin Cebel (r.a) ayağından sakattı. Peygamberimiz (S.A.V.) onu Yemen’e vali tayin etmiştir. Sana sağlığını lutfeden Allah'a daha evvel bir şey vermemişsin ki, onun karşısında bir hak iddia edebilesin. Eğer sana verilen sonucunda bir şey vermiş olsaydın. "Bir göz değil iki göz ver, bir ayak değil iki ayak ver, niye iki ayak değil bir ayak verdin." gibi itirazda bulunmaya hakkın olurdu. Allah bazen bir insanın ayağını alır ancak onun karşılığında ahirette pek çok şey verir. O kimse isyan etmez Allah' itaat etmeye devam ederse çok az şey alıp bir çok şey verir. Bir engele sahip olmak ceza değildir. Bir nimettir. Belki Allah sağlıklı insanları duyarlılıkla imtihan ediyor onlara karşı sorumluluklarımızı test ediyor. Engelli inşalara da zor bir hayatın ardından sıkıntılı geçirdiği her güne karşılık bir cennet hayatı lütuf ediyor. Onlar cennet hayatına artı bir önde girecekler. Siz bunu bilseniz isyan eder misiniz? Tıpkı şehit edip cenneti vermesi gibi...

Bu yazı toplam 748 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum