1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Hasta ziyaretinin sevabı 2
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hasta ziyaretinin sevabı 2

A+A-

Günümüz Müslümanlarının genellikle ihmal ettiğimiz konulardan birisi de hasta ziyaretidir. Sadece yakın akrabalarımızdan birisi hasta olursa onu ziyaret ediyoruz. Oysa Hazreti Peygamber (s.a.v.) Müslüman’ın Müslüman üzerindeki haklarını sayarken bunlardan birisi de Hastasını ziyaret etmektir. Hatta tanımadığımız bir kimseyi bile hastanede ziyaret etmenin çok büyük etkisi ve faydası vardır.

Küçük bir hatıramı anlatmak istiyorum. Bir gün iki imam arkadaş “Haydi bu gün Allah rızası için bir hasta ziyaretine gidelim” dedik ve Haydarpaşa Numune hastanesine gittik. Birkaç tane hastanın hal ve hatırını sorduktan sonra tipi, saç ve sakalı hiç de dindara benzemeyen bir hasta gördük ve yanına oturup hal hatır sorduk. Elimizde getirdiğimiz meyve suyunu da ikram ettik. Adam bizim kim olduğumuzu sordu. Biz imamız, deyince adam nerdeyse şok oldu, şaşırdı. Ne diyeceğini bilemedi! Sizi kim gönderdi, niye geldiniz/ gibi bir çok şeyler sorduktan sonra “Vallahi ben din görevlilerinin böyle medeni, böyle insancıl, tanımadığı bir hastayı ziyaret edeceğini hiç tahayyül etmezdim. Sizlerle tanışmamı ister misiniz!!! dedi ve tanışıp dost olduk.

Tanımadığımız bir adam böyle etkilenirse tanıdığımız bir kimseyi ziyaret ettiğimizde ne kadar memnu olacağını siz düşünün!.

Bunun manevi sevabı hakkında da sevgili Peygamber (s.)in şu hadisine kulak verelim:

“Bir müslüman, hasta bir müslüman kardeşini ziyarete gittiğinde, dönünceye kadar cennet hurfesi içindedir.”

- Ey Allah’ın elçisi, cennet hurfesi nedir? dediler. Resûl-i Ekrem;

- “Cennet yemişidir,” buyurdu. (Müslim, Birr 40, Tirmizî, Cenâiz 2)

Diğer bir hadis-i şeriflerinde de:

 “Bir müslüman, hasta olan bir Müslüman kardeşini sabahleyin ziyarete giderse, yetmiş bin melek akşama kadar ona rahmet okur. Eğer akşamleyin ziyaret ederse, yetmiş bin melek onun için sabaha kadar istiğfar eder. Ve o kişi için cennette toplanmış meyveler de vardır.”

(Tirmizî, Cenâiz 2, Ebû Dâvûd, Cenâiz 3)

Açıklamalar

Bu iki hadiste müşterek olan nokta, hasta ziyaretine giden kimsenin dönünceye kadar cennet bahçesinde bulunduğudur. İkinci hadiste, yetmiş bin meleğin bağışlanma duasının buna ilâve edildiğini görüyoruz. Her iki husus da hasta bir müslümanı ziyaret etmenin uhrevî ve mânevî kazanç yönünü gözler önüne sermektedir.

Tirmizî’deki rivayete göre Saîd İbni Ifâka diyor ki, Hz. Ali bir sabah elimi tuttu, “Haydi seninle Hasan’ı ziyaret edelim” dedi, gittik. Ebû Mûsâ’yı hastanın yanında bulduk. Hz. Ali ona;

- Ey Ebû Mûsâ! Hastayı ziyaret niyetiyle mi yoksa şöyle bir uğrayıvermiş olmak için mi geldin? diye sordu. Ebû Mûsâ:

- “Hastayı ziyaret için geldim” dedi. Bunun üzerine Hz. Ali, Resûlullah’tan Selman’ın rivayet ettiği bu hadisi duyduğunu orada Ebû Mûsa’ya müjdeledi.

Bu hadislerde geçen hurfe ve harîf kelimeleri, devşirilmiş yemiş (hurma) anlamına gelmektedir. Cennet hurmalığı da denilebilir. Burada zikredilmemekle beraber Müslim’in rivayet ettiği bir başka hadiste (Birr 39) yer alan mahrefe kelimesi de “içinde devşirilecek yemiş (hurma) bulunan bahçe” anlamına gelmektedir. Böylece her iki hadiste de görüldüğü gibi, hasta ziyareti ile yemiş devşirme arasında bir ilişki kurulmaktadır. Hasta ziyaretine giden kişinin kazandığı sevap ile bahçeden meyve toplayan kişinin topladığı yemişler birbirine benzetilmiş olmaktadır. Bir hastayı ziyaret etmek demek, cennette meyve toplar gibi sevap toplamak demektir.

İkinci hadiste, sabah veya akşam hasta bir din kardeşini ziyaret eden müslümanın bağışlanması için gün boyu veya sabaha kadar yetmiş bin meleğin dua ettiği bildirilmektedir. Bir insanın bir melek ordusunun duasına mazhar olması büyük bir bahtiyarlıktır. Eğer bu bahtiyarlık hasta bir müslümanı ziyaret edip halini hatırını sormak, elinden geliyorsa ihtiyaçlarını gidermek suretiyle temin ediliyorsa, artık bu iş ihmal edilebilir mi?

Hasta ziyaretini tekrarlamak da sünnettir. Zira Hz. Peygamber, Sa’d İbni Muâz’ı sık sık ziyaret etmiştir. Ayrıca her türlü hastalık sebebiyle hasta ziyaret edilir. Ancak bu konuda örf ve âdeti, şahısların özel durumunu da dikkate almak lazımdır. Meselâ hasta, ziyaretten hoşlanmıyorsa, ziyaret edilmemelidir.

Hadislerden Öğrendiklerimiz

1. Hasta bir müslümanı ziyaret etmek, cennet nimetleri içinde dolaşmak demektir.

2. Din kardeşini ziyaret eden Müslüman için yetmiş bin melek dua ve istiğfâr eder.

3. Peygamber Efendimiz ve ashâb-ı kirâm hasta ziyaretine büyük önem vermişlerdir.

Bu yazı toplam 186 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.