1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. HANİ TEMİZLİK İMANDAN DI
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HANİ TEMİZLİK İMANDAN DI

A+A-

Biz millet olarak her şeyi bilir hiçbirini doğru olarak uygulamayız, bunlarında başında temizlik gelir. “Temizlik imandandır” deriz ama hiç temizliğe dikkat etmeyiz. Çevremizi oturup istirahat yaptığımız yerleri bile temiz tutmayız, pikniğe mi gittik orayı kullandık ama sonunda orasını çöp yığınına çevirir öyle bırakırız, parkta mı oturduk dükkânımızın önünde mi oturuyoruz oralar kabuklu yemiş kabuklarıyla doldururuz, kalkarken orayı temizlemez birde laf atarız belediye temizlesin ne güzel davranış ne güzel söz değil mi?

                Geçen günlerde gazetemiz köşe yazarı Halis Haktanır çok güzel bir konuya değinmiş ilimiz merkezinin tek ormanını ele alarak oradaki o rezaleti, kendinin bizzat gördüğü ve yaşadığını dile getirmiş. Diyor ki bu orman oksijen kaynağı temiz havanın varlığı insanların huzur ve sağlık bulacağı yerler olması gerekirken maalesef çöplük halini almış, içki şişeleri, piknik artıkları, daha kötüsü kurban atıklarının atıldığı yer olmuş. Bunları yapanlara insan demek, mümkün mü? Şehrin her yerini ve ormanını bu hale getirenlere maşallah mı demeli yoksa devlet kurumları görevlerini yaparak bunları bu kötü davranışlardan dolayı cezalandırmalıdır. Hem parklarda hem de ormanlarda görevliler vardır bunların görevi orayı temizlemekten ziyade o kirliliği yapmaya çalışanları önlemelidir. Dükkânının önü dahi olsa şehri kirletmeye kimsenin hakkı yoktur ne olur yaşadığımız dinin emirlerini yerine getirelim temiz olalım çevremizi temiz tutalım.

                Bayram tatili için yurdumuzun cennet köşelerine akın eden yerli turistlerimizin tatili bitimi bulundukları yeri terk ettiklerinde televizyonlardan o rezaleti gördük bıraktıkları çöp yığınlarını gördük nedir bu kepazelik, yaptığın bir kirliliği ya çöp kaplarına ya da poşetlere koyarak o çirkinliği yaratmasan arkandan da o kötü sözleri işitmesen olmaz mı? Olmaz çünkü o her türlü kötü sözü çoktan hak etti. Aynı çevreden faydalanan yabancı turistler de bu çirkinlikleri görmezsiniz. Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ayşe Akman’ın bayram sonu yani tatil sonu anılarını anlatan yazısını okudum, gördüklerini yazmış. Tatilde Yunan Adalarını da gezmiş, o küçük adalarda gördüğü düzeni, tertibi, temizliği dile getrmiş, ondan dolayı o küçücük adaların turistlerle dolup taştığını yazmıştı bunun yanında tabiat güzelliği bakımından Yunan Adalarından kat kat güzel olan kendi yurdumuzun halini yukarda yansıtmaya çalıştım, biz millet olarak niçin inanımızın da gereği olan temizliğe riayet etmiyoruz, çevremizi hor kullanıyoruz. Evimizin içi gibi çevremizi de, mahallemizi de, şehrimizi de temiz tutamıyoruz. Yaptığımız bu yanlışı da devlete veya belediyelere yükleyip onlar temizlesinler diyoruz.

                Bilhassa yaz günlerinde meydana gelen orman yangınlarının büyük çoğunluğunun atılan bir sigara izmaritinden veya piknik yapılan yerin söndürülmeyen ateşinden çıktığından duyuyoruz, yazık değil mi? Birkaç kişinin sorumsuz davranışından yanan ormanlara, zarara uğrayanlara. Devlet bu konularda da ne kadar tedbir alıyor fakat birkaç kendini bilmezi önleyemiyor, her yere her ormana kendi malımız gibi baksak ta hem çevremizi temiz tutmuş oluruz hem de devletimizi, milletimizi zarara sokmamış oluruz, böyle yapabilirsek kendimizde huzur içinde olmaz mıyız? Her türlü yanlış davranışın bir cezası vardır bunları yapanları tespit edip bu yanlışlarının cezalarının çekmelerini sağlamalıyız.

 

İhsan Akça

Bu yazı toplam 673 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.