1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Halkın yazdığı destan
Halkın yazdığı destan

Halkın yazdığı destan

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları tarafından gerçekleştirilen ve milyonlarca insanın silahlara, tanklara meydan okuyarak adeta göğsünü siper edercesine karşı koyduğu kalkışmanın birinci yıldönümünde; birlik ve beraberlik mesajı verildi.

A+A-

KIRIKKALE TEK YÜREK OLDU

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de vatanına sahip çıkan, şehit kanlarıyla sulanan bu topraklar için mücadele veren millet, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün birinci yıl dönümünde yine meydanlardaydı. Şehit ailesinden gazisine, gencinden yaşlısına bütün kesimden binlerce kişi, 2016 yılında yapılan hain kalkışmada nasıl meydanlara indiyse, yine ellerine Türk bayraklarını alarak meydanlara indi.

halkin-yazdigi-destan16.jpghalkin-yazdigi-destan16.jpg

TÜRK BAYRAKLI MUHTEŞEM GÖRÜNTÜ

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliği Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz ve protokol üyelerinin katılımı ile Atatürk Bulvarı'ndan yürüyüşü ile başladı. Topluluk Ankara ve Zafer caddesinin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda yürüyüşü sonlandırdı. Burada yatsı namazından sonra başlayan etkinlikte 7'den 70'e binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları ile kırmızı-beyaz görüntü sergiledi.

halkin-yazdigi-destan3.jpg

DOSTA GÜVEN, DÜŞMANA KORKU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmalarının sinevizyondan canlı olarak yayınlandığı programda, 15 Temmuz’da verilen şehitlerin isimleri tek tek okunarak binlerce kişi hep birlikte şehitler için ‘burada’ diyerek sesleriyle dosta güven, düşmana korku verdi.

ISLANDILAR AMA DİMDİK DURDULAR

halkin-yazdigi-destan6.jpghalkin-yazdigi-destan6.jpg

15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma etkinliğinde, yağan sağanak yağmura rağmen vatandaşlar toplandıkları Cumhuriyet Meydanı'ndan ayrılmadı. Ellerindeki Türk bayraklarını biran olsun yere indirmeyen Kırıkkale halkı, ıslansalar da ‘Demokrasi Nöbeti’nde dimdik durarak, hainlere vatanın asla bölünemeyeceği mesajını bir kez daha yinelemiş oldu.

TERÖRİSTBAŞI İÇİN İDAM SEHPASI

Temsili hazırlanan idam sehpasına teröristbaşı Fethulah Gülen'in fotoğrafının yapıştırıldığı etkinlikte, Kuran'ı Kerim tilaveti okundu ve şehitler için dualar edildi. Kırıkkale Belediyesi Mehteran Takımı tarafından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz yaptı.

ÖFKE VE DUYGU SELİNİ BUGÜN GİBİ HATIRLIYORUM

Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz yaptığı konuşmada "O kara gecenin üzerinden bir yıl geçti. O gece bu saatlerde Emniyet Müdürlüğümüzün önünde o mahşeri kalabalığa hitap ederken siz değerli kardeşlerimizin gözündeki öfke ve duygu selinin bugünkü gibi hatırlıyorum. Ülkenin dört bir yanında o gece bütün milletimiz göğsünü korkmadan siper etmişti. Elinde hiçbir silah yoktu. Sadece göğsündeki imanı ve geleceği olan milletine olan inancı vardı. Bu topraklardaki bir yıllık tarihimiz buna benzer badirelerle doludur.”

MİLLETİN GELECEĞİNİ ÇALMAK İSTEDİLER

“Ama hiç birisi bu milletin 15 Temmuz'da yaşadığı hainliği göstermedi. Üzerine üniforma giymiş teröristler bu ülkeyi bölmeye kalktılar.  O gece görev iktidarı devirmek değildi, bu aziz milletin geleceğine ipotek koymaktı. Millet bunu gördü, Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara, tanklara göğüs germek üzere meydanlara çıktı. Allah’a şükür ki o günde burada idik, bugünde buradayız. Bunları o gece gözlerini kırpmadan can veren şehit ve bedenini esirgemeyen gazilerimize, milyonlarca milletimize borçluyuz. 15 Temmuz’dan sonra ülkemiz daha güçlü. Milletimiz bu hainlerden arındı ve bugün geleceğe çok daha güvenli şekilde bakıyor.”

HİÇ BİR DÜŞMAN GÜCÜ BİZİ YENEMEZ!

“Kırıkkale’de ki bütün Türkiye’de ki bu millet bu şekilde birlik olduğu müddetçe, bizdeki bu vatan aşkı oldukça inşallah bu tür sıkıntıları, bu tür ihanetler bizlere zarar veremeyecektir. Bizleri daha da güçlendirecektir. Bu millet devletinin arkasında, vatanına sahip çıkmaya devam edecektir. Kırıkkale’nin yiğit insanları oldukça, ülkemiz genelinde milyonlarca sokağa inen halkımız oldukça hiçbir düşman gücü bizleri yenemeyecektir” şeklinde konuştu.

KIRIKKALELİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da yaptığı konuşmasında sağanak yağmura rağmen vatandaşların alandan ayrılmamasına dikkati çekerek, "Yağmur yağdı ama fırtına da çıksa, nöbeti terk etmeye hiç kimsenin niyeti yok. Ben her zaman söylüyorum, Kırıkkaleli olmaktan gurur duyuyorum. Bugün burada vatanını milletini seven bir şehrin evladı olmak, hepimizi gururlandırıyor.”

İÇ SAVAŞ ÇIKARTMAK İSTEDİLER

“Bundan bir yıl önce 15 Temmuz da hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Aslında iktidarı değiştirmeye yönelik bir darbe girişimi değildi. Bu güzel vatanımızı bölmeye, parçalamaya iç savaş çıkarmaya hatta işgal etmeye yönelik darbe girişimi idi. Güçlü Müslüman bir ülke istemeyen hain FETÖ'nun yapmaya kalkıştığı bir darbe girişimiydi.”

MEYDANA İNEN İLK ŞEHİR KIRIKKALE

“O hainlerin unuttukları ve hesaplamadıkları bir şey vardı. Öncelikle Allah’ın hesabını unuttular. Hainler, şehadete koşarak giden milletin neler yapacağını hesaplayamadılar.

Allah’a şükür ki; bizler böyle bir milletin mensuplarıyız. Ülkenin birlik ve beraberliği bozamayacaklardı ve öylede oldu. Bütün Türkiye’nin Cumhurbaşkanımızın çağrısından önce Kırıkkale meydana ilk inen şehirdir Kırıkkale. Herkesten önce biz indik. Memleketimize sahip olmak üzere buraya indik” şeklinde konuştu.

KİMSE BU ÜLKEYİ İŞGAL EDEMEZ

“Cumhurbaşkanımız çıktı ve dedi ki; hain FETÖ’nün biz olduğumuz süre içerisinde biz olduğumuz sürece bu memleketi işgal edemezsiniz. Sizin maşa olarak kullandığınız abileriniz var ya, onlarda gelse bu ülkeyi işgal edemez. Bütün Türk halkını meydanlara davet etmesiyle birlikte bu meydanlar hiç boş kalmadı. Biz ne zaman vatan, ne zaman millet, ne zaman bayrak, ne zaman demokrasi denildiğinde hiç tereddüt etmeden her zaman hazırız dediniz ve bu meydanları doldurdunuz.”

BİZLER TANKLA, TOPLA YIKILMAYIZ

AK Parti İl Başkanı Mürsel Akçay, “15 Temmuz akşamı, ordumuzun içerisine kümelenmiş vatan hainleri ülkemizin geleceğine vatanımıza, bayrağımıza ve birliğimize karşın bir kalkışma hareketinde bulundular. Milletimizin üzerine tankla topla gelerek biz bu necip milleti esir alabiliriz zannettiler. Onlar düşünemediler ki, bu milletin içindeki iman gücünü. Bu millet evinden abdest alarak evinden çıkmıştı. İşte bizim halkımızın içindeki vatan aşkı, devlet sevgisi, şehadetliğe ulaşmak için can atmasıdır.” 250 şehidimiz, gazilerimiz o tankların, tüfeklerin karşısında hiç kaçmadan o tankların üzerine yürüdüler. Bu ülke için, bu vatan için, bu bayrak için yürüdüler. Bu millet, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda nasıl destan yazdıysa, 15 Temmuz gecesi de destan yazdı” ifadesinde bulundu.

MİLLETİN ASIL GÜCÜ İNANIŞIDIR

Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Vurgun, “15 Temmuz hain darbe kalkışması, birlik ve beraberliğimiz ile şehitlerimizin kanı, gazilerimizin fedakârlığıyla olumsuz şekilde sonuçlandırılmıştır. Milletin asıl gücü, tankı, topu, tüfeği değildir. Bir milletin asıl gücü, imanı, inanışları, evlatlarıdır. Burada 15 Temmuz akşamı Türk milleti her türlü zorluklarla mücadele edileceğini bir kez daha göstermiştir. Hiçbir problemin kalmayacağını bir kez daha göstermiştir” şeklinde konuştu.

HAİN KALKIŞMA GERİ PÜSKÜRTÜLDÜ

Daha sonra Özbek Saran Ortaokulu’nda 8 yıldır görev yapan ve 15 Temmuz gecesi gazi olan İbrahim Yılmaz, hain kalkışma gecesi yaşadıklarını anlattı. Ankaralı olmamız nedeniyle, 15 Temmuz gecesi Ankara’da olduğunu dile getiren Yılmaz, “Ben 28 Şubat’lar görmüş bir insanım. Sabrettik, Allah’a şükür milyonlarca insanımızın meydanlara inmesiyle birlikte bu hain kalkışma geri püskürtüldü” dedi.

halkin-yazdigi-destan13.jpg

DARBELERİ SUSTURAN EZANLARDAN,

DARBELERİ DURDURAN SALALAR

Konuşmaların ardından Kırıkkale Belediyesi Mehteran Takımı ekibi tarafından çeşitli gösteriler yapıldı. Gecenin ilerleyen bölümlerinde saat 00.16’yı gösterdiğinde bütün camilerden 81 il genelinde ‘Darbeleri susturan ezanlardan, darbeleri durduran salalar’ adı altında eş zamanlı salalar okundu.

VATANDAŞLARA İKRAMLAR YAPILDI

Kırıkkale Belediyesi tarafından meydanda bulunan vatandaşlara yemek ve dondurma ikramı da yapıldı. 112 Acil Sağlık ekipleri, UMKE ekipleri, Emniyet Müdürlüğü ve askeri personelin de hazır bulunduğu program sabah ezanına kadar devam etti. Sabah ezanlarının okunmasıyla birlikte protokol üyeleri ve vatandaşlar yan yana saf tutarak, hep birlikte namaz kıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği saat itibariyle ‘Demokrasi Nöbeti’ dün gece saat 24.00’te sona erdi.

BÜROKRATLARDAN BİRLİK VE BERABERLİK

Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen programa Vali Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan, İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, AK Parti İl Başkanı Mürsel Akçay, Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Vurgun, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sendika temsilcileri, kamu kurum il müdürleri ve çok sayıda Kırıkkale halkı katıldı. Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan Can, Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir’de, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen mitingde hazır bulundu.

halkin-yazdigi-destan2.jpg

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.