1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Halkın hizmetkârıyım
Halkın hizmetkârıyım

Halkın hizmetkârıyım

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde başkanlık görevine seçilen ve görev sürecinde 4. yılın içerisine giren Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, yapılan bazı hizmetler ve yatırımlar hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

A+A-

AMACIMIZ ALLAH RIZASINI KAZANMAK

Bir dönem önce yapılan yerel seçimlerde, yaklaşık 51 bin oy alarak başkanlık görevine seçilen Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, başkanlık görevinde dördüncü yıla adım attı. Başkan Saygılı, halka hizmet alanında geçen bu 4 yıldaki bazı çalışmalarını gazetemiz muhabiri Ahmet Gökdemir’e anlattı. Gelecek kuşaklar için Kırıkkale’ye önemli yatırımlar kazandıran Saygılı, “Bu görev ilk önce Allah’ın rızasını kazanmak ve sonra vatandaşın duasını almak için yapılan ve fedakârlık isteyen bir meslektir” ifadesinde bulundu.

PERSONELLERİNE BORÇLU BELEDİYE ALDIK

ŞUANDA PERSONELE BORCUMUZ YOK!

Göreve geldiklerinde borçlu bir belediye aldıklarını belirten Saygılı, “Biz 2014 yılında göreve başladığımıza Kırıkkale Belediyesi'nin ciddi bir borç yükü vardı. O borç yükünün içerisinde personellerimize olan borçlarımız da vardı. İlk aydan itibaren finansal yönetim sayesinde çok şükür bunun üstesinden geldik ve ilk ayımızdan itibaren bugüne kadar personelimizin hiç bir şekilde alacağı söz konusu değil. Bizim ilk önceliğimiz personel maaşı oldu ve bizim amacımız onların işlerinin karşılığını alnının terinin kurumadan ödenmesidir” dedi.

564 ADET YENİ MKEK LOJMANI YAPILIYOR

BÜYÜK ŞEHİR PARKI İLE KIRIKKALE NEFES ALDI

Seçim döneminde vermiş oldukları vaatlerin çoğunluğunu gerçekleştirdiklerini ve bunların üzerlerine daha fazla proje koyduklarını belirten Saygılı, "Şehrimizin acil öncelikli yapılması gerekenler vardı. Elde bulunan kıt kaynakları maksimum olan çok fazla olan ihtiyaçlarımıza dağıttık. Birinci öncelik sıramız personelimizdi. İmkânlar dâhilinde sıraya koyduk. Yapmış olduğumuz hizmetlerden en önemlisinin bir tanesi de MKEK ile beraber şehrin merkezinde bulunan 564 adet MKEK lojmanlarının yenilenmesi konusunda ve bir tane sosyal tesis olmak üzere belirli bölgelerdeki arazileri devraldık” ifadesinde bulundu.

KALETEPE’NİN CİVARINA 800 ARAÇLIK OTOPARK YAPTIK

ESKİ VALİLİK BİNASINI YIKARAK ÜCRETSİZ OTOPARK YAPTIK

Saygılı, “Bunlardan en önemlisi şehrimizin merkezinde 50 dönümlük bir Büyük Şehir Parkı yaptık. Hemen karşısına şehir kimliğinin oluşturulması amacıyla 'Tarihi Kırıkkale Evleri' yaptık. Bu projeyi çok önemsiyorum. Hemen o bölge için eski Valilik binamızı yıktık, ora şuanda ücretsiz otopark olarak kullanılıyor. Cumhuriyet Meydanı'nın altına otopark yapma düşüncemiz alternatifleri değerlendirdik. MKEK ile anlaşma yapmamızla birlikte Kaletepe'nin etrafında 800 araçlık otopark yaptık. Şehrimizin trafiğini biraz rahatlattı. Bu da bizim taahhüdümüzün içerisinde idi. Tren yoluyla ilgili düşüncelerimiz vardı. Bakanlık ve devlet demiryolları ile yapmış olduğumuz görüşmeler soncunu bunun olamayacağını ifade ettiler. Çalışan bir demir yolu ve Elmadağ bölesinden itibaren değişimin yapılacağı bunun yanında yüklü maliyet göz önünde bulundurularak olamayacağı belirtildi” dedi.

KARŞIYAKA KÖPRÜLÜ KAVŞAK TEMMUZ AYINA HAZIR

DİĞER 2 KAVŞAK ÇALIŞMALARI KISA SÜREDE BAŞLAYACAK

Saygılı, “Tren yolunun kaldırılamayacağı için ortak bir kavşak projesi gerçekleştirildi. Şuanda Karşıyaka kavşağının çalışmaları başladı bu bölge üçlü bir kavşak. İnşallah Temmuz ayı gibi bitirmeyi planlıyoruz. Eski rektörlüğün olduğu MKEK kavşağı yapılacak. Bunun da ihalesi yapıldı. Üçüncüsü itfaiye kavşağı. Orada bir proje değişikliği yapıldı. Uygulama projesi yapılıyor, inşallah kısa sürede çalışmalar başlayacak. Tren yolu güzergâhında üst geçit yapıldı. Demir yolları ile görüştük. Tren yolunun altında yayalar ile ilgili alt geçit için resmi müracaatlarımızı yaptık. Devlet demir yolları bizlere iznini verse kaç tane ihtiyaç varsa hemen yapmak istiyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde gelecek izin sonrası çalışmalar başlayacak” ifadesinde bulundu.

BELEDİYECİLİKTE BAŞARILI OLMANIN YOLU

YEŞİL ALANLARI HER ZAMAN ARTIRMAKTIR

“Şehrin merkezinde 50 dönüm nefes alacağımız bir yer oldu. Çok farklı değerlendirilebilirdi ama biz o parkları yaptıktan sonra o sıkışıklar ortaya çıktı. Benim bakış açım belediyecilikte başarılıyız diyebilmenin yolu yeşil alanları artırmaktır. Ne kadar yeşil alan yaptıysak o kadar başarılısınız demektir. Bunun bir maliyeti var. 564 konut ve sosyal tesis için yatırım kredisi aldık. Diğer arta kalan arazilerden elde ettiğimiz gelirlerden ödeyeceğiz. Bu bölgeye bir AVM yapma çalışmasını da parkın arka tarafına hasılat paylaşım yöntemiyle projeli ihaleye çıkacağız. Oradaki inşaat metrekaresi ve emsaline göre çalışma yapacağız.”

SİLAH MÜZESİ ŞEHİR MERKEZİNE TAŞINACAK

Yıllardık MKEK Silah Fabrikası içerisinde bulunan “Silah Müzesi” hakkında da açıklamalarda bulunan Saygılı, “Bizler; Valilik, MKEK ve Belediye olarak görüşmeler yapıyoruz. Buradaki en önemli şey şehrin merkezine taşınması. MKEK Genel Müdürümüzün bir söylemi var. Buradaki Silah Müzesi’ni Ankara'dan da destek sağlayarak büyütmek. Yer olarak düşünülen bölge MKEK'nin açık hava düğün salonu. İnşallah bu bölgeye şehrimiz için büyük bir Silah Müzesi’ni bu yıl içerisinde kazandırmayı planlıyoruz” şekline konuştu.

KIRIKKALE EVLERİNE TARİHİ MÜZE

Saygılı, “Nur Camii, Şehir Parkı, Şehitler Parkı, Kırıkkale Evleri, Kırıkkale için büyük önem arz etti. İnşallah Kırıkkale Evleri’ne tarihi ve kültürümüzün yansıdığı bir küçük müze kuracağız. Şehir olmanın en önemli yeri, şehrin tarihi ve kültürünü gün yüzüne çıkartmaktır. Misafirlerimizi gezdirebileceğimiz, Kırıkkale’nin de şu güzellikleri var denilebilen yerler oluşturmak için çalışmalar sergiledik” dedi.

MEYDAN GENİŞLETME ÇALIŞMALARI

Cumhuriyet Meydanı'nı genişletme çalışmaları hakkında da bilgi veren Saygılı, "Eski Milli Eğitim Müdürlüğü ile Atatürk Ortaokulu'nun yıkılması konusunda çalışmalarımız var. İnşallah onlarla ilgili nihai sonucu ulaşacağız. Buraların yıkılması sonrası Nur Camii'nin estetik görüntüsü ortaya çıkacak ve meydan daha da genişlemiş olacak. Biz bu çalışmaların bu şekilde yürümesini temenni ediyoruz. Gerekli görüşmeler yapılarak, çalışmalar hakkında nelerin olacağı önümüzdeki süreçte belirlenecek.”

YÜKSEK HIZLI TREN İSTASYONU OSMAN GAZİ'YE

BİN DÖNÜMLÜK ARAZİ ÜZERİNE SANAYİ SİTESİ

Yıllardır şehrin merkezinde bulunan küçük sanayi sitesinden esnaflarımızda memnun değil, buranın biran önce düzgün bir siteye dönüştürülmesi birinci önceliğimiz bu. Site mantığıyla küçük sanayi esnafımıza bir yer temin etmek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın sunmuş olduğu kredi projesi ile yapacağız. Kooperatif çalışmalarımız esnafımız içerisinde devam ediyor. Kesinleştikten sonra, çevre yolunun kenarında yer tespit ettik. Esnafımız orayı benimsedi. Oraya inşallah esnaflardan gelen talepler doğrultusunda proje çizdirerek, bin dönümü geçebilecek bir arsayı istimlak yaparak güzel bir site yapacağız. Yüksek Hızlı Tren’in istasyonu ’da Osman Gazi bölgesine yapılacak.”

ŞEHİR MERKEZİNE BÜYÜK SPOR KOMPLEKSİ

EMEKLİLERİMİZ İÇİN TOKİ ÇALIŞMASINI BAŞARDIK

Başbakan Binali Yıldırım'ın müjdesini verdiği "Büyük Spor Kompleksi" hakkında da bilgi veren Saygılı, "Valilik, MKEK ve Belediye'nin görüşmesiyle yer tespiti yaptık. Yerin tahsisini yaparak Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsisini yapacağız. Burada büyük bir araziye şehrin merkezine spor kompleksi yapacağız. İnşallah daha bu spor kompleksi ile herkesin ulaşabileceği spor yeri olacak. Emeklilerimiz için TOKİ çalışması yaptık. Bine yakın bir konut çalışması var. O bölgede çalışmalarımız başladı. Yer çok güzel bir yer. Artık şehri o civara doğru yönlendirmeye çalışıyoruz. Talep çok olursa hemen ikinci bir TOKİ çalışması da başlayacaktır” dedi.

KÖPRÜLÜ KAVŞAK ÇALIŞMASI GECİKTİ

OTOGAR’IN ETRAFINDAN ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Köprülü kavşak çalışması hakkında da bilgi veren Saygılı, "Bu proje 8-10 yıl önce Karayolları Müdürlüğü tarafından yapılan bir proje. Proje yapıldığında etrafındaki bazı bölümler bulunmuyor. Yatırım programına alınana kadar etrafı da bir AVM ve yerleşim yerleri kurulmuş. Şuanda ki en önemli sıkıntı Ankara'dan Kırıkkale'ye geçiş noktası. İnşaatın uzun sürmesi çeşitli sorunlara yol açtı. 880 adet kazık çakıldı.  Burası üç katlı bir kavşak olduğu için bu süreç uzadı. Kırıkkale ve Ankara'nın çok yakın olmasından dolayı minibüs tarzı arabaların işletmesine müsaade ediliyor. Otobüs zorunluluğu gelmiş olsa idi Otogar'da bazı hoş olmayan görüntüler oluşmazdı. Bizim belediye olarak yetkimiz belli. Orası Özel İdare ve Kırıkkale Belediyesi'nce yapıldı. Mevcut halinin düzeltilmesi noktasında çalışmalar yapıyoruz” dedi.

ÇORUHÖZÜ DERESİNE SU BASILACAK

ARDİYECİLER SİTESİ TAŞINACAK

“Çoruhözü'nün etrafını bisiklet yolu ve rekreasyon yolu yaptık o bölgenin çehresi değişti. Devlet Su İşleri ve Belediyemiz ortaklaşa temizlik çalışması yaptık. Projemiz yakın programa giriyor. 2018 yılı içerisinde inşallah ihale yapılacak. Ardiyeciler sitesindeki esnaflarla görüştük. İbrahim Örs Fabrikası'nın olduğu yeri ardiyeciler sitesi satın aldı. İnşallah oraya bir site yapılarak oraya taşınacak.

MİNİBÜSLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR

ŞEHRİN KİMLİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR

“Kırıkkale'de 300'ü geçkin minibüs var. Bu minibüsleri bizler, daha etkin çalışması noktasında çalışmalarımız var. Saatlerle olan ilgili şikâyetleri yaz dönemi, kış dönemi olarak yapılıyor. Düşüncemiz de bir nöbet sistemiyle bu sorunun üzerinden gelmek.  Şehrin bir numaralı sorunu şehrimizin kimliği. Kırıkkaleliyiz diyenlerin sayısını artırmak.”

ARAÇ PARKIMIZI GENİŞLETTİK

HÜKÜMETİMİZDEN PROJELERİMİZE DESTEK ALDIK

“Göreve geldiğimiz günden itibaren birçok yatırım yaptık. Kırıkkale tarihinin en fazla asfaltını attık. Belediyenin garajını araç filosunu çok büyük şekilde iş makinesi anlamında genişlettik. Bunlar hizmetlerimizin daha ulaşabilir hale gelmesini sağladı” dedi. Devletin Kırıkkale projelerine büyük önem verdiğini belirten Saygılı, “Kırıkkale’de ki birçok proje hükümetimizin desteğiyle olmuştur” dedi.

PROJELERİMİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN

SEÇİMDE YENİDEN ADAY OLMAK İSTERİM

Seçim süreci hakkında da açıklamalarda bulunan Saygılı, "Allah nasip ederse yarım kalan projelerimizi tamamlamak isteriz. Önce vatandaşımızın takdir etmesi lazım. Çok şükür ki bu zamana kadar bütün geri dönüşlerde vatandaşımızın bizlere karşı ilgisi var" dedi. Saygılı, "Halkımız şundan emin olsunlar, 24 saat Kırıkkale'nin hizmetinde hizmetkârı olan bir başkan seçtiler” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1349 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.