1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. HALKA HALİNDE ZİKİR ETMEK İSLAM’DA VAR MIDIR?
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

HALKA HALİNDE ZİKİR ETMEK İSLAM’DA VAR MIDIR?

A+A-

Bu konuda sizlere iki hadis-i Şerif nakledeceğim:

Ebû Hüreyre ile Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir topluluk Allah’ı zikretmek üzere bir araya gelirse melekler onların etrafını sarar; Allah’ın rahmeti onları kaplar; üzerlerine sekînet iner ve Allah Teâlâ onları yanında bulunanlara över.”(Müslim, Zikr 39, 38 Ebû Dâvûd, Vitir 14; Tirmizî, Daavât 7;)

Yine Ebu Saîd’el-Hudrî (r.a.) derki: Muaviye (r.a.)mescidde halka halinde oturan bir cemaatin yanına geldi ve: “Buraya niçin toplandınız?” diye sordu. Onlar: “Oturduk, Allah’ı zikrediyoruz” dediler.

Size and veriyorum, gerçekten bunun için mi toplandınız?

Evet, vallahi yalnız bunun için toplandık.

Ben size yemin verdiğim, size inanmadığım için değildir. Resulullah’ın yanında benden daha az hadis rivayet eden kimse yoktur. (şunu kesinlikle söylüyorum): Resûlullah (s.) eshabından bir cemaatin yanına vardı ve: “Niçin oturuyorsunuz” diye sordu. Onlar: Allah’ı zikrediyoruz, bizi İslam’la şereflendirdiği ve bize bunu bahşettiğinden dolayı hamd etmek ve şükretmek için oturuyoruz” dediler.

Size and veriyorum, gerçekten bunun için mi toplandınız?

Evet, vallahi yalnız bunun için toplandık.

Ben size yemin vermem, size inanmadığım için değildir. Fakat şu anda Cebrail aleyhisselam bana geldi ve: “Allahü Teâlânın sizinle, meleklere karşı öğündüğünü (görüyormusunuz kullarımı! Dediğini) haber verdi” dedi. (Müslim, Zikir 40, Nesâî, Kudât 37)

Açıklamalar .

Kendisini zikreden kullarıyla Allah Teâlâ’nın iftihar etmesi, meleklerin yanında onlarla övünmesi meselesine gelince, 1450 numaralı hadiste de bir nebze açıklandığı üzere, Cenâb-ı Hak meleklerine âdeta şöyle demektedir: Ben sizi ibadet etmek üzere yarattım. Nefes alıp vermek nasıl tabiî bir şeyse, sizin için ibadet etmek de öyledir. Ama yeryüzündeki kullarımın hali böyle değildir. Bir taraftan nefisleri onlara ibadetin zor olduğunu telkin etmekte, öte yandan çeşitli tuzaklarıyla şeytan ve şeytanın askerleri onları baştan çıkarmaya çalışmaktadır. Bununla beraber o benim has kullarım hem nefislerinin telkinine hem şeytanların iğvâsına kulak vermeyip ibadetlerine devam ederler; bir araya gelip beni zikrederler; işte bu sebeple benim has kullarım övgüye ve takdire sizden daha fazla lâyıktır.

İlim öğrenmek, Kur’an okumak, hadislerin aydınlığında ruhları yüceltmek gibi ulvî maksatlarla bir araya gelip Allah’ı zikreden kimseler, Cenâb-ı Hakk’ın hem takdirini hem de rızâsını elde ederler.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Mü’minler, başka hiçbir menfaat gözetmeden sadece Allah rızâsı için zikir meclislerinde bir araya gelmelidir.

2. Kendisini samimiyetle zikreden kullarıyla Allah Teâlâ meleklerinin yanında iftihar eder.

Bu yazı toplam 402 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.