1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Hakan BALAMİR!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Hakan BALAMİR!

A+A-

alaattin-karaer--kose-yazisi-014.jpg

Bizim çocukluğumuzun ve gençliğimizin yıldızları yavaş yavaş kayıyor. Yeni gençleri fazla bilemezler, bizim şimdiki dizilerdeki genç oyuncuları fazla bilmediğimiz gibi.

     Her zaman tekrar etmeye gerek var mı? bilemiyorum, bizim çocukluğumuzda ve gençliğimizde tek eğlencemiz sinemaydı. Filmleri ve oyuncuları da bilmemek de elbette mümkün değildi.

     Onlar bizim hayal kahramanlarımızdı. Sanatçı Hakan Balamir’de onlardan biriydi. Artık oda yok  aramızda!

     1945 yılında İstanbul’da doğdu. Babasının subay olmasından dolayı birçok ilimizi gezmiştir. Çocukluğu Giresun’da geçmiştir.    

     İlkokula Sivas, Ziya Gökalp ilkokulunda başladı, ikinci sınıftan sonra İstanbul’da devam etti. Ortaokulu Ankara’da okudu. Lise 2.sınıftan sonra yine İstanbul’da okudu. Lise bittikten sonra gazetecilik okudu ama bu mesleği hiç yapmadı. 

     İlk para kazandığı işi,  Ankara'da gazinolarda sahne alan sanatçıların afişlerinin İstanbul’da bastırıp asılmasıymış. Daha sonra "Ses" dergisinin yaptığı yarışmaya katıldı. Yarışmada dereceye giremedi. Fakat “Bir Aşk Bin Ölüm” filminde oynaması için teklif geldi.

     Hakan Balamir, 1972 yılında “Bir Aşk Bin Ölüm” adlı film ile sinema oyunculuğuna başladı.

     1977 yılının sonunda İngiltere’ye giderek Londra’da sinema okulunda okudu. 1980 yılına kadar Londra’da kaldı.

    Sanatçı, 1982 yılında Şişli'de butik açtı. Çocuk elbiseleri imalatına girdi.

    Sinema Oyuncuları Derneği'ni kurarak başkanlığını yaptı. 1985 yılında “Hakan Film şirketi” adı ile şirketini kurup yapımcılığa başladı.

 

    Ödülleri: 11. Antalya Film Şenliği En İyi Erkek Oyuncu (Yunus Emre).

                   22. Antalya Film Şenliği - En İyi Erkek Oyuncu (14 Numara).

    Filmleri ve Dizileri :

    Senaryo : Kördüğüm (Sinema Filmi).

    Yapımcı olarak sinema filmleri: Yağ Yağmur, Oyunun Sonu, Ponente Feneri, Gece Dansı Tutsakları, Bir Irmağa Yolculuk, Rumuz Goncagül, Üç Halka 25, Dilan, 14 Numara.

    Oyuncu olarak Tv dizileri: Kül ve Ateş, Vurgun, Suikast, Fotoğraftakiler, Ferman.

    Oyuncu olarak sinema filmleri: Ponento Feneri, Rumuz Goncagül, Gramofon Avrat, Bez Bebek, Üç Halka 25, Dilan, Vahşi Aşk, Sarı Bela, Kurşun Ata Ata Biter, Kan, 14 Numara, Ölmez Ağacı, Nikah, Göl, Destan, Kördüğüm, Güneşli bataklık, Selam Dostum, Kanundan Kaçamazsın, Doğru Yoldan Ayrılanlar, Yarınlar Bizim, Kara Çarşaflı Gelin, Dadaş Hasan, Bir Defa Yetmez, Ağrı dağı Efsanesi, Öfkenin Bedeli, Yüreğimde Yare Var, Parasızlar, Kuma, Killing Kolsuz Kahramana Karşı, Diyet, Yunus Emre, Namus Borcu, Mahpus, Gönüller Fatihi, İki Ateş Arasında, Üç Silahşörlerin İntikamı, Üç Silahşörler, Ölüm Nöbet Bekliyor, Ölüm Benden Korksun, Hakikat, Bitirimler, Bir Aşk Bin Ölüm.

    Uzun süredir mücadele ettiği Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedeniyle Haziran 2017 ayında durumu ağırlaşınca İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü ve Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırıldı.

    4 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da aramızdan ayrıldı.

    Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

    KOAH Nedir?

   Eşim, Dr. Çiğdem KARAER’e sordum. Kısaca anlattı;

    “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir.
    KRONİK kelimesi uzun süredir devam eden anlamındadır. OBSTRÜKTİF kelimesi tıkayıcı anlamındadır ve bu hastalıkta nefes borularının (bronşların) tıkandığını göstermek için kullanılır.
    KOAH’ı, “uzun süredir bronşlarda tıkanmaya neden olan bir hastalıktır” şeklinde tarif edebiliriz. Bu hastalığın en kötü yanı, bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmaz ise hastalığın sinsice ilerlemesidir.

    Hastalığın en önemli nedeni SİGARA bağımlılığıdır.

    KOAH yaklaşık olarak 20 yıl günde bir paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar. Eğer günde bir paketten daha fazla sayıda sigara içiliyorsa bu zaman daha da kısalır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. KOAH teşhisi alan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Hastalık sinsi ilerlediği için ve sigara bağımlıları öksürük, balgam çıkarma gibi şikâyetleri önemsemedikleri için KOAH teşhisi konduğu zaman hastalar akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş olmaktadırlar.
    Sigara içen her beş, altı kişiden birinde KOAH gelişmektedir. Ülkemizde 20 yaş üstündeki kişilerin en az yarısı sigara bağımlısıdır. Dolayısıyla bizim gibi sigara içme alışkanlığının çok yaygın olduğu ülkelerde KOAH önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastaların önemli bir sayısı hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikayetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmemektedirler. Sigara bağımlısı olanların rahatsızlıklarında doktora gitmemelerinin önemli bir nedeni de sigarayı bırakmaları konusunda uyarı almaktan kaçmaktadır.

    İşte KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır.  Bu nedenle KOAH tedavisinin temelini sigarayı bırakmak oluşturur.

    KOAH, sıklıkla uzun yıllar sigara kullanan, 50-60 yaşlarındaki erkeklerde görülmekle birlikte, sigara içen kadınlarda da görülür. Çok nadiren de olsa, sigara içmeyen kişilerde ve daha erken yaşlarda da görülebilir…

 

 

Bu yazı toplam 1192 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.