1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. HADDİ BİLMEK
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

HADDİ BİLMEK

A+A-

Bilindiği gibi yurdumuzda bir kaç kategoride spor faaliyetleri yapılmaktadır. Buralarda mücadele eden 18 zer spor kulüplerimiz var, bunlar kendi seviyelerinde mücadele etmektedir. Bu kulüplerimizin başkanları ile yönetim kurulları, sporcuların sorumlusu teknik heyetleri bulunmadır. Bu kulüplerimizin idari işlerini ve maçlarına göre ellerinde mevcut sporcularını teknik heyetleri çalıştırır, oradaki sporcuların her türlü sorununu teknik kapasitesini o teknik heyet bilir. Maç kadrolarını ona göre düzenler, alacağı verimi düşünür ona göre çalışma sistemini belirler, kendi sahasında yapacağına göre takdirini, deplesmanda yapacağı ve rakiplerine göre planlarını yapar, elindeki malzemeye göre takım kurar.

Bütün işlemlerin ve çalışmaların nasıl yapılacağını yönetim kurulu ve başkanıyla o kulübün teknik heyeti bilir. Çünkü o takımın oyuncularıyla bir günün neredeyse 3 te iki zamanını beraber geçirirler o takımın oyuncularının durumunu, seviyelerini o teknik heyet bilmez de para karşılığı yorum yapanlar mı bilir? Bu yorumcuların içinde haddini bilen, nerede neyin nasıl konuşacağını bilen değerli eski oyuncular ve teknik adamlarda var ama tam bunların tersi olanları dinlemek seyretmek istemeyen insanlarımız neredeyse çoğunlukta olmaya başladılar, insanların gözüne baka baka kendi fikrini kendi görüşünü kabul ettirmeye çalışanlar var, bunları dinlemek seyretmek zorundamıyız.

Gelelim hakemlerimize her kaybedilen maç sonrası kaybeden takımın suçlusu oluyor, kazanırsa kendi kazandı, kaybederse hakem kaybettirdi böyle bir mantık olurmu? Maç boyunca nasıl oynadık hangi hatalar yaptık veya karşı takım daha iyi oynadı, kalecisi fevkaledeydi onu geçemedik demeleri lazım iken kolay yol hakemi suçlamak, takım sayısız hata yapar hakem de insan bir hata yapar suçlu o olur. Ondan sonra yorumlar hakemi haksız çıkartmak için masanın başında dakikalarca öne al, geriye al biraz uzat, beklet tekrar et diyerek ahkam keser onun dakikalarca izlediğini hakem saniyeden bile az zamanda gördüğü ile karar vermek zorundadır, bunu niçin unutuyoruz.

Her takımın başkanıda, sorumlu yöneticileri ve teknik heyeti öncelikle biz nerede hata yapıyoruz diye öz eleştiri yapmalılar, tek suçlu olarak hakemleri öne çıkarırlarsa bu çok yanlış olur, böyle davranışlarla Türk futbolu gelişmez suçluya suçlaya hakem bulamayacak durumlara düşülür. O zaman yabancı hakem mi getirilsin, zamanında oda oldu memnun mu olduk galip gelen için iyi yenilen için kötü hakem lütfen bunları bırakalım. Takımlarımız iyi oynadığı zaman küçük takım büyük takım yok iyi oynayan neticeyi alıyor. İyi oynamaz suçlu arar oda yöneticilerin, teknik heyetin ve yorumcuların elindeki maçı yöneten hakemlerdir

Eğer futbolumuzun ve bütün spor brajlarının kalkınmasını istiyorsak hakemi bırakalım kendimize bakalım. İşte o zaman sporda ilerliyebiliriz.

Bu yazı toplam 605 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.