1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Güzel yarınlar bırakmalıyız
Güzel yarınlar bırakmalıyız

Güzel yarınlar bırakmalıyız

Eğitim Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Şahin, ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Şahin, “Gerek dünyada, gerekse Türkiye’de çocuk haklarına yönelik çok ciddi tehdit ve saldırıların yaşanmaktadır” dedi.

A+A-

HAKLARINI İÇERMEKTEDİR

Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Çocuk Hakları Sözleşmesi, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine, etnik kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlayarak yaşama hakkı başta olmak üzere; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarını içermektedir. Çocuk hakları sözleşmesine yön veren temel değerler ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme hakkıdır.

MİLYONLARCA ÇOCUK

“Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. Türkiye, Çocuk Hakları Sözleşmesini 1990 yılında imzalamış, ancak bugüne kadar çocukların eğitim ve yaşam hakkı başta olmak üzere, en temel haklarına yönelik izlediği politikalarla sözleşme hükümlerini en çok ihlal eden ülkeler arasında yerini almıştır.

Okulda olması gerekirken tarlada, fabrikada, sokaklarda çalıştırılan, savaşlardan ve çatışmalardan en çok etkilenen ve en ağır travmalarla karşı karşıya kalan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunmaktadır.”

KARŞIMIZA ÇIKAN TABLO

“Çocuk hakları, dünya üzerindeki bütün çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakları içerirken, Türkiye’de yaşayan çocuklar açısından karşımıza çıkan tablo ürkütücü boyutlardadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi verilerine göre 935 bin 832’si kız, bir milyon 38 bin 42’si erkek olmak üzere toplam bir milyon 973 bin 874 çocuk eğitimin dışındadır ve eğitim hakkından yararlanamamaktadır.”

Haber Merkezi

 

Bu haber toplam 746 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.