1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. GÜNDEM KUDÜS
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNDEM KUDÜS

A+A-

Gündem Amerika Birleşik Devletlerinin acemi başkanı Trump efendinin ani çıkışıyla “KUDÜS” olarak değişiverdi. Çünkü böyle bir beyanın ne zamanı ne de gereği vardı. Zaten İsrail kurulduğu tarihten beri “KUDÜS’Ü “başkenti olarak düşünüyor ama bu fikrini açıklayamıyordu. Çünkü bu fikrini benimseyen yoktu. Ama aradan yıllar geçti Trump Efendi seçim meydanlarında “KUDÜS’Ü” İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını dillendirdi. Amacı Yahudi lobisinden faydalanmaktı. Ve Kudüs’e büyükelçiliğini taşıyacağını söyledi. Belki de öncelikle İslam âleminin sonra da dünya milletlerinin nabzını yokladı. Ama gördü ki İslam âlemleri adına Türkiye ilk tepkiyi verdi. Alınan kararın dinlerin temsil yeri olan Kudüs’e zarar vereceğini savundu. Bütün Dünya’dan da İsrail hariç tepkiler gelmeye başladı.

Türkiye bunda baş aktördü. Çünkü İslam devletlerinin dönem başkanıydı. Onun için hemen İslam devleti başkanlarıyla irtibata geçti. Alınan bu kararın yanlış olduğunu bu kararın uygulanmaması gerektiğini savundu. Kamuoyunu canlı tutmaya çalıştı. Türkiye Cumhuriyeti hem iktidarıyla hem de muhalefetiyle birlik olmuş haklılığını savunuyordu. Bunu bütün İslam âlemin de savunması gerektiğini vurguluyor aynı zamanda dünya devletlerinde Amerika başkanının aldığı bu keyfi kararına karşı çıkılmasını istiyordu. Dünya devletlerinde bu birliktelik oluşursa Amerika’da her aklına geleni yaptıramayacağını anlamaya çalışır.

Burada Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Amerika’ya kızıp İsrail ile ilişkilerimizi kesmeye çalışmayacağını umut ediyoruz. Çünkü İsrail ile ticari ilişkilerimize milletimizin ihtiyacı vardır. Bunu bizim dile getirmemize bile gerek yok. Devlet adamlarımız bunu daha iyi düşünür ve uygularlar. Çünkü İsrail’in “Kudüs’ü “başkent olarak 1948 yılından beri ilan ettiğini fakat bunu birleşmiş milletlerde kabul ettiremediğini de biliyoruz. Burada İsrail’imi kınayacağız yoksa bugün İsrail’in bu isteğini tanıyacağım diyen Amerika’yı mı kınayacağız. Zaten Amerika’da bu kararına öncelikle Türkiye’nin karşı çıkacağını iyi biliyor, zaten Irak’ta, Suriye’de, Amerika’nın yanlışlarının karşısına hep Türkiye çıkmıyor mu seninle dost isek müttefik isek teröristleri bırak bizimle dost ol demiyoruz. Teröristlere silah verme verdiğin o silahlar bize zarar veriyor sen on binlerce km. ötedesin biz bu devletlerle ve terörle yan yanayız diyoruz bunu bildiği halde halen yanlışından dönüyor mu? Şimdi de silahsız uygulamasını KUDÜS olarak meydana çıkardı. Bugüne kadar İsrail’in bu kararını tanımayan Amerika Devleti başkanlarının akılları yok muydu da şimdi akıllı Trump Efendi çıktı o bölgeyi kan gölüne döndürecek bunu da birleşmiş milletler kabul etmez ama Amerika yine bildiğini okur.

 

Bu yazı toplam 508 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.