1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Günde 1 milyon iş kazası yaşanıyor
Günde 1 milyon iş kazası yaşanıyor

Günde 1 milyon iş kazası yaşanıyor

Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, İş Sağlığı ve İş Güvenliği semineri düzenledi. Programda yeni İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın...

A+A-

Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, İş Sağlığı ve İş Güvenliği semineri düzenledi. Programda yeni İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın önemine değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ISG Uzmanı Mehmet Said Ağaoğlları, dünyada günde 1 milyon iş kazası yaşandığını ve kazalar nedeniyle maliyet rakamlarının ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. 

İş dünyası, 2013 yılı ile birlikte uygulaması kısmen başlayan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu konusunda bilgilenme çalışmalarını sürdürüyor. OSTİM merkezli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği de düzenlediği seminerle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerini üyeleri ile bir araya getirerek söz konusu yasayı ele aldı.

Bakanlık desteği ile düzenlenen programa, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çetin ve Bakanlık ISG Uzmanı Mehmet Said Ağaoğulları katıldı. 

Dünyada ve Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir sunum yapan Ağaoğulları, dünyada hergün 1 milyon iş kazası olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de ise günde 170 iş kazası istatistiğinin elde edildiğini ifade eden Ağaoğulları, şu verileri aktardı: “Dünyada 4 bin 932 çalışan işle ilgili hastalık yaşarken, bin 96 çalışan iş kazası nedeniyle  ölmekte. 2008 yılı verilerine göre bu tablonun toplam kaybı 2,8 trilyon dolar düzeyinde. Türkiye’de ise hergün 170 iş kazası olmakta, 2 kişi iş kazası nedeniyle ölürken, 6 kişi sürekli iş göremez hale gelmektedir. Bu durumun maliyeti ise 2012 verilerine göre 60 milyar TL.”

Söz konusu kayıpların maddi değerinin ülkelerin GSYİH’nın yüzde 3-5’i arasında değişmekte olduğuna işaret eden Ağaoğulları, şöyle devam etti: “2010 yılına ait görünür maliyetler, 4 milyar 537 milyon 619 bin 815 TL. Görünür maliyetleri; Katma değer kaybı, sigortacılık ödemeleri ve tedavi hizmetleri gibi maliyetler oluşturuyor. Görünmeyen maliyetler ise; işi bırakma, doktor, araç getirilmesi ve/veya kazalının taşınması, kaza mahallinin tekrar çalışır konuma getirilmesi gibi nedenlerle oluşan maliyetler. Görünür ve görünmeyen maliyetlerin yine 2010 yılı verilerine göre toplamı 9 milyar 75 milyon 239 bin 630 lira olarak hesaplanmış durumda.”

TÜM ÇALIŞANLAR KANUN KAPSAMINDA

AB’nin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin 89/391/EEC sayılı çerçeve direktifinin uyumlaştırılması gerektiğini ifade eden Ağaoğulları, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği ve çalışma ortamına ilişkin 155 Sayılı sözleşmesi ile iş sağlığı hizmetlerine ilişkin 161 Sayılı ILO sözleşmelerinin iç hukuka yansıtılarak uygulanmasının sağlanması gerektiğini kaydetti. Kuralcı değil önleyici yaklaşımın kabul edildiği bir iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının hazırlanmasının önemine değinen Ağaoğulları, iş sağlığı ve güvenliği konusunun ilk kez müstakil bir kanunda ele alındığını dile getirerek, “Kamu ve özel sektör gözetmeksizin tüm çalışanlar kanun kapsamına alındı” dedi.

KANUN 1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Kanunun uygulamasında çalışan temsilcilerinin görevlendirileceğini kaydeden Ağaoğulları, işyerinde yetkili sendika bulunması halinde, işyeri sendika temsilcilerinin çalışan temsilcisi olarak da görev yapacağını belirtti. Çalışan temsilcilerinin, tehlike kaynağının yok edilmesi veya tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için, işverene öneride bulunma ve işverenden gerekli tedbirlerin alınmasını isteme hakkının bulunduğunu belirten Ağaoğulları, kanunun 1 Ocak 2013’te yürürlüğe girdiğini, 50’den az çalışanı olan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin Ocak 2014’te, kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin ise Temmuz 2016’da kanunu uygulayacağını dile getirdi.

DEVLET DESTEĞİ

İşverenler ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alabilecek. Devlet, 10’dan az çalışanı olan işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri giderlerini destekleyecek. Kamu hariç, 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri desteklenecek. Hayati tehlike durumunda işyerlerinin tamamında veya bir bölümünde iş durdurulabilecek. Çalışanlar belli aralıklarla sağlık gözetiminden geçirilecek. İş kazası kayıtları etkinleştirilecek. Meslek hastalıklarının kayıtları daha etkin ve güncel hale getirilecek. Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu altı aydan fazla süren işlerin yapıldığı tüm işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulacak. Birden fazla işverenin olduğu yerlerde, iş sağlığı ve güvenliği konusunda koordinasyon sağlanacak. Çalışan, ciddi ve yakın tehlikeyle karşı karşıya kaldığında çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilecek. İşyerlerinde acil durum planları hazırlanacak. Çalışanlar işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine aktif katılım sağlayacak. İşveren tüm çalışanlarını, iş sağlığı ve güvenliği ile çalışma hayatına dair hak ve sorumlulukları hakkında bilgilendirecek.

Bu haber toplam 218 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.