1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gün sayıyor
Gün sayıyor

Gün sayıyor

Ankara’daki, yol çalışmaları ve trafiğiyle dünyaya örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent trafiğini daha da rahatlatacak yeni yolların yapımına...

A+A-

Ankara’daki, yol çalışmaları ve trafiğiyle dünyaya örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent trafiğini daha da rahatlatacak yeni yolların yapımına hızla devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yeni Çiftlik Bulvarı başta olmak üzere Eskişehir Yolu Bağlıca Köprülü Kavşağı ile Anadolu Bulvarı CHP önündeki köprülü kavşağın kısa süre içerisinde hizmete gireceğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent trafiğine can damarı olacak yeni bulvar ve köprülü kavşak çalışmalarında son aşamaya gelindiğini bildirdi. Gökçek, tamamlanma aşamasında olan ve Celal Bayar Bulvarı’ndan Etimesgut’a kadar uzanacak Yeni Çiftlik Bulvarı ile Eskişehir Yolu üzerindeki Bağlıca Köprülü kavşağı ve Anadolu Bulvarı CHP önündeki köprülü kavşağın kısa süre içerisinde hizmete gireceğini söyledi.

DOĞU-BATI AKSINA ALTERNATİF: YENİ ÇİFTLİK BULVARI

Ankara’nın modern, konforlu ve güvenli yollarına ek olarak yeni yollar açan, genişleten, köprülü kavşaklar yapan, asfaltlayan; sinyalizesi, levhası, yaya üst geçitleri, şerit çizgilemesi, korkuluk ve bariyerleriyle de hem estetik hem de güvenlik kazandıran Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da yol ve köprülü kavşak çalışmalarında hem sayı hem de süre rekoru kıracak.

Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki haftalarda hizmete açmayı planladığı 15 kilometrelik Yeni Çiftlik Bulvarı, Başkent’in doğu-batı aksına yepyeni bir alternatif olacak.

baskentin candamarlari4 (3)Celal Bayar Bulvarı ile Etimesgut’taki Hava Hastanesi arasındaki 15 kilometrelik gidiş-geliş toplam 8 şeritlik bulvar, İstanbul ve Eskişehir Yollarının alternatifi olarak hizmet verecek.

Dünya’nın 5 milyonluk kentleri arasındaki en rahat trafik akışının sağlandığı ve bu yönüyle de örnek olan Ankara’nın bu yeni bulvarı, üzerindeki 250 metrelik tünel, 4 köprülü kavşak, yerin altında bulunan 4 “U” dönüşü, 750 ve 336 metrelik 2 dev viyadük, 4 büyük alt geçit, 2 yaya üst geçidi ve muhteşem yeşillikleriyle konforun, estetiğin ve güvenliğin en üst düzeyde sağlandığı bir yol olarak Başkent trafiğine büyük ölçüde rahatlık kazandıracak.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın, yoğun bir çalışmayla yapımını gerçekleştirdiği bulvarın, Ankara yollarında yaşanan trafik kazalarından, sinyalize lambalarda yaşanan sıkıntılara kadar birçok konuya çözüm olacağını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Başkent’in batı koridorundaki trafik yüküne nefes aldıracak olan Yeni Çiftlik Bulvarı’nın, önümüzdeki haftalarda düzenleyeceğimiz törenle tamamı hizmete girecek” dedi.

Bulvarın, köprüleriyle, viyadükleriyle, alt ve üst geçitleriyle, hepsinden önemlisi de muhteşem güzellikteki, yeşilin her tonunun hakim olacağı özel çevre düzenlemesiyle göz dolduracağını kaydeden Başkan Gökçek, “Aslında yol Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) sürdürdüğümüz çalışmaların sadece bir ayağı. Bunun yanında AOÇ’de yaptığımız dev Temapark ve Hayvanat Bahçesi de tamamlanınca Ankara turizmin de Başkenti olacak” diye konuştu.

BAŞKENT’TE TRAFİK VE YOL FARKI

Başkan Melih Gökçek, bulvarın orta refüjüne ve yanlarına 15 ayrı türde toplam 3,5 milyon ağaç, çiçek ve çalı grubu dikildiğini, 600 bin metrekarelik alanında da çimleme çalışması yapıldığını kaydederek, “İstanbul Yolu ile Eskişehir Yolu ortasında uzanan devasa yol, bağlantı geçitleriyle birlikte hem Ümitköy, Çayyolu, Konutkent ve Bilkent ile Sincan, Fatih, Etimesgut, Eryaman ve Batıkent’in birbirleriyle bağlantısını sağlayacak, hem de tüm bu semtlerin şehir merkezine ve diğer semtlere ulaşımlarını daha hızlı, konforlu ve güvenli kılacak” diye konuştu.

Bir bölümü trafiğe açılan Yeni Çiftlik Bulvarı’nın şimdiden birçok noktadaki trafik sıkıntılarına çare olduğunu anlatan Başkan Gökçek, “Önümüzdeki haftalarda da tamamen hizmete girince Başkent trafiği büyük nefes alacak. Bir de üstüne diğer köprülü kavşak ve yol çalışmalarımız eklenince, Başkent’te yol ve trafik farkını tüm dünya bir kez daha görecek” dedi.

baskentin candamarlari4KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR DA BİR BİR HİZMETE GİRECEK

Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent trafiğini daha da rahatlatmak için sürdürdüğü çalışmaları sadece Yeni Çiftlik Bulvarı ile de sınırlı kalmıyor.

Başkent’in dört bir tarafında tüm Ankara’yı, ilçelerini, mahallelerini, buralardaki vatandaşları ve esnafı ilgilendiren çok önemli yol çalışmalarına imza atıldığını da anlatan Başkan Melih Gökçek, “Yapımlarını büyük ölçüde bitirdiğimiz yol ve köprülü kavşak çalışmalarımız da önümüzdeki günlerde bir bir hizmete girecek” diye konuştu.

Bu yıl içerisinde toplam 32 adet köprülü kavşak çalışması yapılacağını anlatan Başkan Gökçek, “Daha önce ihtiyaç bulunduğunu tespit ettiğimiz ve hemen çalışmalarına başladığımız yeni yol ve köprülü kavşak çalışmalarımızın hepsini bir arada yürütüyoruz. Yeni çalışmalarımızla bütün dünyaya örnek trafiğimiz, yolları ve köprüleriyle de hem estetik, hem yeşil hem de konforlu yolculuğun adresi olacak” dedi.

baskentin candamarlari4 (4)ANADOLU BULVARI-CHP ÖNÜ KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI

Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu Bulvarı-CHP Genel Merkezi önünde yapımı hızla devam eden ve ODTÜ ile şehir merkezine gidiş istikametinde taşıt trafiğine açılan yaklaşık 450 metrelik “battı-çıktı” olarak tabir edilen 3 katlı köprülü kavşak çalışmasında sona gelindi.

GİMAT istikametine gidiş yönünün de önümüzdeki günlerde trafiğe açılması planlanan çalışmalar kapsamında Anadolu Bulvarı’nda, “battı-çıktı” yöntemiyle kesintisiz trafik akışı sağlanacak.

Gidiş-geliş toplam 8 şeritli alt geçidin yanı sıra orta katta hem Söğütözü tarafına (Armada ve ATO tarafı) hem de Mustafa Kemal Mahallesi tarafına (Cepa ve Kentpark Alışveriş Merkezleri) 2’şer şeritli yan yollarla dönüşler, en üst kattan da Söğütözü-Mustafa Kemal Mahallesi arası direkt geçiş sağlanacak.

baskentin candamarlari4 (5)BAĞLICA KAVŞAĞI KESİŞİMİNDE BEKLEME OLMAYACAK

Başkent Ankara’nın en önemli ana arterlerinden biri olan Eskişehir Yolu üzerindeki trafik akışının kesintisiz bir şekilde sağlanması için de çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir Yolu- Bağlıca Köprülü Kavşağı inşası da rekor bir sürede tamamlanarak hizmete girmek için gün sayıyor.

Önümüzdeki günlerde hizmete açılacak olan öngermeli kiriş sistemine göre yapılan ve 180 metre uzunluğunda 6 açıklıklı olarak inşa edilen köprülü kavşak ile Eskişehir Yolu üstten devam ederken, Bağlıca Yolu ve Koru Mahallesi’ne giriş de köprü altındaki yan yollardan sağlanacak.

YERYÜZÜNDEKİ UZAY ÇAĞI

Büyükşehir Belediyesi’nin ana arterlerindeki, ilçelerindeki hatta mahallerindeki trafiği rahatlatacak olan yol çalışmalarından bir diğeri ise OSTİM’deki Alınteri Bulvarı ile Uzay Çağı Caddesi kesişiminde yapımı son aşamaya gelen köprülü kavşak. 78 metre uzunluğundaki ve 4 açıklıklı olarak inşa edilen bu kavşak ile de hem Alınteri Bulvarı ve 100.Yıl Caddesi kesişimi rahatlatılacak hem de Bağdat ve Uzay Çağı caddelerinden, Ostim ve İvedik Organize Sanayi bölgelerine Metro hattının üzerinden kesintisiz ulaşım sağlanacak.

KEÇİÖREN-BAĞLUM BAĞLANTI KÖPRÜSÜ

Yepyeni köprülerden birinin yapımı da Keçiören’de devam ediyor. Büyüyen ve gelişen Bağlum’un, Keçiören’e bağlantısını sağlayan mevcut Çevre Yolu üzerindeki köprünün trafik yükünü kaldıramaması ve köprüye bağlanan yolların giriş ve çıkışlarında kazaların meydana gelmesi üzerine çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi’nin, Keçiören ve Bağlum’u birbirine bağlayacak yeni köprüsü de önümüzdeki  ay içinde hizmete girecek.

Çevre Yolu üzerindeki mevcut köprünün yanına 2 şeritli yeni bir köprü yapmak için çalışmalara hızla devam eden Büyükşehir Belediyesi, toplam 32 metre uzunluğundaki köprü ile bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak.

GENELKURMAY KAVŞAĞI TRAFİĞE AÇILDI

Fen İşleri Daire Başkanlığı, metro çalışmaları nedeniyle bir yılı aşkın süredir trafiğe kapalı olan Dikmen yönünden gelişte Genelkurmay Kavşağı’nın Eskişehir Yolu dönüşünü de yeniden trafiğe açtı. Kavşak ile Genelkurmay Güney Nizamiyesi arasındaki trafiğe kapalı bölümün yeniden açılmasıyla birlikte artık sürücüler Dikmen istikametinden gelişte söz konusu kavşaktan Eskişehir Yolu istikametine devam edebiliyorlar.

 

Bu haber toplam 555 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.