1. YAZARLAR

  2. DEMİR DOĞAN KANDEMİR

  3. GÖKYÜZÜ AĞLADI
DEMİR DOĞAN KANDEMİR

DEMİR DOĞAN KANDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

GÖKYÜZÜ AĞLADI

A+A-

Gökyüzü ağladı, yerler gülüyor,

Hasedler, şiddetle düşüp ölüyor.

Gökyüzü ağladı derken kastımız o ki, yağmur, rahmet yağdı, yeryüzü canlandı, her bitki yeşermeye başladı.  Hasedlerden kastımız o ki, birilerinin bir şeylerinin olmasını istemeyeler ise, düşüyorlar hem de şiddetle düşüyor ve HAK demeden, diyemeden birden ölüyorlar.

*****

Canlandı yeryüzü, yüzünü yıktı,

Küfürbaz herifler, inançsız çıktı.

Önümde üç kişi ağızları küfür dolu hâlde yürüyor ve yukarıdaki beytleri bana, evet bana yazdırıyorlar. Ben onlara diyorum ki;

Ayıptır, günahtır, küfretmeyi bırakın insana, insanlığa yakışan sözler edin, bâri bu küfürleri yolda, cadde de sokakta söylemeyin diyorum amma dinleyen, duyan yok. Sonra o kimselere aşağıdaki mısrâları yazıyor ve diyorum ki;

“Yaratan uyumaz, uyan da bir bak,

Allâh’ı, seversen inadı bırak…“.

Bir başka gün yine yolda, cadde de sokakta yürüyorum. Üç gencin ağzından yine küfürlü sözler çıkıyor. “Dün birkaç kişinin ağzından hayli küfürlü sözler dinledim ve kendilerini uyarmaya gayret ettim. Gençler, siz bâri ağzından güzel sözler çıkan gençler olunuz” diyorum.  Gençler bana, “amca merak etme biz her şeyi çok biliyoruz” diyorlar. Ben de her şeyi çok iyi bilenlere bakınız diyor, onlar için de şunları yazıyorum.

“Hemen her konuyu cehele bilir,

Delir be “Yetîmi” birazcık delir”.

Yâni onlara, “haklısınız, her konuyu bilgisizler iyi bilir, kendime de Yetîmi sen de biraz delir, şunlara birkaç tokat at diyorum amma üç kişiye gücüm yetmez diye düşünüyor, kendime sâhip olmaya gayret ediyorum.  Cadde ve sokaklarda yürümeye devam ediyor insanları dinliyorum, selâm veriyorum, biri selâmımı alsa bile bir kaçı selâm almıyor. Onlar için de aşağıdaki mısrâ’ ları yazıyorum.

Müslüman’a, selâmdan kaçıyor,

‘Me re bâ’ diyerek ağzını açıyor.

Selâm “selâmın kökü silm’dir. Selâm Allâh’ın kuluna rahmeti, selâm esenliktir. Selâm, benden sana kötülük gelmez demektir ve sâire. Ve sonra kendime ölmüşler be, bunları dirilten biri yok mu diyorum?

Orta yaşlılarımız ölmüş, gençlerimizin de bir kısmı ölü. Eee bunları kim diriltecek? Sonra, sözlerimi bitirirken diyorum ki, Sayın Milletvekilleri; Yasaları, lütfen tatlı, tatlı konuşarak, çok iyi müzâkere ederek çıkarınız ki, Ülkemiz refaha ulaşabilsin. İzmir’in kurtuluşu kutlu olsun, Allah Atatürk’e, rahmet eyleye.

Yasa’ya bakınız kavgalı çıkar,

Kavgalı Yasa’lar Ülkeyi yıkar.

 “Keskinli Yetîmi”

2475-2476

Bu yazı toplam 464 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.