1. YAZARLAR

  2. HATİCE AKGÜL

  3. GIYBET VE ÖN YARGI KAOSU HOŞUNA GİDENLER BURADA MI?
HATİCE AKGÜL

HATİCE AKGÜL

“Ben Ney’im”
Yazarın Tüm Yazıları >

GIYBET VE ÖN YARGI KAOSU HOŞUNA GİDENLER BURADA MI?

A+A-

“Ben Ney’im”

 

    Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin özelikleri hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde... İlk rastladığımız insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığı ile öteye çekiliyoruz?

   Dervişe sordular: "İnsanın başına gelecek en güzel nasip nedir?"

    Derviş şu cevabı verdi: "Herkesin bir şeyler anlatmak istediği şu yalan dünyada, seni dinlemek isteyen birine rastlamak."

    Size bunun gibi birçok örnek vermek isterdim. Bazen yanılırız hem de çokça yanılırız. Tek bir yerden baktığımızda insana onun hakkında kesin yargı vermek sanki ülkeyi kurtarmak gibi önemlidir. Hele bunu falancaya anlatmak ve onunda diğeri hakkında aynı düşünce yapısına sahip olması için ne çeneler dökeriz değil mi? Maalesef öyle... Ama bazen o kişinin senin hakkında iyi şeyler söylediğini duyunca yerle yeksan olduğun zamanlar da olmuştur. Şeytanın en çok sevdiği iki şeydir gıybet ve önyargı.  Ben önyargıya karşındaki kişiyi sınıfta bırakmak diyorum. Sanki sen üst kademeye geçtin karşında kişiyi bir alt sınıfı tekrar etmeye mahkûm ettin. Aksine bunu yaparak sen kendini bırakıyorsun. Birçok öğretiden vazgeçiyor, hayatına alacağın kişilerden uzaklaşıyor, kısır döngüye giriyorsun. Birilerini kıskanmak ve onlarla yarışmak kendi değerini düşürmekten başka bir işe yaramıyor. Kendinle öyle haşır neşir ol ki başkalarını konuşacak zamanın olmasın. Hiç kimseyle yarışmaya gerek duymayacak kadar kendi değerinin farkında olan insanların özgüveninin güzelliğine hayranım.

Gıybet daha ağır bir durum tabi. Hakeza bunu severek yapanlar ellerine bir çekirdek alır ohh tam olsun muhabbet usulü. Onlar için gıybetgiller familyası demekte bir o kadar yakışıyor. Kendilerini savunucu sözleri de biz olanı söylüyoruz yalan değil demek oluyor. Zaten olmayanı söylesen bu gıybet değil iftira olur buda kul hakkına girer. Usulüne uygun yaşamak gerek. Peki, usulü nedir? Peygamber efendimizin (sav) sünnetleri...

Bir gün sahabe ile otururken Hz. Peygamber: "Sizce müflis kimdir?" diye sordu.

 Yanında bulunan sahabe: "Bize göre müflis, bir dirhem parası ve eşyası kalmamış, bütün mal varlığını kaybetmiş kimsedir." diye cevap verdiler.  Bunun üzerine Peygamber şöyle buyurdu: "Benim ümmetimden müflis kimse; namaz, oruç ve zekât gibi ibadetlerle gelen, ama aynı zamanda birine kötü söylemiş, birine iftira etmiş, diğerinin malını yemiş, bir başkasının kanını dökmüş, bir başkasını dövmüş olarak Allah'ın huzuruna gelip, yaptığı ibadetlerin sevabı kötülük ettiği bu insanlara dağıtılan hak sahibi insanların alacakları bitmeden de sevapları biterse, onların günahları alınıp üzerine yüklenilen ve böylece başkasının günahları sebebiyle de cehenneme atılan kimsedir." buyurdu.

 

 

Bu yazı toplam 382 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum