1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. Git Güle Güle 2020
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Git Güle Güle 2020

A+A-

2020 yılı bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da sıkıntılarla geçti. Bu sıkıntılar inşallah 2021’in ilk çeyreğinde yurdumuzu terk eder. Bu sıkıntıların çabuk geçebilmesi için 83 milyon olarak kuralları daima uygulayarak, uygulamaya devam ederek bu beladan korkmadan onun bizden korkmasını sağlamalıyız. İşte o zaman milletçe bu virüs belasından kurtuluruz. Bu virüs belası ölümüzü, düğünümüzü, komşuluk ilişkilerimizi perişan etti. Ama ne zorluklar olursa olsun buna tahammül edip bir an önce kurtulma yolları aramamız onun için de alınan ve alınacak olan kurallara itiraz etmeden uymaya çalışmamız, yapılan çalışmaların hepsinin virüs belasından çabuk kurtulmamız için olduğunu unutmamamız lazım.

2020 yılını milletimize zehir eden virüs hem milletimizin sağlığını hem de ekonomimizi perişan etti. Her türlü zorluğa rağmen hayatın devam ettiğini düşünerek yaşamaya devam etmemiz, bu sıkıntılardan bir an önce kurtulabilmek için çok sabırlı olmaya; bilim adamlarımızın tavsiyelerine uyarak, gösterdikleri kuralları uygulamaya gayret göstermeliyiz. Bu hususta aziz milletimizin yüzde doksan dokuzu bilim adamlarımıza inanıyor, onların gösterdiği kurallara uyarak hem kendine hem milletin sağlığına saygı gösteriyor. Bu arada bilim adamlarının tavsiyelerine, buna dayalı olarak yayınlanan genelgelere uymayacağını, bunun uydurma olduğunu söyleyenler; polise görevlilere karşı gelerek efelik yapıyor. Anlaşıldığına göre bu milletin yüzde doksan dokuzu akılsız yalnız o insan akıllı, öyle mi? Bre gerizekalı o bela -virüs- seni bulunca o inanmadığın bilim adamlarının, doktorların ve polislerin hizmetine ihtiyacın olacak. Demek ki yüzde doksan dokuz vatandaş akıllı sen ise gerizekalı manyağın birisin. Bu davranışını televizyon kanalında bütün millet seyretti. O kadar akıllıymışsın ki 24 defa maske takmamaktan, kurallara uymamaktan ceza almışsın.

2020 yılının muhasebesini kendimiz de iyi yapmalı bu 365 günü nasıl geçirdiğimizi iyi düşünmeliyiz. Önce Allah’a karşı görevlerimizi yerine getirebildik mi bunu düşünmemiz, bunda karlı mıyız zararlı mıyız bunun muhasebesini sonra da milletin bir ferdi olarak milletimize karşı görevlerimizi iyi yaptık mı? Memur olarak, işçi olarak iş ahlakına uyabildik sorumluluğumuzu yerine getirip helal kazanç sağlayabildik mi? Eğer bu sorulara iyi ve dürüst cevap verebiliyorsak kazançlıyız. Yoksa bütünüyle zarardayız. 2020 yılı ekonomimize ve sağlığımıza çok dikkat etmemiz gereken bir yıl oldu. Yani bu da tasarrufa ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu iyi bilmemiz gerektiğini gösteriyor. En önemli sorunlarımızdan birinin de henüz farkında değiliz ama bunlardan biri de ilerisi için çok önemli olan şu sıkıntımız oluyor: Kuraklık bunların belirtisi, hemen tasarrufa önem verip her yerde kullandığımız suyumuzu da dikkatli harcamazsak onu bütünüyle kaybedebiliriz. Bunu her zaman hatırlamalıyız. Atalarımız ne güzel söylemişler, sakla samanı gelir zamanı, diye. Biz de şimdiden tasarrufa önem vermezsek sonumuz hüsran olur. Kıtlık belası başımıza gelince pişman oluruz ama elimize bir şey geçmez. Aklımızı başımıza alalım, Allah’ın verdiği nimetlere şükredelim ve müsrif olmayalım. Varlık varken yokluğu hatırlayalım. Allah milletimizi korusun. 2021 yılını bereketli, kazasız belasız geçirmemizi nasip etsin.

Bu yazı toplam 1968 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.