1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gıda denetimleri yüzde 300 arttı
Gıda denetimleri yüzde 300 arttı

Gıda denetimleri yüzde 300 arttı

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, 2012 yılında gıda işletmelerine 544 adet denetim yapıldığını, 2013 yılında ise...

A+A-

Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, 2012 yılında gıda işletmelerine 544 adet denetim yapıldığını, 2013 yılında ise bin 641 adet gıda işletmelerine denetim yapıldığını dile getirdi.

YEM ÜRETİM TESİSLERİNE CEZA

İl Müdürü Kırbaş, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü, Keskin ve Yahşihan İlçe Müdürlüğü’nde görevli gıda kontrol görevlilerince denetimler üretim, tüketim ve satış yerlerinde titizlikle ve aralıksız olarak yürütüldüğünü söyledi. Bu kapsamda ilimizde faaliyet gösteren 80 adet yem işletmesinden 76 adet işletmeye kayıt belgesi verildiğini ifade eden Kırbaş, “Et kemik unu üreten yem işletmesine 11 adet, Kayıtlı yem satış ve depolama yeri 143 adet, Onaya tabi karma yem üreten işletmelere 44 adet denetim yapılmıştır. Yem üretim tesislerine 9 adet idari para cezası uygulanmıştır”

14 ADET İŞLETMEYE İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

Onay kapsamındaki gıda işletmelerine 32 adet denetim ve kayıt kapsamındaki gıda üretimi yapan işletmelere 249 adet denetim yapıldığını söyleyen Kırbaş, “Gıda satış yerlerine 684 adet, toplu tüketim yerlerine de 653 adet olmak üzere toplam bin 641 adet denetim yapıldı. 32 adet numune alınmış ve 14 adet işletmeye çeşitli nedenlerden dolayı 79.821.00 TL idari para cezası uygulanmıştır. Alo Gıda 174 ihbar hattına 2012 yılında 301 ihbar, 2013 yılında ise 13 Gıda kaynaklı vaka/salgın ihbarı ve 354 adet şikâyet olmak üzere 367 ihbar gerçekleşmiştir”

272 SAAT TEKNİK EĞİTİM

Kırbaş, gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemleri olarak; 999 adet satış yeri, 651 adet toplu tüketim yeri, 198 adet gıda üretimi yapan işletme olmak üzere ilimizde faaliyet gösteren bin 848 işletmeden bin 444’üne kanun kapsamında kayıt belgesi verildiğini belirtti. Kırbaş, “Onay belgesi olarak; ilimizde onay kapsamındaki mevcut 14 işletmenin hepsine onay belgesi verilmiştir. İl Müdürlüğümüz Gıda Yem Şubesinde 2012 yılında 7 adet gıda kontrol görevlisi ile 2013 yılında ise 11 adet gıda kontrol görevlisi ile gıda denetimleri gerçekleşmiştir. Gıda kontrol görevlisi personellerine 272 saat teknik eğitim almaları sağlanmıştır”

gida denetimleri1OKUL KANTİNLERİNE HİJYEN

AB Projelerinden olan Gıda Hijyen Eğitimi proje koordinatörlüğüne İl Müdürlüğü personellerince katılım sağlandığını söyleyen Kırbaş, “Gıda sektöründe çalışan sorumlu yöneticilerin, idareci, sektör çalışanlarının ve İl Müdürlüğümüz personellerinin yurtdışında Hijyen eğitimi almaları sağlanmıştır. ‘Okul kantinlerine dair özel hijyen kuralları yönetmeliği’ kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı personel ve hizmet veren kantin, yemekhane işletmecilerine yönelik 75 katılımcıya 32 saat eğitim verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda tüketilen sütün kabul öncesi muayeneleri, okul depolama şartlarının kontrolü, zehirlenme ve acil durumlarda numune alınması ve analizlerinin takibi Gıda ve Yem Şubesi gıda kontrol görevlilerince gerçekleşmiştir”

ALO 174 GIDA HATTI

“2013 yılında Gıda denetimlerini yapılması, gıda numunelerini toplanması ve uygun koşullarda ilgili laboratuara taşınması için Mobil Gıda Denetim Aracı satın alınarak, giydirilmesi yaptırılmıştır. Alınan numunelerin uygun koşul ve sıcaklıklarda muhafazası2nı sağlamak amacıyla numune odası yaptırılmıştır. İl Müdürlüğü olarak gıda denetim konusuna çok önem vermekteyiz. Rutin denetimlerimiz yanında gerek ALO 174 gıda hattı gerekse sözlü ve yazılı şikâyetler zaman mevhumu gözetmeksizin hemen değerlendirilerek en kısa zamanda sonuca bağlamaktayız” dedi.

Bu haber toplam 369 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.