1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Geri dönüşüm muhteşem olacak
Geri dönüşüm muhteşem olacak

Geri dönüşüm muhteşem olacak

Çankaya Belediyesi yaşadığımız çevre için büyük öneme sahip olan geri dönüşüm konusunda sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle gerçekleştirdiği...

A+A-

Çankaya Belediyesi yaşadığımız çevre için büyük öneme sahip olan geri dönüşüm konusunda sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle gerçekleştirdiği işbirliğine devam ediyor.

Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü çalışanları son olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği öğrencilerinin Geri Dönüştürülebilir Ambalaj Atıklarının Toplanması proje sunumuna katılarak projenin detayları hakkında bilgi aldılar.

Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak sloganıyla yola çıkan ve geri dönüşümde yepyeni bir sistem kurmayı hedefleyen öğrencilerden Ali Yücel Türegün, Deniz Sun, Merve Tulum, Nusret Köse ve Cansu Yamaner Çankaya Belediyesi ile Eylül 2013’te başladıkları projeyi tamamlamak için var güçleriyle çalışıyorlar.

Çankaya ilçesinin 800 bini aşkın gece nüfusu ve 2 milyonu aşkın gündüz nüfusu ile yalnızca Ankara’nın değil Türkiye’nin de en büyük ilçelerinden birisi olmasının yanı sıra 350 bine yakın konutu ile 90 bine yakın kamu ve özel işyeri sayısıyla ve geri dönüşüme katkıları nedeniyle öğrenciler proje kapsamında Çankaya’yı baz aldıklarını ifade ettiler.

Geri Dönüşüm sistemindeki mevcut paydaşların Çankaya Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, lisanslı firma, yetkilendirilmiş kuruluş olan Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO), tüketiciler, piyasaya ambalaj atığını sürenler ve geri dönüşüm tesislerinden oluştuğunu dile getiren öğrenciler kurumlar arası iletişimin önemine değinirken uyumlu çalışmanın geri dönüşüm için katkılarından bahsettiler.

Projeyi bu yılın Haziran ayında sonlandırmayı planlayan öğrenciler; mevcut sistemde oluşan ambalaj atıklarının toplanma yüzdelerinin düşük olması, konteynırların bölgelerde kapsama alanlarının genişliği nedeniyle konteynırlara ulaşılabilirliğin düşüklüğü, toplama araçlarının doluluk oranlarının düşüklüğü, yasadışı toplayıcıların engellenememesi, yönetmeliğin uygulanmasındaki boşluklar ve geri dönüşüm sistemiyle ilgili ilçe sakinlerinin bilinç düzeyindeki yetersizlik gibi problemlerden yola çıkarak sürdürdükleri projede amaçlarını ambalaj atıklarının kaynağında ayrıştırılması, toplanması ve geri dönüştürülmesi sistemini iyileştirmek olarak belirlediler.

Bu haber toplam 314 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.