1. HABERLER

  2. SPOR

  3. GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE! (2)-Mustafa Ayhan
GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE!  (2)-Mustafa Ayhan

GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE! (2)-Mustafa Ayhan

  19 Haziran sabahı araba vapuru ile rehberimiz İsmail ÖRSÇÜLER nezaretinde Eceabat’a geçtik. Bu arada rehberlerimizin gayet bilgiyle donanımlı olduğu...

A+A-

  19 Haziran sabahı araba vapuru ile rehberimiz İsmail ÖRSÇÜLER nezaretinde Eceabat’a geçtik. Bu arada rehberlerimizin gayet bilgiyle donanımlı olduğu ve geçmiş olayları günümüzle bağdaştırmayı çok iyi bildiğini söylemek durumundayım.DUR YOLCU Anıtı'nın yanından Kilitbahir Kalesine ulaştık.

1

KİLİTBAHİR KALESİ

 2

     Çanakkale İli Eceabat İlçesi Kilitbahir Köyü’ndedir. Kale-i Sultaniye ile birlikte karşılıklı olarak İstanbul’un savunulması amacıyla (boğazların denetimini sağlamak amacıyla) Fatih Sultan Mehmet’in emriyle Yakup Bey tarafından  1860'lı yıllarda Sultan Abdülaziz Han döneminde yapımına başlanmış, 1892 yılında tamamlanmıştır. Tam karşısında Aziziye tabyası vardır.Boğaz savunmasını güçlendirmek amacıyla yapılmıştır. Boğazın en büyük tabyasıdır. 18 Mart 1915 boğaz savaşında kullanılmıştır. 2006 yılında restore edilmiş, deniz savaşları müzesi olarak düzenlenmiştir. Tabyanın topları 1950’li yıllarda sökülmüştür. Namazgâh adı: Tabya kalenin hemen bitişiğindedir, kalede 1500 e yakın asker vardır. Bu bölge kale askerinin yazlık açık namazgâh yeriydi. Tabya inşa edildikten sonra da adı Namazgâh olarak kalmıştır.

ÇİMENLİK KALESİ

3

     Çimenlik Kalesi 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un savunulması amacıyla Çanakkale Boğazının en dar yerine Anadolu yakasında yaptırılmıştır.Kale zaman içinde doğan ihtiyaçlara göre tadil edilmiş özellikle 19.yüz yılda boğaza parelel batı sur duvarları yıkılarak çağın silah teknolojisine uygun top mevzileri ve cephaneliği inşa edilmiştir. 1915 Çanakkale savaşında da Merkez savunma Grubu’nun sevk ve İdare Mevkii olmuştur.Kale bahçesinde baruthane binasının yanında Fatih ve Abdulaziz döneminde yapılmış ve kendi adlarıyla anılan 2 adet cami yer almaktadır. 18 Mart 1915 günü İngiliz filosunun en güçlü gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı iki metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisini görmek mümkündür. Kale-i Sultaniye olarak da anılan bu kale bugün halka açık müzedir. Çanakkale’nin en dar yerine ta o çağda  bu iki kaleyi yaptırmakla atamız Fatih Sultan Mehmet Hanla ne kadar öğünsek azdır.Liderlik bu olsa gerek ;yüzyıllar sonrasını görebilmek….      
Bu haber toplam 503 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.