1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Genç sporculara devlet sporcusu unvanı verilmeli
Genç sporculara devlet sporcusu unvanı verilmeli

Genç sporculara devlet sporcusu unvanı verilmeli

​​​​​​​Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde genç sporculara ‘devlet sporcusu’ unvanı verilmesi için Kanun teklifi verdi.

A+A-

DESTEK SAĞLANMASI AMAÇLANMIŞTIR

Konu hakkında açıklama yapan MHP’li Öztürk; “Bilindiği üzere ülkemizde her yıl; 14-25 Mayıs tarihleri arası Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası olarak kutlanmakta ve etkinlikler düzenlenmektedir. Diğer yandan, 24 Haziran 2008 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 5774 sayılı Başarılı Sporculara Aylık Bağlanması ile Devlet Sporcusu Unvanı Verilmesi Hakkında Kanun ile başarılı sporculara “devlet sporcusu” unvanı verilmek suretiyle manevi yönden destek sağlanması amaçlanmıştır.”

GEREKLİ DESTEK VE TEŞVİKLER

Ancak; 5774 sayılı kanunun 2’nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca; ‘başarılı sporcu’ tanımı müsabakaların yapıldığı dönem itibariyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından olimpik, paralimpik ve defolimpik spor dalları içinde kabul edilmiş spor dallarının büyükler kategorisinde denilerek, ‘genç sporcularımız” göz ardı edilmiştir.” diyerek, gençlerimize her alanda gerekli destek ve teşviklerin sunulmasının önemine dikkat çekmiştir.

GENÇLİK OLİMPİYATLARI, DÜNYA ÜNİVERSİTE SPORLARI

Spor müsabakalarında büyükler kategorisinde olduğu gibi gençler kategorisinde de Türk sporcuların çok büyük başarılar elde ettiğini savunan Öztürk; “Olimpik veya olimpik olmasın ‘genç’ kategorisinde Dünya veya Avrupa şampiyonalarında ilk üçe giren genç sporcular bu kanunun kapsamına girmemektedirler. Diğer yandan, Gençlik Olimpiyatları, Dünya Üniversite Sporları Federasyonunun şampiyonları da aynı şekilde kapsam dışında bırakılmıştır.

Oysa bizlerin; gençlerimizin, sosyal, kültürel, zihinsel, sportif ve sanatsal gelişimlerine katkıda bulunmak, millî ve manevi değerlere saygılı, görev ve sorumluluk bilinci gelişmiş ve toplumla bütünleşmiş sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamak konusunda sorumluluklarımız bulunmaktadır.

GENÇ SPORCULAR ADINA TBMM’YE SUNDUM

Milliyetçi Hareket Partisi’nin; gençliğe yapılacak yatırımın, Türkiye’nin geleceği için en önemli öncelik olması gerektiğine inandığını belirten MHP’li Öztürk; “Gençlerimiz bizim geleceğimiz. Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere, gençlerimizin gelecek hayallerine her alanda katkı sunmalıyız. İlgi duydukları, gelecek planlarında yer alan tüm konu ve düşüncelerine imkân sunabilecek yasal düzenlemeler bu yüzden ön plana çıkmaktadır.”

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.