1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Genç bir fidan! (Fırat Çakıroğlu)
Genç bir fidan! (Fırat Çakıroğlu)

Genç bir fidan! (Fırat Çakıroğlu)

 “Çocuğunu kaybeden bir anne için her gün ilk gündür; bu ıstırap ihtiyarlamaz.” Victor Hugo Keklik dağlarda çağlar Yavrum diye diye ağlar Günden...

A+A-

1

 “Çocuğunu kaybeden bir anne için her gün ilk gündür; bu ıstırap ihtiyarlamaz.”

Victor Hugo

Keklik dağlarda çağlar Yavrum diye diye ağlar Günden güne yansa dağlar Ağlarım ben kekliğime ley ley Seherde öten bülbüle ey ipeklenmiş tüylerine Yanaktaki benlerine ley ley Ağlarım ben kekliğime… Kürsülerde ahkam kesen politikacılarımız; “çözüm süreci” diye günlerdir ahkam kesiyorlar.  Bölücü örgütüne verilen imtiyaz sonucu gencecik gençler birbirlerine düşürülüyor. Yavrum diye, anneler, babalar evlat acısıyla kavruluyor. Yıllar geçti, öğrenciliğimden bugüne bir arpa boyu yol alınmadı. Fakat seçim arifesinde ensesi kalınlar, para babaları aday adayı olmak için yarışları devam ediyor. Gencecik canlar gidiyor. Kadınlar şiddete maruz kalıyor. Gündem her gün bir başka konuyla değişikliğe uğruyor. Ateş de düştüğü yeri yakıyor.      Hiçbir görüş, düşünce, siyasi ve ideolojik tavır, bir insanın, bir gencin öldürülmesini gerektirmez.

2

Anne Özlem Çakıroğlu, oğlunun fotoğrafını elinden düşürmedi!

     Aynı yaştaydım, İzmir’e gittiğim 1978 yılında! Ege Üniversitesi Bornova Öğrenci yurdunda kalıyordum. Yurtların önündeki alana kampüs diyorduk. Yıllar geçiyor… Yer, mekan aynı. Kişiler değişiyor.  Alaattin değil de! Fırat oluyor. Ahmet, Mehmet oluyor.      Elbette insanoğlu robot değil. Değişik görüş ve düşünceler yumağı içinde olacak.      Yıllar öncesi… Bilenler bilir. Siyasi çalkantıların en yoğun olduğu günler… Geriye dönüp baktığımda, çıkar gözetmeden, ülke için idealist düşünce içerisindeydik.  Okumanın yanı sıra ülke sorunlarına da duyarsız değildik.      Ancak şiddete o zaman da bu zaman da karşı olduğumu belirtmek isterim. İpe gelmez meseleler yüzden olayların çıktığını da yaşadık. Birkaç ipini koparan bir bakarsınız tam sınav saatinde girerler anfiye. sınavı protesto ederler. Tabi kimse ses çıkaramaz. Herkes dışarı çıkar sınav yapılamaz. Neyi çözeceksiniz bu tavırla ahmaklar! Çok anlatılacak şeyler var da şimdi yeri zamanı değil.     Öğrenciyken evlenmiştim. Annem eşime; sağ ol kızım, iyi ki oğlumla evlendin. Yoksa o şimdi ya hapiste ya da kör bir kurşun sonucu mezardaydı diyormuş.  Görüş ve düşünceler değişmiyor yıllar geçse de! Ancak evliliğin verdiği sorumlukla belki, delikanlılık yapılmıyor. Nerede akşam, orada sabah olmuyor. Bundan dolayıdır annemin düşüncesi…      Görüşü ne olursa olsun. Onu malzeme yapmaya da karşı olduğumu belirterek, birkaç gün önce hayatını bir hiç yüzünden kaybeden Fırat Çakıroğlu’na üzüntümü belirtmek istiyorum.      Genç bir fidan yok artık aramızda!      En etkileyen de cenaze konvoyunun en önünde oğlunun fotoğrafını göğsüne bastırarak yürüyen annesi Özlem Çakıroğlu’nun durumuydu. Hep deriz ya! Allah evlat acısı göstermesin diye!  Ya babanın metanetine ne demeli; "Bu olaylar bitecek mi? Önlem alınsın. Benim başıma geldi. Ben acıyı yaşadım başkaları yaşamasın" dedi.      Olayın bastırılmasından sonra polis de araştırma başlatmış. Buldu diyelim ne olacak. Giden can gelecek mi! Yüreği yanık anne rahata mı erecek.       Bu arada bu kavga öncesinde fakülte yönetiminin başlattığı, karşıt görüşlülerin ders saatlerini değiştirme çalışmalarının da, süreceği, önümüzdeki haftadan itibaren bunun da uygulamaya konulacağı söylemişler. Şimdiye kadar neredeydiniz? Acılı baba Fuat Mahir Çakıroğlu, DHA muhabirine konuşmuş; “Ben CHP'liyim, yönetici değilim. Gider oyumu kullanırım. Ama oğlum MHP'li oldu. Suç mu öyle olması? Oğlum Türk olduğu için saldırıya uğradı. Oğlumun üç ayı vardı mezun olmasına. Ona izin vermediler. Hep başarılı öğrencileri seçiyorlar. Bu organize bir hareket. Bu olaylar bitecek mi? Bitmeyecek, yine devam edecek. Önlem alınsın. Benim başıma geldi. Ben acıyı yaşadım başkaları yaşamasın" dedi.

3

Acılı aile ve sevenleri…

    Üniversiteler bölücülerin yuvası olamaz, olmamalıdır. Bilimin üretildiği, kardeşliğin yeşerdiği kampüslerimiz terör örgütünün kanlı emellerine sunulamaz. Gençler size tavsiyem, dikkatli olun! Aynı ülkenin insanları olarak, provokatörlere,  bölücülere dikkat ediniz. Anne, baba, kardeş ve sevenlerinize acı yaşatmayınız. Hayatta yaşanacak acıların en büyüğü evlat acısı olduğu bilinmektedir. İlacı olmayan tek acının da evlat acısı olduğu söylenir. Halkımız ne der; “Allah böyle acıyı düşmanımın başına vermesin. Allah evlat acısı göstermesin!” Fırat Çakıroğlu’nun başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun!
Bu haber toplam 288 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.