1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. GELİN İYİSİNİ DÜŞÜNELİM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

GELİN İYİSİNİ DÜŞÜNELİM

A+A-

Bilindiği gibi Suriye’deki rejim bunalımı başlayıp Esat efendinin kendi halkını yerinden yurdundan edince bu zavallı halkta sığınacak mekân aramaya başladı akıllarına gelen ülkeler ise komşu devletlerdi. Bunda da yurdumuzun güneyinde Suriye’nin Kuzeyindeki garibanlar yurdumuza sığındılar. Onların canı, namusu artık Türkiye Cumhuriyeti devletine emanetti. Nitekim devletimizde bu emanete sahip çıkıp bu zavallı mültecileri korumasına alıp aş, iş ve konut sorununu çözerek hayata bağlanmalarını sağlamaya çalıştı halende buna devam ediyor.

Yalnız şunu hiç unutmayalım yerinden yurdundan mahrum olan bu mültecilere ne kadar yardımcı olursak olalım onların gönlü kırıktır, bülbülü altın kafese koymuşlarda yine mutlu olamamış. İlla da hürriyet demiş. Bu sığınmacılar bu kadar garip iken ne yazık ki bazı vatandaşlarımız bunlara yapılan yardımı bile çok görüyor bizim fakirimiz varken Suriyelileri besliyoruz diyerek sözüm ona devletimizi suçluyorlar. Acaba bunu söyleyenler Suriyelilerin durumuna düşse ne der nasıl düşünür. Bir de şunu unutmayalım devletimiz öyle hizmetler veriyor ki kendi fakirini kendi yoksulunu sosyal yardımlarla mutlu ediyor, hasta veya özürlü çocuğunu maaşa bağlıyor ona bakan anasına veya bir yakınına maaş veriyor ihtiyacını kimsesizini devlet himayesine alıyor bunu yapan bu milletin devleti Suriyeli muhtaçlara yardım etmesin mi?

Devletimiz Suriye’nin kuzeyinde yurdumuzun güneyindeki kurtarılmış bölgelerde hastaneler kuruyor, doktor ve ilaç takviyesiyle oralardaki yaralı ve hastaların imdadına koşuyor, yıkılmış bombalanmış camileri, hastaneleri okulları onararak halkın hizmetine sunuyor. Askeri desteğin dışında bunları da ihmal etmiyor. Milli eğitim bakanlığımızda onarılan okullarda Suriyeli çocukların eğitimi için seferber oluyor. Bütün bunların uygulanmasıyla Suriyelilerin tekrar kendi yurtlarına dönmeleri sağlanmış oluyor. Bizim devletimize de yakışan budur.

Peki Türkiye Cumhuriyeti devleti bunları yaparken başta Avrupa devletleri olmak şartıyla NATO’da tarihin en büyük mülteci dramı karşısında ne yapıyor tatbiki sessiz kalıyor. Bu acılı tarihi gelecek kuşaklar acaba nasıl okuyacaklar. Vahşi olan nedir insanların bu acılı halini görmezden gelenlerin pasta paylaşımını düşünmeleri askeri üsleri limanları paylaşma niyetindeki sözüm ona oralara demokrasi getireceği zannedilen emparyel güçlerin azgın emelleridir. İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin bu pis paylaşımda hiçbir zaman olmayıp devletlerin toprak bütünlüğünü düşünmesidir.

Bütün bu meseleler meydanda iken bizim aziz vatandaşlarımız bu mültecileri horlamayalım zaman gelir onlarda yurtlarına kavuşur. O zaman bizim yaptığımız misafirperverliği hiçbir zaman unutmazlar ama kötü anılarla ayrılırlarsa devletimizin harcadığı tirilyonlar boşa gitmiş olur. Onun için dua almaya çalışalım Allah’tan niyazımız bizlerde onların durumuna düşmeyelim.

Bu yazı toplam 574 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.