1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. Gelin iyi de birleşelim
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelin iyi de birleşelim

A+A-

Bilindiği gibi devletimizin yönetim şekli Cumhuriyet ama başında Cumhurbaşkanı değil, milletin doğrudan kendisinin seçtiği başkanı var. Bu da demokrasimizin getirdiği bir uygulama. Bundan önceleri halk milletvekilini seçer, milletvekilleri de Cumhurbaşkanı seçerdi. Bunda ağırlık parlamentoda idi. Halkımız son değişiklikle bu yetkiyi kendisi kullandı. Bu yetkiyi alan başkan da bakanlar kurulunu hem meclis içinden hem de meclis dışından atamalarla oluşturdu. Bu oluşumda her bakanın kendi mesleği ve branşının içinden seçilmiş olmasının daha isabetli olduğu kanaatindeyiz.

Hemen buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na geçmek istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’mız iktidar partisinin en çok bakan değiştiren yeri olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı fiziki anlamda çok iyi yerlere geldiği her yıl binlerce öğretmen ataması yaptığı 50 ile 60 kişilik sınıfları Türkiye genelinde ortalama 18 ile 20 öğrenciye indirdiği ikili öğretimlerin büyük çoğunluğunun normal eğitime çevirdiği halde bir türlü umduğunu veya beklediği başarıya ulaşamadı. Bu durumu sayın başkanımız Recep Tayyip Erdoğan açıkça dile getirmiş ve başarısızlığa çare bulunmasını istemiştir. Ve çözümü de son hükümet kuruluşunda hem özel sektörde hem de devlet deneyimli ve başarılı Sayın Yusuf Ziya Selçuk’u getirmiştir. Sayın Selçuk’un öncelikle başarısızlığın nedenlerini araştırıp hastalığın nedenlerini bularak hastalığı tespit edince tedaviye başlamasını bekliyoruz. Başladığı günden itibaren kendisinden çok ümitliyiz ama gözle görülür bir uygulamayı da henüz görmedik ya da anlayamadık.

Eğitimde en önemli faktör öğretmendir bu nedenle öncelikle öğretmenin eksiğinin giderilmesi hem öğretmen yetiştiren kurumların hem de halen görevde bulunan öğretmenlerin bu süzgeçten iyi geçirilmesi şarttır. Ne yazık ki zamanımızın öğretmeni araştırmacı değil hazırcı durumdadır.  Uygulayacağı planını bile internetten indirerek kullanmaktadır. O planın bölgesine, şehrine, köyüne uygun olup olmadığını bile düşünmemektedir. Okullarımızda teftiş sistemi de kaldırıldığı için her yük okul müdüründe düğümlenmektedir. O yükün altından kalkabilecek müdürler çok önemlidir.

Sayın bakanım birçok yeniliğe el atıyorsunuz bunların biran evvel uygulanabilir olması dileğimizdir. Bu arada bilgi, beceri ve fiziki durumların ve teknolojinin en iyi kullanılması çok önemlidir. Ama her şeyden önce eğitimin ve öğretimin iki temel taşı öğretmen ve öğrencidir. Bu iki temel önce kendinin ne olduğunu bilmek zorundadır. Biri öğreten ve örnek olan öğretmen diğeri öğrenen öğrenmek için çaba harcayan öğrencisidir. Bu ikisinin birbirini tamamlaması milletimizin geleceği için çok önemlidir. Sayın bakanım milletimiz öğretmenin öğretmen gibi örnek (giyimiyle, fiziki görünüşüyle) kişi olmasını öğrencisinin de kılık kıyafetle öğrenci gibi olmasını istemektedir. Velilerimiz de çocuklarının bir kural içerisinde olmasını, öğretmenin (kılık, kıyafet, saç, sakal) temiz giyimli traşlı, kravatlı, takım elbiseyle öğrencilerinin karşısına geçmesini çok arzu ediyor. Öğrenci her haliyle öğretmenini örnek alır. Bilgi ve becerilerinden faydalanır. Şu kılık kıyafet yönetmenliğinin değiştirilerek bu sıkıntılardan öğretmen ve öğrencilerinin kurtarılması dileğimizdir.

Bu yazı toplam 498 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.