1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Gelecek Partisi ‘Parlamenter Sistem’ini açıkladı
Gelecek Partisi ‘Parlamenter Sistem’ini açıkladı

Gelecek Partisi ‘Parlamenter Sistem’ini açıkladı

Gelecek Partisi Kırıkkale İl Başkanı Av. Gülfem Betül Ekinci, Genel Merkez tarafından hazırlanan "Tam Demokrasi İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" önerisini kamuoyuna tanıttı.

A+A-

Gelecek Partisi Kırıkkale İl Başkanı Av. Gülfem Betül Ekinci, Genel Merkez tarafından hazırlanan "Tam Demokrasi İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" önerisini kamuoyuna tanıttı.

TARİHİ SÜRECİN İÇİNDEN GEÇİYORUZ

Gelecek Partisi İl Başkanı Gülfem Betül Ekinci, insanlık tarihinin en yoğun dönüşümlerinin yaşandığı, imkan ve risklerin eşzamanlı olarak devrede olduğu bir tarihi sürecin içinden geçtiğimizi belirterek, “Milletler tarihin dinamik ve değişken seyri ile kendi değer, imkan ve ihtiyaçları arasında anlamlı ve sürdürülebilir bir ilişki kurabildikleri ölçüde toplumsal bir düzen oluşturma kabiliyeti kazanırlar. Bugün karşı karşıya kaldığımız en temel eksiklik, hangi siyasi görüşe, ideolojiye, etnisiteye ve dini/mezhebi inanca sahip olursa toplumun bütününün atıfta bulunabileceği ortak referansların kaybolmuş olmasıdır”

ÇOK CİDDİ PROBLEMLER YAŞAMAKTADIR

“Türkiye bir süreden beri iktisadi, siyasi ve hukuki alanlarda çok ciddi problemler yaşamaktadır. Bu problemlerin ortaya çıkmasında ve her geçen gün artmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin büyük bir rolü vardır. Çünkü bu sistem, öteden beri var olan birçok siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunumuzu derinleştirirken, yeni birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sebeple Partimizin öncelikli hedefi parlamenter hükümet sisteminin tüm unsurlarını içeren ve bu sisteme işlerlik kazandıran kurum ve mekanizmalara yer veren bir anayasa reformunu yürürlüğe koymaktır. ‘Tam Demokrasi İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ önerimizin 150 yıllık anayasal tecrübelerimizin temel zaaflarını ilkesel düzeyde gidereceği kanaatindeyiz”

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME DÖNMEYİ VADEDİYORUZ

“Bu reform önerimizle; uzun süredir siyasi sürece hakim olan ayrıştırma ve kutuplaştırma anlayışının terk edilmesini sağlayarak, toplumun farklı kesimlerinin sorunlarını diyalog, müzakere ve uzlaşmayla çözülmesini mümkün kılacak bir siyaset üslubunu yerleştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, tüm karar vericilerin hesap verebilirliği ve hukuki sorumluluğunu sağlayarak, hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir sistemin yerleşmesini amaçlıyoruz. Bugün mevcut olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde monist bir yapı mevcut olup, kabinenin varlığı halkımızı yanıltmamalıdır. Hükümet politikalarının belirlenmesinde kabinede yer alan her bir bakanın mahiyeti, bulundukları bakanlığının ilgili alanında Cumhurbaşkanına danışmanlık yapmaktan öteye geçmemekte olup, tavsiye niteliğindeki beyanlarının hukuken bir bağlayıcılığı da yoktur. Bu sebeple Gelecek Partisi olarak Bakanlar Kurulundan oluşan Güçlendirilmiş Parlamenter Hükümet Sistemine dönmeyi vadediyoruz. Bakanlar kurulunda tartışma ve müzakere ile ortak aklın eseri olarak hükümet politikalarının şekillenmesi gerektiğini savunuyoruz”

PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞLE BERABER

“Öyle ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yürürlük tarihi olan Temmuz 2018’den  14 Ekim 2020 tarihine kadar çıkarılan toplam 68 kararnamenin 40’ı bir önceki kararnameleri değiştirmek için çıkarılmıştır. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle beraber, Bakanlar Kuruluna Anayasa ile öngörülen sınırlar çerçevesinde kanun hükmünde kararname yetkisinin tanınabileceği, ancak yetkinin Anayasa Mahkemesi’nin hukukilik denetimine tabi kılınması gerektiğini savunuyoruz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle beraber, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilga ettiği, Yasamanın etkisini artıran sözlü soru ve yapıcı güvensizlik oyu ile birlikte hükümet istikrarsızlığının önüne geçmek suretiyle yeniden tasarlanacak gensoru mekanizmalarına tekrar kavuşulması gerekmektedir” Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1227 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.