1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Geçmişten günümüze Türk kadını (3)
Geçmişten günümüze Türk kadını (3)

Geçmişten günümüze Türk kadını (3)

Türk kadını cesur ve güçlüdür Dede Korkut Hikâyeleri’nde kadın eli kılıç tutan, savaşan, yenilmez, sadakatli, anne olarak anlatılır. Türk kadınları...

A+A-

Türk kadını cesur ve güçlüdür

Dede Korkut Hikâyeleri’nde kadın eli kılıç tutan, savaşan, yenilmez, sadakatli, anne olarak anlatılır. Türk kadınları savaşa girecek kadar güçlü ve cesurdurlar.

Tarihten bazı örnekler vermek gerekirse;  Büyük Hun Devletinde Hatun Çinlilerle aramızdaki ilk antlaşmayı M.Ö. 318 yılında imzalamıştı. Büyük Hun İmparatoru Atilla’nın huzuruna çıkacak elçiler önce Atilla’nın karısı Arıkan Hatun tarafından kabul edilirdi. Bu kabul dönemin ülkeleri tarafından yadırganır,  tuhaf karşılanırdı. Atilla’nın karısı en az kendisi kadar nüfuz sahibi idi.

Buyruklar mutlaka ‘Han ile Hatun’ tarafından buyuruyor ki diye başlardı. Hatun’nun adının geçmediği buyruğun geçerliliği yoktu. 

İslam öncesi ve sonrası olarak iki bölümde sınıflandırılan Türk tarihinde İslam sonrasında da toplumumuz çoğu zaman kadın eşitliğinden ödün vermemiştir. Arap kaynakları ve tarihçilerinin de (örneğin İbn-i Batuta gibi ) bu durum gözlerinden kaçmamış, Türk kadınlarının ata binmesi, ok atması, yöneticilik yapması, söz sahibi olmasını kaynaklarında anlatmışlardır.

İslam sonrasının büyük kadınlarından biri Büyük Selçuklu hükümdarı Melikşah’ın karısı. Terken Hatun’dur ve devletin her kademesinde yöneticiydi. İlim ve edebiyata önem verirdi ve devletin siyasi hayatında söz sahibiydi.(M.S. 1054-1092)

Türk kadınları; geçmişten günümüze asaletin, temizliğin, gücün, erdemin temsilcisi olmuşlardır. Türk kadını, yüce Türk Milletinin teminatıdır. Zamanın İl Bilge Hatunları, Burla Hatunları, Selcenleri, Arıkan Hatunları, Tütegeç Hatunları bunlardan bazılarıdır.

İl Bilge Hatun:  Göktürk Devleti’nin Hükümdarı Bilge Kağan’ın annesi. (M.S.680)

Burla Hatun:  Dede Korkut Hikâyelerinde Bayındır Han’ın kızı, Salur Han’ın karısıdır.

Tütegeç Hatun:  Hülagü Han’ın kızıdır. Cami medrese, tekke yaptırmış, söz sahibi bir kadındır. Hindistan’ın büyük Türk Prensi El Tutmış, tahtını kızı Raziye Hatuna bırakır.

Hazar Türklerinde de kadın yöneticiler vardır.

Osmanlı kent ailesinde çok etkin bir rol oynayan kadın ‘Osmanlı kadını’ deyimini yaratmıştır.15 inci yüzyıl sonunda Anadolu’dan geçen Alman Protestan papazı Salomon Schweigger’in şu sözleri o zamanki Türk kadınının konumu hakkında bir fikir verebilir:

‘Türkler dünyaya, hanımları da onlara hükmeder. Çok eşlilik yoktur. Boşanma pek görülmüyor. Çünkü boşanırken erkek para ve eşya veriyor, kız çocuk anneye kalıyor.’

Gelelim günümüze daha yakın tarihlere; Kahramanlık destanlarının yazıldığı Çanakkale Savaşlarında Türk kadın savaşçılar Gelibolu Yarımadasının her karış toprağında yatan Mehmetçik lerimizle birlikte omuz omuza çarpıştılar.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. A.Mete Tunçoku yaptığı açıklamalarda; inceleme fırsatı bulduğu Avustralya ve Yeni Zelanda arşivlerinde bu konuyla ilgili pek çok belgeyle karşılaştığını söyledi.

O arşivlerde Keskin nişancı Türk kızları, Türk kadın savaşçıları anlatılmaktadır.

Piyade er J.C.Davies annesine yazdığı bu mektupta, kahraman Türk kadın savaşçılarından şöyle bahseder: Benim de vurulduğum 18 Mayıs 1915 günü keskin nişancı bir Türk kızı pusuda çarpışıyordu. Gizlendiği yerden gün boyunca ateş etti ve çok sayıda adamımızı vurdu. Ancak gün batmadan bir Avustralyalı tarafından vuruldu.19-21 yaşlarında yapılı bir kızdı, 52 yerinden vurulmuştu. Böyle birkaç olay daha kaydedilmiştir. Ayrıca Nezahat onbaşıyı, Mücahit Hatice Hanımı, Zeynep Mido Çavuşu, Safiye Hüseyin Elbi’yi anmadan geçersek onlara çok büyük haksızlık yapmış oluruz.

(Kaynak: İsmail Bilgin’in Çanakkale’nin Kadın Savaşçıları adlı kitabı.)

Devam edecek

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.