1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Geçmişten günümüze Kırıkkale Basını
Geçmişten günümüze Kırıkkale Basını

Geçmişten günümüze Kırıkkale Basını

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bu yıl ilk defa kapsamlı bir etkinlikle kutlandı. Birleşik Medya Ajansı tarafından hazırlanan program çerçevesinde ‘Geçmişten Günümüze Kırıkkale Basını’ konulu konferans verildi ve fotoğraf sergi açıldı.

A+A-

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bu yıl ilk defa kapsamlı bir etkinlikle kutlandı. Birleşik Medya Ajansı tarafından hazırlanan program çerçevesinde  ‘Geçmişten Günümüze Kırıkkale Basını’ konulu konferans verildi ve fotoğraf sergi açıldı.

FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Kırıkkale basın tarihinde dün bir ilk gerçekleşti. Kültür Müdürü Aydın Demiröz'ün büyük desteği, Birleşik Medya'nın katkısı ile oluşan "Geçmişten Günümüze Kırıkkale Basını Fotoğraf Sergisi" ziyaretçilerine kapılarını açtı. Açılış Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. 1924 yılından bu yana Kırıkkale’de yayınlanan gazete ve haber kupürlerinin yer aldığı sergide yaklaşık 100 resim sergilendi.

BUGÜN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Fotoğraf sergisinin ardından Kültür Merkezi Salonuna geçildi. Burada günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, “Bugün çalışan gazeteciler günü. Ama ülkemizde mutlu çalışan gazeteciler günü yok. Biz bunu mutlu olarak kutlamıyoruz. Ama bu tür etkinlikleri de kurum ve kuruluşlarımız bizleri hatırlıyor, teşekkür ediyoruz. 1961 yılında bir yasa çıktı. Bu yasada çalışan gazetecilere çok büyük imkanlar sağlandı. Bu yasanın çıkmasından dolayı o günden itibaren İstanbul’da çıkan gazeteler 3 gün süreyle bu yasayı boykot etmek için gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu süre içerisinde 3 gün çalışan gazeteciler gazete çıkardı”

GÜNLERİNDE DAHİ ÇALIŞIYORLAR

Çalışan gazetecilerin sendikal haklarının olmadığını ve sınırlı yıpranma haklarının bulunduğunu dile getiren Başkan Karaca, “Bunun içinde Anadolu basının da halen asgari ücret alamayan çalışan gazetecilerimiz var. Bunun nedeni gazete sahipleri değil. Gelirleri çok az. 2019 yılında 125 gazetemiz kapandı. 4 yılda ise bine yakın gazete kapandı. Basın ilanının şubesi olduğu yerde resmi ilan alan gazete 2000’lerden 1050’ye düştü. 80 uyduda televizyon vardı bunun sayısı ise 40’a düştü. Uydu bedelleri çok yüksek. Anadolu basınının durumu budur. Bugün çalışanlar günü. Tüm arkadaşlarımın gününü kutluyorum. Günlerinde dahi arkadaşlarımız çalışıyor. Tebrik ediyorum”

HÜKÜMET BASINA DESTEK VERİYOR

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Av. Ramazan Can, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, “Hükümetimiz gerek ulusal gerekse yerel basını destekliyor, desteklemeye de devam edecektir. Basın mensupları ise 1 yılda 3 ay yıpranma alıyor. Basınımız bunu hak ediyor. Yerel basının destek alması için bizler elimizden geleni yapıyor, yapmaya da devam edeceğiz. Sosyal medya çağına da hep beraber ayak uydurmak zorundayız. Her meslek kendini yenileyerek yoluna devam ediyor. Artık öyle bir çağdayız ki biz bu çağ ve zamana ayak uydurmak zorundayız”

BU SERGİ KIRIKKALE’NİN ARŞİVİDİR

Kırıkkale fotoğraf sergisinde emeği geçenlere teşekkür eden Milletvekili Can, “Kırıkkale için bu fotoğraflar Kırıkkale tarihine bir not düşmüştür. Bu önemlidir. Buda bir Kırıkkale arşividir. Geçmişten ders alarak geleceğe bakacağız. Sergide Kırıkkale’nin çok şehidi var dendi. Allah rahmet eylesin. Kırıkkale’de şehit olduğu gün bütün yazılı basınımız şehitle ilgili tam sayfa kapak yapar. Bu bizde bir gelenektir. Kırıkkale için önemlidir, Kırıkkale’nin ruhu için önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum”

GAZETECİLİK ANI YAKALAMA MESELEDİR

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, 2020 yılının sağlıklı sıhhatli güzel bir şekilde geçmesini temenni ederek, “Bugün Birleşik Medya ile birlikte Kültür Müdürlüğümüzün yaptığı önemli bir çalışmanın panelini izleyeceğiz. Bu değerli çalışmayı yapan ekibe şükranlarımı sunuyorum. Gazetecilik önemli bir şeydir. Gazetecilik anı yakalama meseledir. Gazetecilik günü yakalama meselesidir. Bunu maalesef başta yapılan bir gelir yok. Aslında toplumun gören gözü, duyan kulağı gibi önemli olan güncel hayatımızda belki atladığımız hususları cımbızla çekip önümüze koyuyorlar. Bugün güncel olan hususlar yarın arşiv oluyor, tarih oluyor”

KIRIKKALE’DE İLK GAZETE 96 YIL ÖNCE ÇIKTI

Kırıkkale’de ilk gazete çıkalı 96 yıl olduğunu söyleyen Vali Sezer, “Şehrin tarihinin hangi aşamalardan geçtiğini görme imkanımız var. Çalışan ve emek veren çalışan gazetecilerimizin alın terini görüyoruz. Bir çok arkadaşımızın daha muhabirken meslek yaşamına başladığını ama şimdi zamanla birlikte zamanın getirdiği yükle birlikte yaşlandığını görüyoruz. Ben çalışan gazeteciler gününde arkadaşlarımızı dinlemeyi düşünüyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım” dedi.

SUNUMLAR YAPILDI

Yapılan konuşmaların ardından Öner Özcan’ın moderatörlüğünde konuşmacılar İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Demiröz "Basın ve Yayın Tarihi ve Yerel Basının Önemi", Doç Dr. Bayram Sakallı "Kırıkkale'nin İlk Gazetesi Keskin", Ali Çetin "İl Gazetesi'nin Öyküsü", Ercihan Çakmak "Şehirleşme Sürecinde Yerel Basının Önemi" hakkında sunum yaptılar.

ÖNEMLİ KİŞİLER ÇIKTI

Basın ve Yayın Tarihi ve Yerel Basının Önemi hakkında sunum yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Demiröz sunumunda, "Buradaki yerel gazeteler inanılmaz bir şekilde haberleşme sağlıyorlar. Anadolu Ajansıyla birlikte yurt dışında da haberdar olma şansını yakalıyorlar. Keskin’de ki bir olayı İzmir’de ki vatandaş okuyabiliyor aynı zamanda İzmir’de ki bir olayı buradaki vatandaşlar haberdar oluyorlar. İstanbul gazeteleri ile yerel gazeteleri çok ciddi şekilde eleştirdiklerini görebiliyoruz. Yerel gazeteler köylere kadar ulaştırılabiliyordu. Yerel gazetelerde şehrin bütün olayları hakkında detaylı bir bilgiye sahipler. Yerel gazeteler dolu dolu çıkıyordu. O dönemlerde gazetelerden çok önemli kişiler çıktı. Yerel gazeteler Osmanlıcadan Latin alfabesine geçmesi ile birlikte dil kurumu ortaya çıktı. Eğer bir memlekette gazeteler teftişare etmezse, ahali şaşkın ve çılgın hale gelir. Gazetelerimiz çalışmazsa ne halde oluruz diye düşmeden edemiyorum” dedi.

KIRIKKALE'NİN İLK GAZETESİ KESKİN

Doç. Dr. Bayram Sakallı "Kırıkkale'nin İlk Gazetesi Keskin” hakkında bilgiler verdi. Sakallı, “Gazetenin o zamanda yazım dile Osmanlıca. Keskin ismi sadece Keskin kazası değil, Osmanlı’da bu bölgenin adı olarak belirtiliyor. Keskin Gazetesi 1924 yılında ilk sayısı çıkıyor. Gazete ilk olarak haftalık çıkıyor daha sonra ise 2 sayfa olarak haftada iki kere çıkıyor. Özellikle yerel gazete olarak içeriğiyle halkın sesi olmasıyla dikkat çekmiştir. Keskin gazetesi o zamanlar Ankara’ya bağlı olunduğu için Ankara Valiliği tarafından bir süreliğine kapatılmış ve gazete tekrar yayın hayatına başlamıştır. 9 Mart 1925 tarihinde Keskin Gazetesi son baskısını çıkartmıştır. Çıkan kanun ile birlikte gazete kapatılmıştır” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖZGÜ BİR KUTLAMA

İl Gazetesinin öyküsünü anlatan İl Gazetesi Kurucularından Ali Çetin ise sunumunda, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür. Peki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Türk basın tarihine ‘Dokuz Patron Olayı’ olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gün 10 Ocak 1961’dir. 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir. O günden bugüne 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır. Meslektaşlarımızın Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, gazeteciler günümüzü kutlayanlara teşekkür ediyoruz”

EFSANE YEREL GAZETESİ

“Kırıkkale’mizin ve ülkemizin efsane yerel gazetesi olma şerefine nail olan İL Gazetesi’nin kuruluş hikayesini ve hizmetlerini tarafıma ayrılan sınırlı bir süre içerisinde özetlemek istiyorum. Öncelikle bu programı düzenleyen İl Kültür Müdürümüz Aydın Demiröz ve ekibine teşekkür ediyorum. 1972 yılı ortalarında Kırıkkale’nin o tarihte yayınlanan tek gazetesi olan Rahmetli Ustam Selim Pehlivanlı’nın çıkardığı “Kırıkkale” gazetesinde gazeteciliğe çırak olarak başladım. Daha sonra İstanbul’da çeşitli gazetelerde ve matbaalarda çalışarak tecrübe edindim. Askerlik sonrası Kırıkkale’mize dönerek “Burada ne yapabiliriz düşüncesi”yle hareket ettik ve Mart 1983 yılında Kırıkkale’de bir gazete çıkarma fikrinin temellerini attık ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde bir Matbaa kurduk”

VAZGEÇİLMEZ BİR İLETİŞİM ARACI

“Kurucu Ortağımız Mali Müşavir Mehmet Çetin’in isim babalığı yaptığı “İL gazetesi” 16 Eylül 1983 Cuma günü ilk sayısını yayımlamıştı. Doğal olarak zamanın Kaymakamı Sefer CANSU gazetenin manşetinde yer almıştı. İL gazetesi ilk günden bugüne kadar daima profesyonel bir kadro ile yönetilmiştir. Bu nedenle Kırıkkale’nin ilk “Haber Gazetesi” de dememizde bir mahsur görmüyorum. Geçmişteki tecrübeli kadrosuyla yaptığı gibi günümüzde de İletişim Fakültesi mezunlarından oluşan “Muhabir ve Teknik Servis” kadrosuyla gerçek ve etkili haberlerle okuyucularımızın aydınlatılması sağlanmıştır. Profesyonel anlamda “Köşe Yazarlığı” kültürü ve etkisi ilk defa Kırıkkale’mizde İL gazetesi’nde kendini bulmuştur. Öyle ki; İL gazetesi haberleriyle, köşe yazılarıyla ve röportajlarıyla Kırıkkale’mizi yönetenler ile halkımız arasında vazgeçilmez bir iletişim aracı haline dönüşmüştür”

BAYİLERDE İLK YEREL GAZETE

“Kırıkkale’de ilk defa yaygın gazetelerin satıldığı gazete bayiilerinde, “Yerel” bir gazete olarak İL gazetesi yerini aldı. Ayrıca okuyucularımıza ulaşmak için “Yerel”  bir gazete olarak ilk defa “Abonelik Sistemi”ni gerçekleştirdik. İL gazetesi, 1 Ocak 1984’den bu tarafa, yaygın gazetelerden daha fazla okuyucuya ulaşarak Kırıkkale’mizde tiraj birinciliğini devam ettirmektedir. İlkeli gazeteciliği ile okuyucularımız üzerinde gösterdiği etkisi ile İL gazetesi “38 yıldır İl sınırlarımızı aşan bir gazete” olmaya devam etmektedir. İL gazetesi, Devlet-millet birlikteliğini ve uyumunu savunan, gazetecilik ilkesiyle sağduyulu bir yayın politikası izlemektedir. Bu nedenle İlimizi yöneten başta Valimiz olmak üzere, bürokratlarımızla, siyasilerimizle, sivil toplum örgütlerimizle ve halkımızla daima uyumlu olduk. Bence İL gazetesi’nin başarısının “tılsımı” da burada yatıyor”

DÜNYADA BİR İLK

“Öyle ki, güvenilirliğimiz ve sırdaşlığımız; Valilerimizden Valilerimize, Komutanlarımızdan komutanlarımıza, bürokratlarımızdan bürokratlarımıza aktarılarak bugünlere kadar gelmiştir. Kırıkkale’mizi yönetenlere ve halkımıza karşı güvenilir olmaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim. İL gazetesi ismi dünyada ilk defa bir “İlçe gazetesi”ne verilen isim olma özelliğini taşımaktadır. İL gazetesi’ni kurarken, Kırıkkale İlçesini “Vilayet” yapmayı hedef edinmiştik. İlk günden itibaren bu hedef doğrultusunda yayın politikamızı geliştirdik. Kaçınılmaz olarak 7’den 70’e Kırıkkale halkı artık “Vilayet” olmak istiyordu. Seçilmişlerimizin nereye gitse, Kırıkkale’nin ne zaman “Vilayet” olacağı sorusuyla karşılaşır olmuştu. Zamanın Başbakanı, Merhum 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal bir Kırıkkale ziyaretinde, beni bizzat yanına çağırarak, “Milletvekillerimi çok sıkıştırıyormuşsun, merak etme Kırıkkale’yi vilayet yapacağız. Ancak şimdi bunu yazma, diğer İlçeleri karşımıza almayalım”

“İLK SENİN HABERİN OLACAK”

“Meclis’e Kırıkkale’nin ‘İL olması’ yönünde kanun tasarısını verirken seni arattıracağım. İlk senin haberin olacak.” demişti. Öyle de oldu. Başbakanlıktan bir yetkili beni arayarak “Bugün Kırıkkale’nin vilayet olması Meclis’e sunuldu. Haberi yapabilirsin.” dedi ve Türkiye’de ilk defa Kırıkkale ile birlikte 4 ilçenin “Vilayet” olma haberini İL gazetesi olarak Kırıkkale’mize ve Türkiye kamuoyuna biz duyurduk. İL gazetesinin Kırıkkale’ye katkıları, böyle 10 dakikalık bir konuşmayla anlatılamaz. Ancak kısa başlıklar halinde yaptığımız hizmetleri anlatmak isterim. Kırıkkale’mizde kurulan Rafinerinin ismi “Orta Anadolu Rafinerisi” olarak adlanlandırılmıştı. Yayınlarımızla bunun doğru olmadığı yönünde kamuoyu oluşturduk ve isminin “Kırıkkale Rafinerisi” olarak değiştirilmesini sağladık. Yüzlerce önemli çalışmamız içerisinde yer alan 10 önemli çalışmamızı kısa başlıklar halinde sunmak istiyorum.

KAMUOYU OLUŞTURMA HEYETİ

“Birincisi, Kırıkkale’ye bir üniversitesi kazandırılması için “Kamuoyu Oluşturma Heyeti” kurduk. Bu konudaki yoğun yayınlarımız ve gayretlerimizle Başkanlığını yaptığım Kamuoyu Oluşturma Heyeti’nin Ankara’daki temasları sonucu “Kırıkkale Üniversitesi”nin kurulması sağlanmıştır. Ayrıca kurucuları arasında olduğum, “Kırıkkale Üniversitesi Vakfı” da kurulmuştur. İkinci olarak da, Kırıkkale’mize Organize Sanayi Bölgesi’nin kazandırılması için, yine başkanlığını yaptığım “Kamuoyu Oluşturma Heyeti” oluşturulmuş ve büyük gayretler sonrası, yer tercihi yanlış yapılmasın rağmen, Organize Sanayi Bölgemizin kurulması sağlanmıştır. Üçüncü olarak Şehit Ailelerimize Yardım Kampanyası, gazetemiz öncülüğünde ve benim başkanlığımda tertip edilmiş olup, bugün bile çok yüklü sayılacak bir rakam toplanarak, Aziz şehitlerimizin mağdur ailelerine dağıtılması sağlanmıştır”

ŞİİR YARIŞMASI VE KİTAPLAR

“Dördüncü olarak, zamanın Sayın Valisine sunduğum öneri üzerine Kırıkkale İlini Kalkındırma ve Geliştirme Vakfı (KİKTAV)’ın kurulması sağlanmıştır. Bu vakıfla Kırıkkale’ye yazılı ve görsel birçok eser kazandırılmıştır. Beşinci olarak, Kırıkkale’de gazetecileri bir çatı altında toplamak üzere, gazetemizin öncülüğünde Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti kurulmuştur. Altıncı olarak Başyazarımız Merhum Nevzat GÜMÜŞ anısına, Türkiye genelinde “Şiir Yarışması” düzenledik. Dereceye girenlere bu salonda yaptığımız toplantı ile ödüllerini verdik ve yarışmaya katılanların şiirlerin yer aldığı “Şiir Antoloji” kitabını çıkardık. Yedinci olarak, yerel bir gazete olarak, Türkiye’de ilk defa Ailemizin Özgeçmişi ile birlikte gazetemizde yer alan önemli yazı ve haberlerin yer aldığı “Çetin Ailesi ve İL gazetesi” kitabını yayınladık”

GÜÇLÜ BİR GAZETE

“Sekizinci olarak, Kırıkkale’mizde ilk defa mülki idaremizle birlikte “Futbol Turnuvası” düzenledik. Amatör kulüplerimize ve futbolcularımıza önemli sayılacak katkılar sağladık. Dokuzuncu olarak, İlimizde ilk defa Türkiye’nin “En”lerini okurlarımızla birlikte seçtik ve yine bu salonda ödüllerini takdim ettik. Kırıkkale, bu etkinlikle Türkiye’nin gündemine yaygın televizyon ve gazeteler aracılığıyla adını duyurmuştu. Onuncu olarak, Kırıkkale Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Merhum Yakup ALTIN ile birlikte Kırıkkale’mize çok sayıda yazılı kültürel eserler kazandırılmasına öncülük ettik. Burada değerli Hocamız Bayram SAKALLI ve Kırıkkale ile ilgili ilk yazılı eseri ortaya koyan Erdoğan ASLIYÜCE abimizi de unutmamak gerekiyor. Ayrıca hemşehrimiz Yönetemen Mesut UÇAKAN ile birlikte Kırıkkale’de film çekilmesi, ulusal televizyonların sabah programlarında canlı yayınlara çıkarak İlimizi tanıtmamız gibi faaliyetlerimizi de belirtmek isterim. Tüm bunları İlimizi yöneten Valililerimiz, Bürokratlarımız, Siyasi temsilcilerimiz, Sivil Toplum Kuruluşları ve halkımızın desteğiyle yaptık. İL gazetesi kurulduğu günden bu güne kadar “Yerel” olmanın tüm özelliğini üzerinde taşıyarak “Yaygın” gazetelerin etkisine sahip güçlü bir gazete olmuştur. Yaygın televizyonların, gazete ve radyoların yayınlarına ilham kaynağı olan İL gazetesi Kırıkkale Vilayetimizle birlikte ülkemizin önemli “Yerel” bir markası olmuştur. Bugün de Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevini yürüten Kıymetli

Ağabeyim Ramazan Çetin’in yönetiminde İL gazetesi başarıdan başarıya koşmaya ve Kırıkkale’mize faydalı olmaya devam etmektedir” dedi.

KENTLEŞME SURECİNDE YEREL BASININ ÖNEMİ

Ercihan Çakmak ise konuşmasında, “Kırıkkale basın tarihi 1924 yılında yayınlanan Keskin gazetesi ile başlıyor. 1951 yılında Selim Pehlivanlının kurduğu Kırıkkale gazetesi ile hız kazanıyor.95 yıllık yazılı basın geçmişi olan ilimizde yaptığım araştırmalarda 80-90 kadar mahalli gazete yayınlanmış durumda. Bu gazeteler süreli yayınlarına devam ettirememiş ve şu an ilimizde 4 mahalli gazete,6 yerel Radyo ve 5 yaygın medya temsilci ajansı bulunmaktadır. Ne yazık ki mahalli tv”si olmayan ilimizde yazılı medya ciddi manada kabul görmektedir. Söz uçar yazı kalır. .Bu bakımdan yerel gazeteler yayınlandıkları döneminde arşivini tutmaktadır. Şehrin öz geçmişine bakmak isterseniz ilk başvuru kaynağı mahalli gazetelerdir .Bu bakımdan gazeteler sadece haber kaynağı olarak görülmemeli.Şehirdeki olayların görsel ve metinsel tutanağı olarak yorumlanmalı”

MAHALLİ GAZETELER BİR NEVİ YAYINLANDIĞI DÖNEMİN NOTERİDİR.

“İlimizde yazılı basın 1980 li yıllarda renkli yayına geçmeye başlamıştır. 1990 lı yıllarda Türkiye genelinde ulusal ve yerel  televizyonların hizmete başlama ile birlikte  KRT,Büşra,Denge Tv ,Damla Tv ve Öncü tv kurulmuş zaman içerisinde Radyo Televizyon üst kurulunun istediği kanuni şartları yerine getiremediği için kapanmıştır”

KESKİN GAZETESİ VE KIRIKKALE GAZETESİ

“1924 yılında 43 sayı yayınlanan Keskin gazetesi bizleri 1924 yılının Keskin  ilçesinin yaşantısına götürmektedir. O döneminin flimi çekilse hazır bir  senaryo ve dekor ortamı. 1924 Keskin gazetesinden 1951 yılında yayınlanan Kırıkkale gazetesine kadar yaklaşık çeyrek asırlık bir zamanda ilimizde ciddi bir arşiv yoktur. Çünkü bu dönem içinde yayınlanmış mahalli gazete yoktur. Kırıkkale nin nerede ise çeyrek asırı kayıptır. 1960 ve 70  lı yıllarda yayınlanan gazetelerin incelediğimizde  ilimizde siyasi  canlılık  ve sendikalaşma yönünde bir hareketlilik göze çarpar. Belediyecilik  haberleri gazetelerde geniş yer bulur .Şehirleşme hız kazanıyor.Sivil toplum kuruluşları gazete sayfalarında yer bulmaya başlıyor.Şehirdeki gelişme medyada gazete sayısının artışına vesile oluyor.Bu canlılık gazetelerin sayfa sayısının artışında da  görülüyor.Şehrin eski cadde  , sokakları , parkı  ve   esnafının fotoğrafları sayfalarda yer alıyor.

YEREL GAZETELER HALKIN SESİDİR

Gazete fotoğrafları aslında kent albümüdür. Gazete haberlerin dönemin aynasıdır. Gazetedeki sanat sayfaları şehir edebiyatını yansıtır. Gazetelerin ekonomi sayfası yerel esnafın sesidir. Gazetelerin spor sayfası şehrin spor takımlarınındır. Yerel gazeteler halkın sesidir. Yerel gazeteler şehir yöneticileri ile halk arasındaki köprüdür. Yerel gazeteler şehrin lobisidir, Yerel gazeteler sadece şehirde yaşanan olayları sayfalarına taşımaz, O Şehrin içerde ve il dışında lobisidir. Zaman zaman yaptığı haberlerle siyasetçilerin hizmet taleplerinde gündem oluşturur. İl olma süreci, kalkınmada öncelikli il olma sureci, büyükşehir olma süreci, Kırıkkalespor’un her dönem şampiyonluk olma hedeflerinde Mahalli gazeteler her zaman ön safta yer alır”

YAYINLANAN 200 KİTAP

“Mahalli gazeteler aynı zamanda kentin kütüphanesini oluşturmaktadır. İlimizin yayın ağında edibiyat ve senetinde yine mahalli gazeteler öncülük yapmaktadır. Bu gün Kırıkkale’de şimdiye kadar yayınlanan 200 kitap vardır.  Bu kitaplar sadece bizlerin kütüphanesinde buluşuyor. Bir zamanlar Kırıkkale. 3 bine yakın fotoğraf, 3 cilt 750 sayfa ilimiz hakkında şu zamana kadar çıkan en kapsamlı eser. Günümüzde Kırıkkale, Her gazeteci şehrin gezginidir, Kırıkkale basın tarihi tarafımdan hazırlanan ve kitap fuarına yetiştirilecek Kırıkkale basın tarihi kitabı önemli bilgilere sahiptir. Mahalli Gazetesi olmayan bir şehir, geçmişini geleceğe taşıyamaz. Şehir arşivi bomboştur. Değerli davetlilir ilimizde yayınlanan 4 gazeteyi yaşatmalıyız. Bu bizim gelecek nesillere olan borcumuz. Biz farklı bir meslek gurubuyuz. Bizim Şehirle bütünleşen bir yapımız var. Bu mesleğin doğası gereği yerel basın ve şehir bir elmanın yarısı gibidir. Kendimiz için değil gelecek nesiller için bu 4 gazeteyi gelecek nesillere taşıyalım” dedi.

Haber: Burak Can--Foto: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 923 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.