1. HABERLER

  2. SPOR

  3. GEÇMİŞ OLSUN
GEÇMİŞ OLSUN

GEÇMİŞ OLSUN

3 Hazîran 2014 târihli İL gazetesinde okuduğuma göre, Kırıkkale Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yakup Altın kalp krizi geçirmiş. Hâlen...

A+A-

3 Hazîran 2014 târihli İL gazetesinde okuduğuma göre, Kırıkkale Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yakup Altın kalp krizi geçirmiş.

Hâlen Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastahânesi’nde tedâvi gören Sayın Yakup Altın’a âcil şifâlar diler, bir an önce sağlığına kavuşmasını Yüce Allah‘tan niyâz ederim.

PAZARCIK KÖYÜ MUHTARI:

Aynı târihli İL gazetesi’nde Pazarcık Köyü Muhtarı Sayın Şeref Cankurt’un orman konusundaki şikâyetini okudum. Keskin Gönüllü TEMA Temsilcisi olarak konuyla ilgilenmeyi görev bildim.   Sayın Cankurt’un da dediği gibi elbette baraj ya da Gölet yapılmalı, ancak ormana zarar vermeden yapılmalıdır. Ormana zarar vererek, barajı herkes yapabilir.   Barajı yaparken Pazarcık Köyünde bulunan ormanlara da duyarlı olmalı, ormana zarar vermeden baraj yapılmalı ki, baraj’ın Pazarcık Köyüne geldiğine orman ve köy halkı pişman olmasın.   Baraj için ormanı yok edip, muhtarı ve köy halkını üzüp “Pazarcık Köyüne baraj yaptık” demenin sevindirici olmadığı kanaatindeyim.   Sayın Muhtarın köyüne ve ormana sâhip çıkarak konuyu basına intikal ettirmesi, orman konusunu basın yoluyla hiç değilse gazete okuyanlara duyurması son derece yerindedir.   Görmediğim, bilmediğim Sayın Muhtarı, ormana olan saygı ve sevgisinden dolayı cânı gönül tebrik ve takdir ediyor, aşağıdaki şiirlerimle orman âşığı muhtarı selâmlıyorum.

DAĞLAR NE YAPAR?

Yaradan özenle düzeni kurmuş, Düzeni bozanlar sanki kudurmuş, Gelin bakın hele yan yana durmuş, Sevişir, öpüşür, dilleşir dağlar.   Yaz gelir de yaylalara çıkarsak, Yanmış içer su olur da akarsak, Acımadan ağaç koymaz yakarsak, Kül olur ormanlar, çölleşir dağlar.   Ağaç nasıl yanmaz ateş alınca, Bülbül gama dalar güller solunca, Dereler, tepeler orman olunca, Al, yeşil giyinir gülleşir dağlar.   Turnam su içerdi Ceviz Gölü’nden, Nağmeler dinlerdim tatlı dilinden, ‘Yetîmi’ yim zâlimlerin elinden, Bağrı başı yanmış, inleşir dağlar.

14.6.1996 Cevizli Çeşme Seyfli ‘Şiir: 5’inci şiir kitabımdan’

  Başta her yetkili ve tüm vatandaşlarımız ormana sâhip çıkmalı, ormanı yakmaktan, kesmekten, sökmekten çekinmeli, sakınmalıdır.   Bakınız orman konusunda başka bir şiirimin tek dizesi aşağıdadır. Lütfen ormana merhamet ediniz. Bırakınız ormanı, kesmeyi, sökmeyi, rüyânızda bile kötü niyetle ormana el uzatmayınız.   Kaybolan varlığın geçmiş çağların, Harab olmuş mor sümbüllü bağların, Ormanı yakılmış nazlı dağların, Çölleri anlatan HAZİN DİLİ var. Keskinli Yetîmi   Ormanın, bağrının, başının yandığını hazin bir dille anlatışını; siz de yüreğiniz yandığı hâlde derinden dinleyiniz. Derinden dinleyiniz ki, ormanın neler anlattığını, ne işe yaradığını anlayasınız.
Bu haber toplam 301 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.