1. HABERLER

  2. GAZETELER

  3. GDO’lu ürünlerin bebek mamalarında kullanılması yasaklandı
GDO’lu ürünlerin bebek mamalarında kullanılması yasaklandı

GDO’lu ürünlerin bebek mamalarında kullanılması yasaklandı

Genetiği Değiştirilmiş Ürünlerinin(GDO) bebek mamaları ve bebek formülleri ile sürülmesi, GDO’lu bitki ve hayvanların üretimi yasaklandı. GDO’lu...

A+A-

Genetiği Değiştirilmiş Ürünlerinin(GDO) bebek mamaları ve bebek formülleri ile sürülmesi, GDO’lu bitki ve hayvanların üretimi yasaklandı. GDO’lu ürünün ilk ithalatı için Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı’na başvurulacak. GDO ve ürünlerinin, insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevre ve biyolojik çeşitliliği tehdit etmesi durumunda başvuru reddedilecek.

Biyogüvenlik Kanunu 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, GDO veya ürünlerinin, ithalatı, ihracatı, deneysel amaçlı serbest bırakılması, piyasaya sürülmesiyle genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaların kapalı alanda kullanımına, bilimsel esaslara göre yapılacak risk değerlendirmesine göre karar verilecek. Risk değerlendirme sonuçlarına göre, risk oluşturmayacağı belirlenen başvurular için verilen kararın geçerlilik süresi 10 yıl olacak.

BAŞVURULAR TARIM BAKANLIĞI’NA YAPILACAK

Her bir GDO ve ürününün ilk ithalatı için gen sahibi veya ithalatçı, yurt içinde geliştirilen GDO ve ürünü için ise gerçek ve tüzel kişiler tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığına başvuru yapılacak. Başvurularda, başvurunun içeriğine ilişkin bilgiler ile GDO ve ürününün ne amaçla kullanılacağı yazılacak. GDO’lu ürünlerin insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevre ve biyolojik çeşitliliği tehdit etmesi halinde başvurular reddedilecek. Araştırma yapmaya yetkili kuruluşlar tarafından bilimsel araştırma amacıyla ithal edilecek GDO ve ürünleri için Bakanlıktan izin alınacak.

BİLİMSEL RAPORLAR AÇIKLANACAK

GDO ve ürünleri ile ilgili yapılan başvurular hakkında, risk ve sosyo-ekonomik değerlendirmeye ilişkin bilimsel raporlar, kurul tarafından, biyogüvenlik bilgi değişim mekanizması vasıtasıyla kamuoyuna açıklanacak. Kurul, nihai değerlendirme raporu ile olumlu kararını toplantı tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde Bakanlığa sunacak. Başvuru sahibi, geçerlilik süresi dolmadan en az 1 yıl önce Bakanlığa müracaat ederek uzatma talep edebilecek. Bu talep kurul tarafından değerlendirilecek ve sonucu başvuru sahibine bildirilmek üzere Bakanlığa gönderilecek. Sonucun 1 yıllık süre içerisinde başvuru sahibine bildirilmemesi durumunda izin süresi karar verilinceye kadar uzayacak.

DENETİMİ TARIM BAKANLIĞI YAPACAK

GDO ve ürünlerinin onay almadan piyasaya sürülmesi, Biyogüvenlik Kurulu kararlarına aykırı olarak kullanılması veya kullandırılması, genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvanların üretimi, GDO ve ürünlerinin kurul tarafından piyasaya sürme kapsamında belirlenen amaç ve alan dışında kullanımı, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasak olacak. Piyasaya sürülen GDO ve ürünlerinin kontrol ve denetiminden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sorumlu olacak. GDO ve ürünleriyle ilgili olarak herhangi bir riskin ortaya çıkabileceği yönünde yeni bilimsel bilgilerin ortaya çıkması durumunda karar, Biyogüvenlik Kurulu tarafından iptal edilebilecek. Kararı iptal edilen GDO ve ürünleri toplatılacak. İnsan, hayvan, bitki sağlığı ile çevre ve biyolojik çeşitliliğe olumsuz etkisi olduğu tespit edilenler derhal imha edilecek, herhangi bir olumsuz etkisi tespit edilmeyenlerin ise mülkiyeti kamuya geçirilecek.

HER ÜRÜNE KİMLİK VERİLECEK

Her bir GDO ve ürününe ayırt edici kimlik verilerek kayıt altına alınacak. Kayıt altına alınan GDO ve ürünlerine ilişkin belgelerin 20 yıl süreyle saklanması zorunlu olacak. Etiketlerinde ürünün GDO içerdiği bilgisi yer alacak. İlgililer GDO ve ürünleriyle ilgili olarak yeni bir risk ya da risk şüphesini öğrendiği takdirde durumu derhal bakanlığa bildirmek ve tedbir almakla yükümlü olacak.

BİYOGÜVENLİK KURULU OLUŞTURULACAK

GDO ve ürünleri ile ilgili yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve diğer maddelerin yürütülmesi için Biyogüvenlik Kurulu oluşturulacak. Kurul Bakanlıkça dört, Çevre ve Orman Bakanlığınca iki, Sağlık Bakanlığınca bir, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca bir ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca bir üye olmak üzere üç belirlenen toplam dokuz üyeden oluşacak. Kurul başkan ve üyeleri en fazla iki dönem için görevlendirilecek. Kurul başkan ve üyelerinin görev süreleri dolmadan görevlerine son verilemeyecek. Kurul görevini yaparken bağımsız olacak, hiçbir makam, organ, merci ve kişi Kurula emir ve talimat veremeyecek. Kurul, Başkanın daveti üzerine gündemli olarak ve en az yedi üyenin hazır bulunması ile toplanacak.

12 YILA KADAR HAPİS CEZASI

GDO ve ürünleri ile ilgili faaliyetlerde bulunanlar, izin almış olsalar dahi, insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanmasına karşı oluşan zararlardan sorumlu olacak. Sorumluluk, zarar oluşmasa dahi geçerli olacak. GDO ve ürünlerinin neden olduğu zararların tazmin edilmesini talep hakkı, zarar görenin, zarardan veya zarar vereni öğrenmesinden itibaren 2 yıl ve zararı doğuran olayın meydana gelmesinden itibaren 20 yıl sonra düşecek. GDO ve ürünlerini, kabul

edilen tasarı hükümlerine aykırı olarak ithal eden, üreten veya çevreye serbest bırakan kişi, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.Belirlenen esaslar çerçevesinde ithal edilen, işlenen GDO'ları veya GDO ve ürünlerini, ithal izninde belirlenen amaç ve alan dışında kullanan, satan, bu özelliğini bilerek satın alan, bulunduran kişi 4 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilecek.

200 BİN TL’YE KADAR PARA CEZASI

İthal edilen GDO'lardan elde edilen ürünleri, ithal izninde belirlen amaç ve alan dışında kullanan, satışa sunan, bu özelliğini bilerek satın alan kişi ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Yalan beyanda bulunarak ithal iznini alan kişi, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Bu suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, tüzel kişiye 100 bin TL’den 200 bin TL’ye, belirlenen yükümlülükleri

yerine getirmeyen başvuru sahiplerine her bir yükümlülük ihlali dolayısıyla 10 bin TL’ye 30 bin TL’ye kadar, GDO ve ürünlerini tasarıda belirlenen hükümlere aykırı olarak kapalı alanlarda kullananlara ise 10 bin TL para cezası kesilecek. İdari para cezaları, tebliğden itibaren 1 ay içerisinde ödenecek.

Bu haber toplam 454 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.