1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Fuat Sezgin bilimin değeridir
Fuat Sezgin bilimin değeridir

Fuat Sezgin bilimin değeridir

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye genelinde Kırıkkale Üniversitesi’nin koordinatörlüğünü ve yürütücülüğünü yaptığı “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye genelinde Kırıkkale Üniversitesi’nin koordinatörlüğünü ve yürütücülüğünü yaptığı “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmasının başında Prof. Dr. Fuat Sezgin’i bir kez daha rahmet ve saygıyla yâd ettiğini dile getirerek, “İlim adamlığı konusundaki kararlı duruşuna yakından şahit olduğum hocamız, aynı zamanda ülkesine ve milletine derin bir muhabbetle bağlıydı. Bu sebeple, ömrünün son yıllarında eserlerini, kitaplarını, tüm birikimini ülkemize kazandırmanın, milletimizin istifadesine sunmanın gayreti içinde olmuştur. Gülhane Parkı içindeki eski Has Ahırlar Binası’nda açılan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin yerini de bizzat kendisi belirlemiştir” dedi.

ÂDETA YENİDEN KEŞFEDİYORUZ

“Medeniyet inşa etmek, her topluma nasip olan bir haslet değildir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, bu konuda şanslı bir milletiz. Her şeyden önce dinimiz olan İslam’ın kadim ve çok zengin bir medeniyet birikimi var.  İslam ilim adamlarının; tıptan astronomiye, matematikten kimyaya, fizikten siyaset bilimine kadar dünyaya kazandırdıkları birikim, bugün dahi insanlığın yolunu aydınlatmayı sürdürüyor. Geniş bir coğrafyada süren bu çalışmaların kıymetini, Fuat Hocamız gibi ilim erbabımızın çalışmalarıyla âdeta yeniden keşfediyoruz” şeklinde konuştu. 

BAŞARILARINI İFTİHARLA TAKİP EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yanında, millet olarak medeniyet geçmişimiz 5-6 bin yıl öncesine kadar götürülüyor. İslam öncesi dönemden başlayan bu büyük medeniyet yürüyüşü, ecdadın Müslümanlıkla şereflenmesinin ardından çok daha zengin bir şekilde günümüze kadar gelmiştir. Bugün ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde, Müslüman bilim adamlarının ortaya koydukları eserleri, başarılarını iftiharla takip ediyoruz.”

YILSONUNA KADAR KESİNTİSİZ SÜRECEK

"Hocamızın şahsi kütüphanesi bir hazine değerindedir. İnşallah bunları da vakıf ve müze bünyesinde en güzel şekilde koruyacak, değerlendirecek ve gelecek nesillere aktaracağız. Bu yıl vesilesiyle ülkemizin yanı sıra geniş bir coğrafyada yaklaşık 800 etkinlik gerçekleştirilecek. Halen devam eden bu etkinlikler yılsonuna kadar kesintisiz sürecektir. Fuat Sezgin hocamızın Bitlis'te başlayıp İstanbul'da süren ardından Almanya'ya uzanan ve İstanbul'da nihayete eren 94 yıllık hayatının her safhası paha biçilmez derslerle doludur.”

SIKINTI BURADA, DERT BURADA

“Dünya çapında böyle bir bilim adamının 1960 darbesinin ardından İstanbul Üniversitesi'nden uzaklaştırılması tarihimizin en büyük ayıplarından biridir. Açık konuşmak gerekirse hocamızın ülkemizde barındırılmamasının sebebi yürüttüğü çalışmaların başındaki 'İslam' ifadesidir. Şayet Fuat Hoca, İslam değil de mesela Roma veya Bizans tarihi çalışmış olsaydı emin olun hayatının sonuna kadar İstanbul Üniversitesi'nde kalmaya devam ederdi. Sıkıntı burada, dert burada. İlim insanına sahip çıkmadığınızda ona Alman sahip çıkar.

81 İLE 81 ÜNİVERSİTE

İstanbul dünyanın en gözde ilim ve kültür merkezlerinden biri haline getirmek için her türlü gayreti gösterdim. Biz tüm ilmi müesseseleri öğrencilerimizin ayaklarına getirdik. Onun içinde 76 üniversiteden 206 üniversiteye çıktı. 81 ilimizde de üniversite var. Kendi ilim erbabımıza ilmi birikimimize sahip çıkamamızın sebeplerini iyi düşünmeliyiz. İlme sevdalıysanız ilmin, ilim adamlarının önünü açacaksınız biz bunu yaptık. Medeniyet inşa etmek her topluma nasip olan bir haslet değildir. Biz bu konuda şanslı bir milletiz. İslam bilim adamlarının tıptan astronomiye matematikten kimyaya kadar dünyaya kazandırdıkları bilgi bugün de insanların yolunu aydınlatıyor. Medeniyet geçmişimiz 5-6 bin yıl öncesine kadar gidiyor.

KIRIKKALE’DEN GENİŞ KATILIM OLDU

Bilim insanlarımıza eğitimlerini ülkemizde değerlendirebilecekleri zemini hazırlamaya başladığımızı da gösteriyoruz.” dedi.  Konuşmaların sonunda Fuat Sezgin hakkında yüksek lisans ve doktora yapanlara belgeleri takdim edildi. Etkinliğe Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan’ın yanı sıra Kırıkkale Üniversitesi ile çeşitli üniversitelerden geniş katılım oldu.

Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.