1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda”
“Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda”

“Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda”

Öğrencileri diş çürüğüne karşı koruma programı işbirliği çerçevesinde, il merkezindeki ilköğretim okulları 1. sınıf öğrencileri için, Osmaniye...

A+A-

Öğrencileri diş çürüğüne karşı koruma programı işbirliği çerçevesinde, il merkezindeki ilköğretim okulları 1. sınıf öğrencileri için, Osmaniye Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ç. Türksel Dülgergil’in desteğiyle hazırlanmış olan ‘Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda’ koruyucu ağız sağlığı ve flor jel uygulama projesi Atatürk İlköğretim Okulunda başlatıldı.

BÜYÜK İLGİ

Toplantıya Vali Celalettin Cerrah, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, Toprakkale Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Güngör Yıldırım, İl Sağlık Müdürü Mehmet Cingöz, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Said Çalışkan, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Mehmet Cingöz, ağız ve diş sağlığında küçük yaşlardan itibaren verilecek eğitimin çok önemli olduğunu söyleyerek, yapılan araştırmaların sonucunda ülkemizde ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmediğini, insanların ancak diş ağrısı ya da dişleriyle ilgili bir sorun yaşadıklarında diş hekimine başvurduğunu ifade etti.

ÇOCUKLAR BİLİNÇLENDİRİLİYOR

Diş hastalıklarının önlenebilir olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Cingöz, bu noktada ‘Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda’ kampanyasının çocukların küçük yaşta bilinçlendirilmesi bakımından çok önemli olduğunu söyledi. Toplantının devamında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Said Çalışkan ise, Osmaniye Sağlık Meslek Lisesi 10 ve 11. sınıf öğrencilerine flor ve jel uygulaması konusunda eğitim verildiğini ve bu öğrencilerin ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine bu uygulamayı tatbik ettiklerini söyledi. Aynı zamanda 149 birinci sınıf öğretmenine eğitim verildiğini ve öğretmenlere eğitim CD’si verildiğini, bu CD’lerin öğrencilere izletildiğini söyledi. Ali Said Çalışkan, projenin 3 yıl boyunca süreceğini söyledi. Programın devamında, Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ç. Türksel Dülgergil ‘Fırçalar çantada, dişler yolunda’ projesi konusunda bilgi verdi.

PROJEYE SAHİP ÇIKALIM

Doç. Dr. Dülgergil, projenin ilköğretim birinci sınıf öğrencileri için düzenlenmesinin 2 temel sebebi olduğunu söyleyerek, 6 yaş sonu 7 yaş başında çıkarılan azı dişlerinin bu uygulamayla kurtarılabileceği ve bu yolla ileride yaşanacak diş sorunlarının büyük oranda önleneceğini belirtti. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için de 6–7 yaşın önemli olduğunu ifade eden Dülgergil, aslında diş fırçalama alışkanlığının 2–6 yaş arasında kazanılması gerektiğini, fakat bu alışkanlığın kazandırılmamış olduğu için birinci sınıfta bu çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak gerektiğini söyledi. Özellikle kız öğrencilerin geleceğin anneleri olmaları bakımından, gelecek nesiller açısından da önem arz ettiğini söyleyen Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ç. Türksel Dülgergil projeye herkesin sahip çıkmasını istedi.

FLOR JEL UYGULAMASI Toplantı Vali Cerrah’ın konuşmasıyla devam etti. Vali Celalettin Cerrah, dişlerin vücudun genel sağlığı açısından çok önemli olduğuna değinerek, bu konuda küçük yaşta verilecek eğitimin, gelecek nesillerin sağlıklı nesiller olarak yetişmesi açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. Başlatılan ‘Fırçalar çantada, dişler yolunda’ projesinin özellikle üzerinde durulması gerektiğini söyleyerek, anne-babalara ve öğretmenlere bu konuda önemli görevler düştüğünü vurguladı. Vali Cerrah, bu projeye Osmaniye Valiliği olarak her türlü desteği vereceklerini de ifade ederek “Çocuklarımız ülkemizin geleceği. Bu nedenle onların sağlıklı ve güçlü olmaları lazım.”dedi. Vali Cerrah Osmaniye’de 38 İlköğretim Okulunda yaklaşık 5000 öğrenciye uygulanacak olan flor-jel uygulamasının Valilik olarak takip edeceklerini de söyleyerek, projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Programın son bölümünde, 1. sınıf öğrencilerine flor jel uygulaması yapıldı.

Bu haber toplam 385 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.