1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Fatih Sultan Mehmet  (30 Mart1432- 3 Mayıs 1481)
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Fatih Sultan Mehmet  (30 Mart1432- 3 Mayıs 1481)

A+A-

Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) 7. Osmanlı padişahıdır. 30 Mart 1432 de dünyaya geldi. Babası 2. Murat’ın tahttan feragati ile tahta oturdu. İki devre padişahlığı vardır. Birinci devre 1444-1446, ikincisi ise 1451- 1481 seneleri arasındadır. Arapça, farsça, Rumca ve Slavca bilirdi. Kendisine 14 defa sûikast düzenlenmiş, fakat hiç biri hedefine ulaşamamıştır. Bir taraftan da bütün Hıristiyan batı, başta Papa olmak üzere bu iş üzerinde ciddiyetle durdular. Sonunda plan değiştirdiler. Bir Yahudi hekimini Müslüman olmuş gösterdiler. Kendisini kamuflesi sayesinde Hz. Fatih’in hekimliğine kadar yükselen bu Yahudi dönmesi Yakup, (Aşık Paşa-zade’nin naklettiğine göre) Fatih’in rahatsızlandığı zamanlarda ilaç diye azar azar tesirini uzun sürede gösterecek zehir verdi. Son sefere çıkarken de zehirin dozunu artırdı. Şimdiki Gebze’de, Sultan çadır kurdu. Nereye gittiği meçhul seferi neticesine ulaşamadı. Zira zehir hedefini iyi vurmuştu. Fatih bu çadırda 3 Mayıs 1481 tarihinde 49 yaşında iken şehit edilmiş oldu. Dönme Yakup’un yaptığı anlaşılınca askerler onu parça parça ettiler. O da va’d edilen parasına kavuşamadı. Papa ve Hıristiyan alemi üç gün bayram ilan ettiler. Gerçekten onların bayramıydı.   İstanbul’un fethi Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u 50 gün kadar kuşatıp fetih müyesser olmayınca, Veliyyüddin Ahmet Paşayı Akşemseddin’e göndererek, fethin ne zaman olacağını sormuştu. Akşemseddin, uzun bir murakabeden sonra: “İş bu senenin Rebiul’âhir ayının 20. günü seher vaktinde sıdk u himmetle filan canipten hücum etsinler. O gün fetih ola!... Kostantaniyye sedâyı ezan ile dola” demiş ve dediği gün fetih müyesser olmuştur.

Fetihten sonra Fatih, hocası Akşemseddin ile beraber İstanbul’u gezerken şehir halkından bir çok kimseler fatih’e çiçek takdim ettiklerinde Fatih hocasını göstererek: “Fatih benim ama, o benim hocamdır. Şehrin manevi fatihi odur. Çiçekleri ona veriniz” demiştir. Akşemseddin’e intisap ederek tarikata girmek istemesi üzerine Hocası: “Sultanım! Sen bizim tattığımız lezzeti tadacak olursan, saltanatı bırakırsın. Devlet işlerini tamam yapamazsın. Dîn-i İslam’ı yayma işi yarıda kalır” demiş ve müritliğe kabul etmemiştir. 29 Mayıs 1453 tarihi Salı günü İstanbul fethedilmişti. Üç gün içinde Ayasofya Camiye değiştirilerek ilk Cuma namazında orada Akşemseddin Hazretleri hutbeyi okumuş ve Cuma namazını kıldırmıştır. Ayasofya Camiî:

 532-537 yıllarında (Hz. Peygamber (sav)in doğumundan 39 sene önce) Jüstinyen tarafından yaptırılmış ve o yıl 25 Aralık günü Noel münasebetiyle ibadete açılmıştır. 915 sene 5 ay 5 gün kilise olarak kalmıştır. 1 Haziran 1453 cuma günü Camiye çevrilerek ibadete açılmış ve 481 sene 8 ay 2 gün Cami olarak kalmış ve 1 Şubat 1935 tarihinde müzeye çevrilmiştir.

 

Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.