1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Fason değil, ana üretime talibiz
Fason değil, ana üretime talibiz

Fason değil, ana üretime talibiz

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık üç yıl önce faaliyetlerine başlayan Sinerji Silah ve Mühimmat Fabrikası, savunma ve mühimmat alanında ülkenin gücüne güç katmak için önemli çalışmalara imza atıyor.

A+A-

SİNERJİ AŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI DUMAN; “MKE ARGE BİRİMLERİNİN SİLAH OSB’DE OLMASI BİZLERE BÜYÜK GÜÇ VERİR”

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık üç yıl önce faaliyetlerine başlayan Sinerji Silah ve Mühimmat Fabrikası, savunma ve mühimmat alanında ülkenin gücüne güç katmak için önemli çalışmalara imza atıyor.


NATO VE MİLLİ DÜZEYDE GÜVENLİK BELGELERİNE SAHİP 
Savunma Sanayi alanına yönelik parça üretimi yapmak üzere 2014 yılında kurulan Sinerji Silah ve Mühimmat AŞ, Türkiye’nin savunma ve mühimmat alanında ilerleyen teknolojisiyle birlikte yeniliklerine yenilik katarak yatırım çalışmalarını sürdürüyor. Kurulduğu günden itibaren, yenilikçilik, çözüm ortağı olmak ve toplam kalite gibi kavramları benimseyerek vizyonunu belirleyen Sinerji, üstlendiği birçok projeyi başarıyla tamamlamanın ve yeni üretimler yapmanın haklı gururunu yaşıyor.


MKE KURUMUNUN EN ÖNEMLİ YÜKLENİCİ FİRMASI 
2018 yılında Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni fabrikasını kurarak, üretimlerle büyümeye devam eden Sinerji AŞ, hem ekonomiye hem de istihdam alanında ciddi anlamda katkı sağlıyor. Savunma Sanayi adına hassas ve kritik parçaların üretimini başarıyla gerçekleştirerek sektörde kendini kanıtlayan firma, Makina ve Kimya Endüstri Kurumu’nun en önemli yüklenicilerinden biri konumunda. Aynı zamanda Sinerji AŞ, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan denetlemeleri geçerek, NATO ve Milli Düzeyde Tesis Güvenlik Belgelerine sahip. 


MKE İLE ALT YÜKLENİCİ SÖZLEŞMESİ İMZALADIK 
Fabrikada yapılan çalışmalar ve üretimler hakkında bilgi veren Sinerji Silah ve Mühimmat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Duman, “2014 yılını son aylarında kurulduk. O zaman Silah İhtisas OSB fikir ve kuruluş aşamasındaydı. Şirketimizi kurduk ve MKE ile alt yüklenici firma olarak çalışmaya başladık. 2015 yılına geldiğimizde şirketimiz MKE ile ilk sözleşmesini imzaladı ve bu sözleşmeye müteakip yeni sanayi sitesinde hali hazırda çalışan bir atölyeyi satın aldık, Satın almaya müteakip orada 20-25 yıldır su sektöründe devam eden bir firmanın biz iştigal konusunu değiştirerek savunma sanayine entegre etmeye çalıştık.”


KOLLUK KUVVETLERİMİZİN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR 
“2015 yılında ilk defe MKE’nin dışında özel sektörde üretilebilecek uçak bombalarıyla alakalı kritik bir parçayı üretmiştik. Orada başladı bizim büyük proje sevdamız. Bizim şirketimizin mihenk taşı oldu o iş. 2017 yılında artık ayakları yere basan Silah İhtisas OSB için yatırım kararı aldık. 2018 yılı içerisinde inşaat çalışmalarımız tamamlanarak çok kısa süre içerisinde üretime başladık, Şirket bünyesinde 140 personel, 11 tane mühendis ve 21 idare personel ile birlikte faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Şuanda hali hazırda MKE’nin dışında MKE’nin alt yükleniciliğini bırakıp, kendi ürünlerini üretebilen, tasarlayabilen, kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir şirket haline dönüştü.


8 BİN 400 m2 ALAN ÜZERİNE YENİ BİR YATIRIM KARARI 
“Bunu güçlendirmek amacıyla şuanda mevcut fabrikamızın yanında haricen 8 bin 400 m2 ek bir yatırım kararı aldık, Bunun içerisinde AR-GE merkezi, Türkiye’de ilk defa silah ve mühimmatın aynı anda AR-GE işlerini yapabilen ve geliştirilebilen merkez başvurumuz olacak.  Fiziki koşullar ön gördüğü süre içerisinde 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayacağız. Tesisimizin içerisinde talaşlı imalat, presli işlem kaynak fabrikası, yüzey işlem fabrikası, talaşlı imalat ARGE merkezi olmak üzere 4 ana bölümden oluşacak. 2021 sonu hedefimiz minimum 250 kişi ile üretime devam etmek,”


AYLIK SİLAH ÜRETİMİNDEKİ HEDEF 12 BİN 
“Burada son bir yıldır ürettiğimiz ürünler, aracı firmalar tarafından ihraç oluyor. Şuanda aylık silah üretim kapasitemiz yaklaşık 6 bin civarında. Bu sayı yeni yatırımla birlikte minimum 12 binli rakamlara çıkacak diye hedefliyoruz. Silah OSB, Kırıkkale için büyük bir şans. MKE’nin savunma sanayi alanındaki önemi ve konumu büyüktür. Bu süreçte MKE, Kırıkkale savunma sanayi alanında istediği pozisyonu bir türlü alamamış durumda. Biz savunma sanayinde MKE’yi Kırıkkale firması olarak düşünmezsek, bizim savunma sanayi sektöründe Türkiye genelinde almış olduğumuz pay, binde bir bile değil. MKE içerisinde baktığımızda da Kırıkkale’de faaliyet gösteren firmaların MKE’den aldığı paylarda yüzde 5 değil. Dolayısıyla bizim burada bir eksikliğimiz vardı. Bu eksiklik kümelenme meselesiydi.”


VALİMİZ YUNUS SEZER BİZLERE SAHİP ÇIKTI
“Vali Yunus Sezer’in 2018 yılında bu şehre gelmesiyle birlikte Silah İhtisas OSB ile farklı bir yola girildi. Çünkü başsız olan Silah OSB, Vali Yunus Sezer ile birlikte adeta vücut buldu. Valimiz bizlere çok ciddi anlamda destek oldu. İnşaatımız bitmek üzereydi ama Valimiz geldikten sonra eski tabirle bizleri Ankara’da anlatacak bir abiye sahip olduk, Bütün kurum ve kuruluşlardan, gerekli bakanlıklardan sadece bizim için değil burada yatırım yapmak isteyen ve yatırım yapan bütün firmaların dertleriyle yakından ilgilendi,”


SİLAH OSB İÇERİSİNE MKE’NİN ARGE BİRİMİ KURULMALI 
“Bu nedenle firmalar yatırım yapmaktan korkmuyorlar. Vali beyin açmış olduğu bu yol bu vizyona uygun ve Kırıkkale’de savunma sanayinin MKE haricinde gelişmesi adına bizim de gözümüzün önüne bakarak ürünlerimizi üreterek hızlıca pazara sürmemiz gerekiyor.  Vali beyin Ankara’da bizlere sağladığı temas sayesinde kurum ve kuruluşlar bizlere farklı gözlerle bakmaya başladı. Bu bir lobi meselesi. MKE’nin Kırıkkale’de, Silah OSB’de bir yatırım yapması, bir ARGE merkezi ya da MKE’nin bütün fabrikalarında bulunan ARGE birimlerinin Silah OSB’ye taşınması ve burada yatırım yapmasıyla ilgili teklifte bulunduk. Vali beyde destek oldu ama MKE kendi içerisinde süzgeçten geçirerek inşallah MKE’nin başında çevik bir genel müdürümüz var onun kararlarıyla birlikte bu çalışmaların hızlı şekilde çözülmesini bekliyoruz.”


KIRIKKALE, MKE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN TAŞINMASINA HAZIR DEĞİL 
PMT-76/57A MAKİNELİ TÜFEĞİNİN YÜZDE 80 PARÇALARINI BİZ ÜRETTİK
“Bizim gibi firmalar işin mutfağında bu işlerin nasıl tasarlandığını ve nasıl olduğunu daha çabuk öğrenirse de kendi ürünlerini üretmek anlamında da ciddi bir katkı sunacaktır. MKE Genel Müdürlüğü’nün şehre taşınmasının bir katkısı olmaz. Zaman zaman bu söylense de ben bunu bir vatandaş olarak doğru bulmuyorum. Çünkü şehir bir genel müdürlüğün taşınmasına hazır değil. MKE’nin Ankara’da kalması kurumun faydasına olacağını düşünüyoruz. Ama onun dışında bir ARGE birimlerinin Kırıkkale’de Silah OSB’de olması bizlere büyük güç verecektir,”


ŞEHİR, AİLELER ARTIK BİZDEN HABERDAR
AİLELER ÇOCUKLARINI BU MESLEĞE YÖNLENDİRSİN 
“Bizim şuanda Silah OSB’de faaliyetlerini sürdüren firma sayımız 4. Yeni yatırımlarla birlikte yıl sonuna kadar 7’ye ulaşacaktır diye temenni ediyoruz. Dolayısıyla MKE burada böyle bir pozisyon alırsa bizim ürün geliştirme kabiliyetimiz daha da artacaktır. Şehrin bilmediği bir savunma sanayi vardı. Vali beyin yaptığı toplantı çalışmaları şehrin artık bizden haberdar olma durumuna getirdi. Kırıkkale’de savunma sanayi denince MKE, MKE denince devlet şeklinde bir algı var. Bizim şuanda çalışanlarımızın yüzde 50’si MKE’de çalışanlardan daha fazla ücret alıyor. Biz kendimizi geliştirmeye devam ettiğimiz müddetçe oluşan bu özel sektör algısını durdurmaya çalışacağız” dedi.


KENDİ AV TÜFEĞİMİZİ VE MAKİNELİ ASKERİ TABANCAMIZI ÜRETİYORUZ  
“Silah ve mühimmat üzerine ürünler ürettiklerini ifade eden Duman, “Milli Piyade Tüfeğ’inin parçalarını imal ediyoruz. MKE tarafından Türkiye’de ilk defa üretilen PMT-76/57A makineli tüfeğinin yüzde 80 parçalarını biz ürettik. 50 bin atım ve zorlu testlerden geçti. Silah gurubunda MP5 lisansı altında MKE’ye silahın tamamının üretimini yapıyoruz. Buradaki silah tecrübesini ve MKE’nin tecrübesiyle birlikte kendi av tüfeğimizi, kendi makineli tabancamızı tasarlıyoruz şuanda. Av tüfeğimiz Amerika’ya ihraç oldu. 9 mm askeri makineli tabancamız bitmek üzere.” 


KOLLUK KUVVETLERİMİZİN BÜTÜN İHTİYAÇLARINI ÜRETEBİLİRİZ 
“Mühimmat grubunda da 20 mm’den başlayarak, 155 mm’ye top mermisine kadar bütün madeni aksamlarını imal ediyoruz. Kritik parçalarını ve tapa aksamlarını imal ediyoruz. Genelde faaliyet konularımız bunlar. Biz bu ARGE merkeziyle birlikte MKE’nin tasarlayıp, üretip dünyaya sunmuş olduğu, kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptığı bütün ürünlerin tamamını yapabilecek güç ve kapasitedeyiz. Yılda minimum iki silahın envanterimize girmesini sağlayacağız.”


BİZLER KIRIKKALELİYİZ. BU ŞEHİR İÇİN 100 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPTIK 
 “Şuana kadar bu fabrikada 40 milyon civarında bir yatırım yaptık buraya. Yeni yapacağımız fabrika da minimum 60 milyon civarında olacak. Yaklaşık üç yıl içerisinde 100 milyon yatırım yapılmış olacak. Kırıkkale’de doğmuş, büyümüş kişileriz. 100 milyon yatırımı bu şehir için yapacak kadar cesaretli bir firmayız. Burada bizim tek başımıza cesaretimiz bir işe yaramıyor. Şuanda MKE’den yüzde 5 pay alıyoruz. Bu payın artırılması, genel müdürlüğün Kırıkkale’ye gelmesinden 10 kat daha faydası olacaktır.”


FİRMALAR VE SİLAH OSB İÇİN TANITIM KOMİSYONU OLUŞTURULMALI 
SİLAH OSB’DE BULUNAN FİRMALAR DESTEKLENMELİDİR 
“Bizler edindiğimiz tecrübelerle birlikte artık MKE’nin alt yükleniciliğini yapmak istemiyoruz. Şehrin bürokratı, yöneticisi bir Vali bey ile değil, Milletvekillerimizle, belediye başkanı ile oluyor. Belediye başkanımız Mehmet Sayglı’da ciddi anlamda destekler verdi. Koordineli çalışmalar olumlu şekilde meyvesini verdi. Buranın hızlı büyümesini sağlayacak büyük firmaya ihtiyacımız yok. İçerideki firmalar desteklenmeli.”


FASON ÜRETİM DEĞİL, ANA ÜRETİM YAPMA ARZUSUNDAYIZ
İLK ÖNCE ŞEHRİN KENDİ YATIRIMCISI YATIRIM YAPMALIDIR  
“TSO Başkanı Ahmet Varlı büyük destek sağladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmemizde büyük katkılar sağladı. OSB’de yaşadığımız bütün sorunları ilk ağızdan sorunun muhataplarına iletti. Ticaret ve Sanayi odamızın fizibilite çalışmaları vardı o çalışmaları sürdürmelerini bekliyoruz. Tanıtım komisyonunda TSO’nun büyük önemi var. 
Dışarıdan yatırımcı beklemek şehrin ayıbı. İlk önce kendi yatırımcılarımız OSB’de faaliyet gösterecekler. Belirli bölgelerde bulunan firmalar OSB’de bir araya gelmeli ve daha sonra dışarıdan yatırımcı aranmaya başlanmalı. Büyük yatırımcı bizim için önemli tabii ki ama o yatırımcı da Kırıkkale’de ki firmaları fasoncu olarak kullanmaya devam edecektir.”


MESLEKİ EĞİTİM PROJESİYLE ÖĞRENCİLER YETİŞECEK 
KADIN PERSONELE MESLEKİ EĞİTİM SAĞLAYACAĞIZ 
 “TSO tarafından AHİKA’ya sunulmuş olan mesleği eğitim projesi kabul edildi. Burada biz sanayicilerin ihtiyaçları doğrultusunda öğrenci yetişecek. Bu öğrencilerin yetişmesi içinde bizim gibi firmaların ayakta kalması önemlidir. Bizim ana müşterimiz devlet. Devlet bize iş verecek ve o eğitim merkezlerinden mezun olan öğrencileri istihdam edeceğiz. Bu nedenle MKE’de ya da devlette iş arayan bir gençlik değil de, bizim gibi firmalarda katma değeri yüksek ürünleri yüksek ücretli çalışanlarla birlikte bu duruma dönüşmeliyiz. Bunun yanı sıra 15 adet bayana meslek edindirerek, fabrikamızın üretim atölyesinde istihdam sağlayacağız.”


SAVUNMA SANAYİİ’NE DESTEK VEREN BİR BELEDİYE BAŞKANI
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın da kendilerine önemli destek sağladığına vurgu yapan Duman, “Belediye Başkanımız, Savunma Sanayii’nin gelişmesi adına ciddi girişimlerde bulunmuştur. Bunun sonucu olarak da iki büyük ve çok değerli yatırımı şehrimize kazandırarak bu sektöre olan bakış açısını göstermiştir” dedi.


Haber: Ahmet Gökdemir 

Bu haber toplam 2597 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.