1. YAZARLAR

  2. MERVE NUR ERYILMAZ

  3. EVDE KALMA SÜRECİNDE ÇOCUKLAR…
MERVE NUR ERYILMAZ

MERVE NUR ERYILMAZ

PSİKOLOG-KÖŞE YAZARI
Yazarın Tüm Yazıları >

EVDE KALMA SÜRECİNDE ÇOCUKLAR…

A+A-

Ülkemizde mart 2020 itibariyle korona virüsle mücadele başlamış olup, maske, sosyal mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmemiz önemle desteklenmiştir. Ayrıca evde kalma süreci başlamış kendimizi izole etmemiz sağlığımız açısından gerekli görülmüştür.

Evde kalma süreci boyunca hepimiz psikolojik olarak etkilensek de dünyanın %42’sini oluşturan 0-18 yaş bir hayli etkilenmiş ve ruhsal açıdan yıpranmış duruma gelmişlerdir.

Evde hareketsiz kalma, temasın olmaması, okulların kapanmasıyla yetersiz bilgi, arkadaşlarıyla olan sosyal ilişkilere özlem, sosyal alanın azalması, bakım verenlerin rahatsızlığı nedeniyle ayrı kalmak zorunda oluşu gibi birçok faktörlerle karşı karşıya kalmışlardır. Bu gibi durumlarda model alma tekniğini kullanarak yetişkinlerin verdikleri tepkileri verirler.

Bu tepkilerin aşırılığı ya da azlığı kendilerini güvende hissetmelerini belirler.

Bu zor dönemin ağır şartlarını çocuklarımız ve biz en hafif derecede atlatmak için yetişkinler olarak bize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

Nasıl mı ?

•          Krizin yarattığı olumsuzlukları düşünmek yerine bunu fırsat bilip ailecek birlikte oluşunuzun tadını çıkartın mesela.

•          Çocuklarımız biliyorsunuz ki her şeyi merak ederek soru sorma ihtiyacı duyarlar. Bu dönem tam da çocuklarımızın meraklarını giderme dönemi olsun. Size soru sormasına olanak tanıyıp fikirlerini öğrenebilirsiniz.

•          Soru sorma tabi ki de içinde bulunduğumuz durumla yani virüsle alakalıda olabilir. Sakın çekinmeden yaşına uygun bilgilerle anlatınız. Bunu yaparken size tavsiyem at kestanesi ( yuvarlak dikenli yapıda bitki) gibi figürlerden yararlanarak somut hale getirebilirsiniz.

•          Uzun zamandır beraber yapmak isteyip de yapamadığınız konular üzerinde durabilirsiniz. Örneğin beraber kitap okumak, dizi izlemek, pasta yapmak, araç gereçlerden faydalanarak yeni bir icat geliştirmek… bu sayede el göz koordinasyonu gelişir ve iş birliği içinde çalışmayı öğrenir.

•          Duygularınız üzerinde durabilirsiniz. Mesela ; üzgün , mutlu, kızgın, utanmış, korkmuş gibi emojileri kullanarak duygu küpü yapabilirsiniz. Resim albümlerini kullanarak yine duygulara yönelebilirsiniz. Bu sayede duyguları tanıtmış olup doğru duygular yaşamasını sağlarsınız.

•          Süreç uzun olduğu için bazen çocuğunuzun ne istediğine karar veremeyebilirsiniz… Karton ve mukavva yardımıyla bir sihirli değnek somutlaştırarak (okus pokus) ne istediğini anlamlandırabilirsiniz.

•          Güvenli yer çalışması yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın derince bir nefes… senin için için güvenli bir yer hayal et… burası öyle güzel bir yer ki… istediğin oyuncaklar, istediğin kişiler, istediğin hayvanlarla dolu bir yer… Burada istediğini yapmakta özgürsün… tarzında anlıkta olsa rahatlatma çalışması gibi..

Mutlu bir aile, mutlu bir çocuk demektir.

Sağlıkla kalın…

 

Bu yazı toplam 1958 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.