1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Esnaflara kredi ödeme kolaylığı
Esnaflara kredi ödeme kolaylığı

Esnaflara kredi ödeme kolaylığı

Kırıkkale Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Cebeci, “Korona virüsü salgım nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın kooperatifler kefaletiyle kullanmış oldukları kredilere ödeme kolaylığı kabul edildi” dedi.

A+A-

Kırıkkale Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Cebeci, “Korona virüsü salgım nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın kooperatifler kefaletiyle kullanmış oldukları kredilere ödeme kolaylığı kabul edildi” dedi.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI 
Cebeci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Korona virüsü salgım nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlarımızın kooperatifler kefaletiyle kullanmış oldukları kredilere ödeme kolaylığı getirmek amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklamış olduğu tedbirler kapsamındaki karar Cumhurbaşkanlığı Kararı 25 Mart 2020 tarih ve 31079 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu karara göre; yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle veya doğrudan T. Halk Bankasından 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları kredilerin I Nisan - 30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan taksitleri üç ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek ve bu doğrultuda kalan tüm taksitleri de üç ay süreyle ötelenecektir.”

36 AY VADELİ OLARAK KULLANDIRACAĞIZ
“Ayrıca, bu karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacaktır. Öte yandan, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan esnaf ve sanatkarlara T. Halk Bankasınca doğrudan kullandırılacağı duyurulan 25 Bin TL limitli, 36 aya kadar vadeli kredi, alman yeni bir kararla, kooperatiflerimiz kefaletiyle de kııllandırılabilecektir. Kooperatifimizin 200 Bin TL olan şahıs limitine, 25 Bin TL limit ilave edilmiştir. Bundan dolayı 200 Bin TL limitin dışında 25 Bin TL îik krediyi isteyen tüm ortaklarımıza 36 Ay vadeli olarak kullandıracağız. 200 Bin TL Limit dahilinde kredi kullanmak isteyen ortaklarımıza da Limit boşluğu kadar krediyi 60 ay vade ile kullandıracağız. Kredi faizi ve kesinti olarak , kullandırmış olduğumuz işletme veya yatırım kredileriyle aynı kesintiler yapılarak kullandırılacaktır.”

ZORLU SÜRECİ BİRLİKTE ATLATACAĞIZ 
“İçinde bulunduğumuz durumun ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek amacıyla, ticaret yapan kesimin ve aynı zamanda esnaf ve sanatkarlarımız m desteklenmesi ve korunması için devletimizce bir çok alanda tedbirler alınmaya devam etmektedir. Bu kapsamda yukarıda da belirttiğimiz üzere T. Halk Bankasınca da bazı düzenlemeler yapılmakta ve uygulanmaktadır. Bu süreçte Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri olarak bizler de esnaf ve sanatkarımızı korumak ve desteklemek adına bazı adımlar atmak durumundayız. Bu nedenle, ortaklarımızın kooperatif kredilerindeki limit boşluklarını ek kredi olarak talepleri doğrultusunda kullandıracağız. Bu vesile ile Dünyada yaşanan korona virüs pandemisinin Ülkemizde , Esnaf ve Sanatkarımızda büyük zararlar açmadan, bir an önce kurtulmasını Allah' tan niyaz eder, ailenize sağlık, sıhhat, işlerinizde bol kazançlar dilerim.”

 


 

Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.