1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Esnafın dağ gibi borcu var!
Esnafın dağ gibi borcu var!

Esnafın dağ gibi borcu var!

Kırıkkale CHP Milletvekili Av. Ahmet Önal, Koronavirüs salgınına karşın getirilen tedbirlerle ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

Kırıkkale CHP Milletvekili Av. Ahmet Önal, Koronavirüs salgınına karşın getirilen tedbirlerle ilgili açıklama yaptı. Önal, “31 Aralık’a kadar getirilen ve birçok istisnalarla dolu kısıtlamalar, vatandaşımızın kafasını karıştırmış durumdadır. Kendi içerisinde dahi çelişkilerle dolu olan bu kısıtlamalar birçok tartışmalara neden olmuş, aslında Covid 19’a bir çare de olmamıştır” dedi.

BORCUNU ÖDEYEMEYENLER NE YAPACAK?

Önal, “Düzenleme ile getirilen çalışma saati kısıtlamaları Yiyecek ve İçecek sektörü için günün koşullarına göre yeniden gözden geçirilecek midir? Hijyene dikkat eden, sosyal mesafe kuralına göre müşteri kabul eden, maske ve temizlik kurallarına uyan esnafımızı koruyucu düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz? Covid 19 salgınının ülkemizde ortaya çıktığı Mart ayından itibaren, vergi, Bağkur, SGK primi, Kredi ödemeleri, kira, elektrik, telefon, su vs gibi ödemelerin altında ezilen esnafımızın rahat bir nefes alması amacıyla ekonomik istisnalar getirmeyi düşünüyor musunuz? Yurtdışında birçok ülkede örneği görüldüğü gibi Covid 19 tedbirleri kapsamında işyerini kapatmak zorunda kalan esnafa doğrudan gelir desteği sağlamayı düşünüyor musunuz?

ESNAF İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZ DURUMDA

“Yiyecek ve içecek sektörü ile ilgili olan işletmelerin bir kısmı bu yasaklardan nasibini alırken, bir kısmı hiçbir istisnaya tabi tutulmamışlardır. Zaten 8 aydır kapalı olan kantinci esnafımız ile kafeler, lokantalar ve diğer esnaflarımız geçim derdime düşmüş, biriken borç yükü altında ezilmeye başlamıştır.  İktidarca esnafımıza yardım edilmesi gerekirken aksine yeni alınan tedbirler de eklenince esnafımız işin içinden çıkamaz hale gelmiştir. Yıllarca vergi veren, sigorta pirimi yatıran, kira ödeyen esnafımız bu süreçte sahipsiz bırakılmıştır. Her geçen gün geçim derdi katlanan esnafımız, kısıtlama saatleri ve şeklinin yeniden gözden geçirmesini beklemektedir.”

ACİLEN SAHİP ÇIKMASINI BEKLİYOR

“Aksi halde iş yerlerini kapatmak zorunda kalacaklarını ya da çalışan sayısını azaltma yoluna gideceklerini söylemektedirler. Kısıtlamalara göre iş yerini sabah saat 10:00 da açan esnaf, bu saatten önce işe giden çalışanlara (güvenlik, resmi görevliler, fabrika ve özel sektör çalışanları) poğaca, börek, simit vb. ürünlerini satamayacaklarını belirtmektedirler. Zaten içeriye müşteri alamayan, masalarına müşteri oturamayan esnafımız birde günün en yoğun saatlerinde iş yapma imkanından mahrum kalacaktır. Herbiri ev geçindiren, bir-çok kişiye de iş imkânı sunan başta lokantacılar olmak üzere tüm esnafımız haklı seslerinin duyulmasını, bu zor süreçte devletimizin kendilerine acilen sahip çıkmasını bekliyor.”

BU SORUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

“Yiyecek ve içecek sektörü temsilcileri, her türlü mücadele de devletimizin yanında olduklarını, yasakların ve kısıtlamaların olması gerektiğini ancak bu yapılırken hakkaniyete ve ülke koşullarına göre kararlar alınması gerektiğini, oda temsilcilerinin görüş ve fikirleri alınmadan alelacele alınan tedbirlerin aslında kimseye bir fayda da sağlandığından yakınmaktadırlar.  Dağ gibi biriken borçlarla mücadele etmeye çalışan bu yetmezmiş gibi halen Bağkur, SGK primi, banka ödemeleri, yüksek miktarda elektrik, telefon, su faturaları ödemek zorunda kalan esnafımız bu kara tablonun içinden çıkamadıklarını belirtmektedirler. Acilen Devletten destek bekleyen esnafımız aksi taktirde iş yerlerini kapatmak zorunda kalacaklardır” dedi. Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.