1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Eşit yaşam herkesin hakkı
Eşit yaşam herkesin hakkı

Eşit yaşam herkesin hakkı

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ’10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Ağırtaş, eşit yaşamın herkesin hakkı olduğuna dikkat çekti.

A+A-

 

IRK, RENK, DİN, DİL, YAŞ

Ağırtaş, “10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi,  tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasını garanti altına almaktadır. Buna göre, herkes cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanun karşısında eşittir.”

DUYARLILIĞINI ORTAYA KOYMUŞTUR

“Aynı yıl içerisinde bu düzenlemeyi ilk onaylayan ülkeler arasında yer alarak ve tarih boyunca farklı kültürlere, farklı dinlere kucak açarak dünyada barış kültürüne önemli katkılarda bulunan ülkemiz, bu konudaki duyarlılığını ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ikinci maddesi, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” şeklindedir.

ÖNEM VE ÖNCELİĞİ İFADE ETMEKTE

“Bu hüküm gereği, bu özelliklerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin değiştirilemeyecek nitelikleri arasında sayılması ve anayasamız ile güvence altına alınması, insan hakları kavramının taşıdığı önem ve önceliği ifade etmektedir. İnsan hakları konusunda, insana yaraşır bir şekilde yaşamın sürdürülmesi ve toplumsal huzur ve esenliğin sağlanabilmesi için devletin gösterdiği gayretli çalışmalar kadar, bireylerin de çevrelerindeki insanların hak ve hürriyetlerine, saygı ve hoşgörü göstermeleri de büyük önem arz etmektedir.”

Haber: Ahmet Gökdemir

 

 

Bu haber toplam 490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.