1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Eşi, benzeri olmayan bir marştır
Eşi, benzeri olmayan bir marştır

Eşi, benzeri olmayan bir marştır

Kırıkkale Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yücel Karabacak, İstiklal Marşı’nın kabulü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Karabacak, “İstiklal Marşı dünyada eşi, benzeri olmayan bir marştır” dedi

A+A-

ŞEHİT KANLARIYLA SULANAN TOPRAKLAR

Karabacak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İstiklal Marşı”nı anlamak için İstiklal Marşımızın hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim marşımızı diğer milli marşlardan ayrıcalıklı kılan adının “İstiklâl” olmasıdır. Bu kavram; var olduğu günden beri Türk Milletinin en önemli karakterinin adıdır. Türk Milleti tarihin hiçbir döneminde başka milletlerin esareti altına girmemiş, bağımsızlıkları uğruna bedenlerini düşmana siper etmekten çekinmemiş, topraklarımız şehit kanıyla sulanarak bu günlere gelinmiştir.”

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYEBİLENE

“Orhun yazıtlarında da Büyük Önder Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde de İstiklâl Marşı’nın tamamında da Türk Milletinin genetik özelliklerinden olan hürriyet ve bağımsızlık vurgusunun yapılması bundandır. İstiklâl Marşı; Türk Milletinin millî ve manevi değerlere sarılarak zaferlere imza atışının, tarihlere sığmayacak yüreklilikteki bir mücadelenin; emperyalizme milli birlik ve beraberlikle dünyaya kafa tutuşun, “Ne mutlu Türk’üm diyebilene.” diyenlerin ve asil bir milletin genetik özelliklerinin vurgulandığı ortak bir mutabakat belgesidir. İstiklâl Marşı, Kurtuluş Savaşının manevi cephesinde yapılmış büyük ve muzaffer bir taarruzdur. Milletinin ortak değer ve duygularının tercümesidir.

BERABERLİĞİMİZ DAİM OLSUN

“Geçmişimizi tanımak olan İstiklal Marşı’mızı, bugünümüzü anlayıp değerlendirebilmek için ve geleceğimizden emin olabilmek için çok iyi kavramamız gereklidir. Bu muhteşem sanat eserini kavradığımız takdirde Büyük Önder Atatürk’ün yeni nesillere Türk istiklâlini ve Türk Cumhuriyetini sonsuza dek koruma ve kollama görevini neden birinci vazife olarak verdiğinin de farkında olacağız. Farkında olacağız ki iç ve dış düşmanlarımızın ülkemiz ve milletimiz üzerindeki oynamak istediği oyunlar bozulsun, birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Sonsuza dek İstiklâl Marşımız gururla okunsun, en son ocak kalsa bile Bayrağımız şanla dalgalansın, dinimizin temeli olan ezanlarımız, yurdumuzun üstünde sonsuza dek inlesin, vatansız kalmayalım diye bu toprakların altında kefensiz yatanların ruhları sızlamasın.”

AY YILDIZLI BAYRAĞIMIZ ŞANLA DALGALANSIN

“Bilindiği gibi kahraman Türk ordusu Afrin’de vatanımızın bekası için mücadele etmektedir. Terör örgütlerine karşı mücadele en yüksek perdeden sürdürülmelidir. Bu mücadeleyi Türk Eğitim-Sen olarak sonuna kadar destekliyoruz. Ülke ve millet olarak geçirdiğimiz şu zor günlerde ay yıldızlı bayrağımız şanla dalgalansın diye, vatan topraklarına ve kutsal değerlerimize dokunulmasın diye, birlik ve beraberliğimiz bozulmasın diye canları pahasına kahramanca mücadele eden askerimize ve polisimize başarılar diliyor, Allah yar ve yardımcıları olsun diyorum” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

 

Bu haber toplam 699 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.