1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. ESAS OLAN SABIR VE DEVAMLILIK
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ESAS OLAN SABIR VE DEVAMLILIK

A+A-

Tahminen 1996-1997 yılında yapımına başlanan ama terör belası yüzünden bir türlü bitmiyen Şırnak-Cizre-Silopi tünellerini nihayet açtılar ama aradan geçen 21 yılda devlet ve millet ne kadar meşakatlar çekti o uğurda kaçırılan işçiler yakılan makinalar aklınıza ne geliyorsa her türlü kötülükler yapıldı. Kimdi bu kötülükleri yapanlar tabi ki PKK teröristleri, hani onlar o yörenin halkını seviyorlardı hani onlara özgürlük diyorlardı, Kürt halkının temsilcileriydiler, onlardan temsilci olmaz onlarla özgürlük gelmez onların Kürt halkıyla alakaları yok onlar patronlarının emriyle Kürt halkının malına canına, karısına, kızına, çoluk çocuğuna zülüm eden satılmış çakallardır onlar, her türlü ahlaksızlığı kendilerine görev olarak kabul eden satılmışlardır onlar dağlarda, mağaralarda kaya diplerinde yaşayan zavallılardır, tek yiyecekleri uyuşturucudur, uyuşturucuyu kendilerine mal edenler uyuşturucuyu alınca zaten hayvanlaşıyorlar ondan sonrada ağababaları ne emir verirlerse onu yapıyorlar, bunların ne yöre halkıyla ne de Türk ve Kürt halkıyla ilgisi yoktur olamazda.

                Tünelin yapımında ki safhaları bazı tarih ve olaylarla hatırlamaya çalışalım. Yıl Mayıs 2010: Şantiyeyi basan PKK’lı teröristler yakıt tankı ile araç yakıt depolarını hedef almışlar, facia son anda önlenmiş. Temmuz 2011 baskın yapan teröristler üç dozeri ateşe vermişler Ekim 2011 gece baskın yaparak bir iş makinasını yakmışlar. Ağustos 2012 PKK’lı teröristler bir aracı ateşe vermiş bir işçiyi de kaçırmışlar. Ağustos 2015 teröristlerin düzenlediği saldırıda otuz araç ve iş makinalarını ateşe vermişler. Ekim 2017 yapılan baskında oranın güvenliğinden sorumlu olan Yüzbaşı Mustafa Erdoğan ile Güvenlik Koruyucusu Dündar Page’yi şehit etmişler, birçok koruyucuyu da yaralamışlardır. Daha onlarca baskınlar yaparak Şehit ve yaralı işçiler. Tam yirmi yıl boyunca yaktılar, bastılar, kaçırdılar, tuzaklar kurdular. Peki neresiydi burası Şırnak-Cizre-Silopi’yi birbirine bağlamak için yapılan tünellerdi, sarp dağlardan kıvrım kıvrım çıkılan yollardan yöre halkını kurtarıp kırk beş dakikalık yolu on beş dakikaya indiren ve rahat bir nefes aldıran tüneldi.

                Kürt halkını düşünen Kürt halkının menfaati için yapılan bu tesislerin yapılmasına bu kadar engel olabilirlermi, yörenin kalkınmasını isteyenler bu pislikleri yaparlarmı? Peki devlet bu kadar zor şartlar altında hizmet vermeye çalışırken bunlara engel olmaya çalışanlara ne demek gerekir. Orada hizmet uğrunda Şehit olan Şehitlerimize her türlü zorluğa rağmen çalışan mühendislerimize ve işçilerimize millet olarak bilhassa yöre halkı olarak sükranlarımızı sunmamız gerekmezmi.

                Evet o tünel açıldı, ama kanla, terle azim ve sabırla açıldı. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyor yöre halkına hayırlı olsun diyoruz, hizmette devamlılık esastır, hizmetler er ve geç yerine getirilir. Oranın temelini atanlara da her türlü zorluğa rağmen hizmeti gerçekleştirenlere de şükranlarımızı sunmak bir vatan borcudur diye düşünüyor oraların güvenliğini sağlayan halende sağlamaya devam eden silahlı kuvvetlerimizede sağlıklı başarılı günler diliyoruz. İnşallah yöre halkı bu ve buna benzer hizmetlerin kıymetini bilir.

Kaynak: 24 Eylül 2018

Hürriyet: Fatih Çekirge

 

İhsan Akça

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.