1. YAZARLAR

 2. ALAATTİN KARAER

 3. Erol DEMİRÖZ!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Erol DEMİRÖZ!

A+A-

Sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi1-089.jpg

     Tiyatro ve sinema oyuncusu. Erol Demiröz’de sessiz sedasız aramızdan ayrılan sanatçılar kervanına katıldı.

     1940 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ziya Gökalp okullarında okuyarak bitirdi. Yükseköğrenimini Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi (Gazi Üniversitesi İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi)’inde tamamladı. Askerliğini kısa süreli olarak İzmir Gazi Emir’de yaptı.

     Sanatçı, 1961 yılında Halkevleri Genel Merkezi’nde tiyatro çalışmalarına başladı. Halkevi deyip geçmeyelim. Cumhuriyet döneminde ülkenin sosyal ve kültürel kalkınmasında, Cumhuriyetin getirdiği değerlerin geniş halk kitlelerine ulaşmasında son derece önemli bir işlevi yerine getirmiştir. Halkevleri ve daha sonra kurulan odalar sayesinde Anadolu’nun şehir, kasaba, hatta köylerine kadar çağdaş bilimin ışığı sızabilmiş, yurdun her köşesinde çıkan Halkevleri Dergileri de bu ışığın taşıyıcıları olmuşlardır. Halkevlerinin yürüttüğü çalışmalar, ulusal değerlerimizin yalnız günümüzde değil, yarına da aktarılmasında büyük ve tarihsel bir görev yerine getirmişlerdir. Pek çok profesyonel sanatçının yetişmesinde katkılar sağlamıştır.

     Şubat 1932 ‘de resmen açılan halkevleri, Atatürk’ün direktifleriyle kurulmuş ve kısa zamanda Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış önemli bir kültür kurumuydu.

     Halkevleri geniş ve ayrı bir konudur. Ancak, faaliyetlerini başlıklar altında sıralayalım;

 • Dil, Edebiyat, Tarih Şubesi.
 • Güzel Sanatlar şubesi.
 • Temsil Şubesi.
 • Spor Şubesi.
 • Sosyal Yardım Şubesi.
 • Halk Dershaneleri ve Kurslar Şubesi.
 • Kütüphane ve Neşriyat Şubesi.
 • Köycülük Şubesi.
 • Müze ve Sergi Şubesi.

     Böyle bir kültür kurumu olan Halkevleri,  8 Ağustos 1951 tarih ve 5830 sayılı yasa ile kapatılmıştır..

     Sanatçı Erol Demiröz, 1968 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)’n da oyuncu ve yönetmen kadrosunda yer alarak yüzlerce oyunda rol aldı, onlarca oyunu sahneye koydu. Ayrıca, Yılmaz Güney’in “Sürü” filmi başta olmak üzere on beş kadar sinema filminde rol aldı. Türkiye’de ilk televizyon çocuk dizisi olan “Harun” başta olmak üzere, birçok senaryoya da imza attı. “Babalar ve Oğullar” adlı televizyon dizisinde rol aldı. Mahsun Kırmızıgül’ün senaryolarını yazıp yönettiği ”Beyaz Melek” ile ”Güneşi Gördüm” adlı filmlerinde de önemli roller üstlendi.

Ödülleri: 1977 yılında, “Ulvi Uraz En İyi Yönetmen Ödülü”nü almıştır

     Rol aldığı sinema filmlerinden bazıları:  Mucize 2:Aşk, Vezir Parmağı, Elma Kokusu, Sadece Sen, Mucize, Hayatın Tuzu, Güneşi Gördüm, Acı, Son Cellat, Beyaz Melek, Çinliler geliyor, Balans ve Manevra, Mektup, Avcı, Aşk Üzerine Söylenmemiş Herşey, Ölürayak, İkili Oyunlar, Tecelli, Gömlek, El Kapıları, Düttürü Dünya, Çark, Ya Benimsin Ya Toprağın, 72. Koğuş, Bir Avuç Cennet, Hakkari’de Bir mevsim, Yılanı Öldürseler, At, Gül Hasan, Bereketli Topraklar üzerinde, Sürü.

     Rol aldığı Tv dizileri: Babalar ve Evlatlar, Hayat Devam Ediyor, Kasaba, Hayalet, Kurtuluş, Saygılar Bizden, Can Şenliği, Dudaktan Kalbe.

11 Eylül 2019 tarihinde 79 yaşında, aramızdan ayrılmıştır.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

   

 

   alaattin-karaer--kose-yazisi2-084.jpgalaattin-karaer--kose-yazisi3-040.jpg

Bu yazı toplam 965 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.