1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Erken teşhis hayat kurtarır
Erken teşhis hayat kurtarır

Erken teşhis hayat kurtarır

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı öncülüğünde ve Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile Kırıkkale Podium Alışveriş merkezinde “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinliği düzenlendi.

A+A-

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı öncülüğünde ve Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile Kırıkkale Podium Alışveriş merkezinde “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinliği düzenlendi.

SAĞLIKLI BESLENME, EGZERSİZİN ÖNEMİ

Etkinliğe Vali Yardımcısı Emin Alıcı, Kırıkkale İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu, Yahşihan Emniyet Müdürü Erdal Akkuş, Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Tiftikçi, Üniversite Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı. Sağlık çalışanlarını ve diyabetik hastaları ve ailelerini bir araya getirerek şehrimizde de her yıl düzenlenen etkinlikte ücretsiz parmak ucu kan şekeri ve kan basıncı ölçümleri yapılarak toplum taraması yapıldı. Ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri bakımından sağlıklı beslenme, egzersizin önemi diyabet-aile desteği konusunda gerek broşürler ve afişlerle gerekse bire bir sohbetlerle halka yönelik eğitim verildi. Bu tarama esnasında diyabet ve hipertansiyon tespit edilen hastalar hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgilendirilip ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.

DİYABETİK AİLELERİN YANINDAYIZ

Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof .Dr. Şenay Durmaz Ceylan, “Diyabete yakalanma sıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaktadır. Türkiye de erişkin popülasyonda diyabet sıklığı %13,7’dir. Geçen sene 14 Kasım Dünya diyabet gününde yaptığımız taramalarda Kırıkkale şehir merkezinde 1730 kişi taranmış olup yeni tanı diyabet oranı %9.5 bulundu. Çocuklarda ve gençlerde obezite giderek artmaktadır. Bu durum toplumda çok erken yaşta bile diyabet gelişimini tetiklemektedir. Dünya diyabet gününün bu seneki teması diyabet ve ailedir.”

BAŞARIYLA SÜRDÜRÜLMEKTEDİR

“Diyabet yalnızca diyabete yakalanan kişiyi etkilememekte aslında tüm ailenin yaşamını değiştirmektedir. Hastanın yaşam tarzını değiştirmesi için ailelerin de beslenme alışkanlıklarını ve öğün sıklığını değiştirmesi, egzersiz konusunda bilgilenmeleri, diyabette kullanılan ilaçları ve insulin kullanmayı öğrenmeleri, gerektiğinde glukoz ölçümünün nasıl yapılacağını bilmeleri diyabetik bir hastanın yaşam kalitesi için çok önemlidir. Bu nedenle sağlık çalışanları olarak bizler bu kronik hastalığın uyum sürecinde diyabetik ailelerin yanındayız. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yer alan diyabet polikliniğimizde tüm diyabet hastalarına yönelik diyabet ve beslenme eğitimi verilmekte, takipleri yapılmakta ve hastalarımızın tedavisi başarıyla sürdürülmektedir” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.