1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'dan Cemil Çiçek'e mektup: Aslan'ın sözlerini tasvip etmiyoruz
Erdoğan'dan Cemil Çiçek'e mektup: Aslan'ın sözlerini tasvip etmiyoruz

Erdoğan'dan Cemil Çiçek'e mektup: Aslan'ın sözlerini tasvip etmiyoruz

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından 30 Nisan'da Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanlığı'na...

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından 30 Nisan'da Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanlığı'na gönderilen mektuba bir mektupla cevap verdi. Erdoğan, TBMM Başkanı Çiçek'e gönderdiği mektupta, Meclis'in saygınlığına gölge düşüren kaba ve yaralayıcı sözler konusundaki hassasiyeti paylaştığına değinerek, bir CHP'li vekilin Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanına, bir kadına, bir anne ve bir eşe yönelik edep ve adap dışı sözlü saldırılarının tartışıldığı bir ortamda, AK Parti'ye mensup bir vekil tarafından sarf edilmiş olan sözleri asla tasvip etmediğini belirtti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, söz konusu sözleri AK Parti olarak kınadıklarını, milletvekilini uyardıklarını ve Grup Disiplin Kurulu'na sevk ettiklerini hatırlattığı mektubunda, "Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürecek her tavır ve üslubun şiddetle karşısında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Etkili yaptırımların ve cezaların uygulanması noktasında AK Parti Grubu olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da bu vesileyle tekrar belirtmek arzusundayım." ifadelerine yer verdi.

Erdoğan’ın mektubu şöyle:

"Sayın Başkan,

27.2. 2013 ve 30.4.2013 tarihli yazılarınızda ifade ettiğiniz, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda sarf edilen ve Gazi Meclis’in saygınlığına gölge düşüren kaba ve yaralayıcı sözler konusundaki hassasiyetinizi yürekten paylaşıyorum.

AK Parti Grubu olarak, Genel Kurul’daki hal ve davranışlarımız, ayrıca sözlü ifadelerimiz noktasında, milletin yegane karar mercii olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin itibarını azami derecede gözettiğimizi, ecdadımızdan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin köklü geleneğinden tevarüs ettiğimiz Türkçenin güzel kullanımını çok büyük bir hassasiyetle korumaya çalıştığımızı özellikle belirtmek isterim.

30.4. 20013 tarihinde, bir üyemizin, çok ağır tahrik altında olsa da, kullandığı ifadeleri asla tasvip etmiyoruz. Nitekim bu sözleri AK Parti Meclis Grubu olarak kınadık, milletvekilimizi uyardık ve gereğini yapmak üzere Grup Disiplin Kurulu’na sevk ettik.

AK Parti olarak son derece hassas olduğumuz dil ve üslup konusunda, diğer partilerden de aynı hassasiyeti beklemek en tabii hakkımızdır. Nitekim, söz konusu vahim ifadeler, bir CHP Milletvekili’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanına, bir kadına, bir anne ve bir eşe yönelik yakışıksız, edep ve adab dışı sözlü saldırılarının tartışıldığı bir ortamda sarf edilmiştir. Elbette, Genel Kurul’da, bir CHP Milletvekili'nin, alışkanlık haline getirdiği bir tarz ile, ahlak dışı, edep ve adab dışı sözlü saldırıları ve tahrikleri, aynı üslup ve dil ile cevaplanmaya bahane teşkil etmez. Ancak, Genel Kurulumuzda, parti ayrımı olmaksızın, bu tür sözlü ve fiili saldırıların sürekli olmasından, bunlara karşı etkili yaptırım uygulanmamasından, bu tür saldırıların tekerrüründen çok rahatsız olduğumuz sizin de, kamuoyunun da malumudur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürecek her tavır ve üslubun şiddetle karşısında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Etkili yaptırımların ve cezaların uygulanması noktasında AK Parti Grubu olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da bu vesileyle tekrar belirtmek arzusundayım.

Özellikle, ahlaksızlığı, kaba ve yaralayıcı dili alışkanlık haline getiren, bu yolla şöhret elde etmiş, tavır ve sözleriyle Genel Kurul’u sürekli tahrik eden, kendi partisinden de kınama ya da uyarı yerine teşvik gören üyelere yönelik caydırıcı ve cezalandırıcı tedbirleri gönülden destekleyeceğimizi bilmenizi isterim. Benzeri vahim olayların tekrar yaşanmaması için her türlü tedbiri alacağımızı tekrar belirtiyor, hassasiyetinizi paylaşıyor, Yüce Meclis çatısı altında benzeri olayların yaşanmaması dileğiyle çalışmalarınızda başarılar diliyorum."

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.