1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz - 7 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz - 7 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

sanat kalemi

alaattin-karaer-kose-yazisi1.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi2.jpeg

“Daha büyüğüne sahip olmayı fazla umarsak, elimizdekinden de oluruz.”

Endonezya Atasözü

    Tarihi eski şehir merkezi Kota Tua’da bir saati bulmayan ziyaretimizden sonra, biz bekleyen aracımıza doğru yürümeye başladı. Caddeler, kaldırımlar insanlarla dolu, canlı mı canlı bir insan topluluğu. Her karşılaştığınız, genç, yaşlı size gülümseyerek bakıyor.

    Şehir içinde ilerleyen aracımız, rehberinde hatırlatması ve verdiği bilgiler üzerine, alışverişlerde kullanılmak üzere, paralarını bozdurmak, daha doğrusu Endonezya parasına çevirmek isteyenler için döviz satış yerinde duruldu. Onların parasının ismi Endonezya Rubisi. Yaklaşık olarak….

1 ABD doları kaç Endonezya rupiahı

1 USD = 14046,2989 IDR

1 Türk lirası kaç Endonezya rupiahı

1 TRY = 2449,3936 IDR

     Paralar çevrildi. Yeniden aracımız hareket etti ve beş on dakika sonra, ziyaret edeceğimiz  İstiklal camii önünde durdu.

     Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip Endonezya’da yaklaşık 250 bin cami bulunuyormuş. Adalar genelinde pek çok güzel camiye ev sahipliği yapan Endonezya estetik açıdan güzel olmaktan öte, bu camiler kültürel ve tarihi önemiyle büyüleyici yapılar…

     Endonezya takımadalarında inşa edilen camilerin ilk formları, ağırlıklı olarak Hindu, Budist veya Çin mimari unsurlarını kullanan, özellikle kubbe ve minare gibi İslami formlardan bağımsız, yöresel Endonezya mimarisi tarzında inşa edilmiş.. Camilerde 19. yüzyıldan bu yana, Hollanda sömürge döneminde ülkeye egemen olan Ortodoks stilleri görülmeye başlanmış.. Bu dönemde mimari tarz, soğan şeklindeki kubbe ve kemerli tonoz ile Hint-İslam veya Mağribi Revival mimari unsurları ile şekillendi. Yine 19. yüzyıla kadar kullanılmayan minareler, Pers ve Osmanlı kökenli mimari stillerin, hat sanatı ve geometrik desenlerin belirgin bir şekilde kullanılmasıyla birlikte gelişmiş. Bu süre zarfında, geleneksel tarzda inşa edilmiş eski camilerin çoğu yenilenmiş ve çatılarına küçük kubbeler eklenmiş.

     Yerel mimari tarzın, adaya ve bölgeye göre değiştiği Endonezya camiler içerisinde Müslüman turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken 10 cami listelenmiş;

     1 - İstiklal Ulu Camii – Jakarta: (Jakarta, Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Cava Adası'nın kuzeybatısında kurulu olup, ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezidir. Endonezya ve Güneydoğu Asya'nın en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da on ikinci en büyük şehridir.)

     2 – El Ekber Camii – Surabaya: (Endonezya'nın en büyük ikinci şehri ve Doğu Cava bölgesinin başkentidir. Cava'nın doğusunda, Mas Nehri'nin ağzında ve Madura Boğazı'nın kıyısında bulunur.)

     3 – Baiturrahman Ulu Camii – Aceh: ( Endonezya'da özel bir bölge. Sumatra adasının kuzey ucunda bulunur.)

     4 – Dian Al-Mahri Camii – Depok: (Depok, Endonezya'nın Batı Cava eyaletinde yer alan bir şehirdir.)

     5 – Tuban Ulu Camii – Doğu Java: Doğu Cava, Endonezya'da, Cava adasının doğu kesiminde il. Merkezi Surabaya'dır.

     6 – An – Nur Ulu Camii – Pekanbaru: (Pekanbaru, Endonezya'nın Sumatra Adasının orta kesimindeki Riau ilinin başkenti olan şehirdir. Şehir, Siak Nehri kıyısında, Malakka Boğazına yaklaşık 160 km uzaklıkta yer alır. )

     7 – Batı Sumatra Ulu Camii – Kuzey Padang: (Padang, Endonezya’nın batı Sumatra ilinin başkenti olan şehirdir.)

     8 – Orta Cava Ulu Camii – Semarang: (Semarang, Endonezya'nın Orta Cava ilinin başkenti ve en büyük şehridir. Bu şehir Cava Adasının kuzeyinde yer almaktadır. Endonezya'nın Cakarta, Surabaya, Bandung, ve Medan'dan sonraki 4. en büyük şehridir.)

     9 – Makassar Ulu Camii – Makassar: (Makassar, Endonezya'nın Güney Sulawesi ilinin başkenti olan şehirdir. Ayrıca Sulawesi Adasının en büyük şehridir. Endonezya'nın Cakarta, Surabaya, Bandung, ve Medan şehirlerinden sonraki 5. büyük şehridir. Bu şehir Endonezya'nın Sulawesi adasının güneybatı kıyısında yer almaktadır.)

    10 – Baitul Muttaqien Camii – (Samarinda İslami Merkez Camii): ( Samarinda, Endonezya’nın Doğu Kalimantan ilinin başkenti olan şehirdir. Bu şehir Mahakam Nehri kıyısında yer almaktadır).

Biz ilk sırada ve Jakarta’da bulunan, İstiklal Ulu Camiindeyiz. Hem ülkenin hem de güneydoğu Asya’nın en büyük camisi olma sıfatını taşırken, dünyanın da dördüncü büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

     Tek gezip göreceğimiz İstiklal Camii: Jakarta’nın kalbinde bulunan İstiklal Ulu Camii, 1955’te eski Cumhurbaşkanı Soekarno döneminde inşa edilmiş. 22 Şubat 1978 tarihinde açılmış olup, günümüzde 200.000 kişinin ibadet edebileceği büyüklükteki yapı, ülkenin bağımsızlığına ithafen 45 metrelik merkezi kubbesi ile kültürel ve tarihi sembollerin yoğun olarak kullanıldığı, bir yapı. Büyük cami kompleksi, Allah’ın ilahi birliğini temsil etmek için yalnızca bir minareye sahip. Kapasite bakımından Asya’nın üçüncü büyük Sünni camisi olan İstiklal Camii, başkent Jakarta'nın sembolleri arasında yer alıyor. Ülkenin önde gelen siyasi liderleri Cuma namazlarını bu kılmak için bu camiye geliyor. Namaz dışında, seminer, konferans, sergi, eğitim gibi sosyal bir yapı olarak da faaliyet gösteriyor.

     İstiklal Cami Endonezyalı bir hristiyan mimar olan Frederich Silaban tarafından tasarlanıp 17 yılda tamamlandığı belirtiliyor. Cami 12 milyon dolara mal olmuş

     Caminin görselliğinde tamamen metal bir görünüm hakim. Caminin mimarı Frederich Silaban aynı zamanda ülkenin bağımsızlık simgesi olan bu yapıda yüz yıllarca yeniliğini koruyacak bir eser yapmaya söz vermiş olmasından dolayı, yapıda ahşap kullanmayıp, sadece paslanmaz çelik kullanmış.

     İstiklal Cami'sinde kullanılan ölçü ve taşıdığı unsurların ise farklı mesajlar taşıyor. Caminin metal kaplamalı 12 dev sütun üzerinde inşa edilmiş olması Peygamber Efendimizin doğum günü olan 12'inci Rebiülevvel ayını simgeliyor. Caminin 5 katlı oluşu, İslam’ın 5 şartı ile ilişkili olup, Esmaü'l-Hüsna olarak adlandırılan 7 kapısı ise 7 cennet tabakasına işaret ediyor. Caminin tek minareye sahip olması, Allah’ın bir oluşunu simgelerken, minare yüksekliği olan 66,66 metre Kuran’ın 6666 ayetine gönderme de bulunuyor. Minarenin 30 metrelik çelik doruk kısmı ise Kur’an-ı Kerim’in 30 cüzünü simgeliyor. Ayrıca İstiklal Camisi devletin resmi imam görevlendirdiği tek cami olma özelliğini de taşıyor.

     Caminin tam karşısında ise ülkenin merkez kilisesi yer alıyor. Ülkede farklı dinlere mensup insanların barış içinde yaşayabileceğini vurgulamak amacıyla, İstiklal Camisi'ni tam karşısında ülkenin en büyük kilisesi inşa edilmiş.

 

devam edecek…

alaattin-karaer-kose-yazisi3.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi4.jpeg

Bu yazı toplam 466 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.