1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz -5 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz -5 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

Sanat kalemi

 

alaattin-karaer--kose-yazisi1-028.jpeg

“Çok konuşan aslında fazla dolu olamayan kişidir.”

Endonezya Atasözü

 

     Nihayet Endonezya’dayız. Daha doğrusu Endonezya’nın başkenti Jakarta’dayız.

     Singapur’da uçağa bindiğimizde saat 06.50

     Türkiye’de saat 02.50

     Jakarta’ya indiğimizde saat 04.50

     Singapur’da 05.50

     Türkiye’de 02.50

     Türkiye’den Singapur 5 saat, Jakarta’dan 4 saat ileri.

     Vallahi bende zor yazdım, sizlere anlatmak için çalıştım. Doğrumu anlatıp yazdım bende çok emin değilim. Öğrencilik yıllarımızdaki, matematik sınavındaki sorular bundan daha kolaydı!

     Sağ salim, Jakarta’da havaalanından çıkıp, bizi bekleyen yerel acente yetkilisi, hazır bekleyen otobüsümüze yerleşmemize yardımcı oldu. Bavullarımız ayrıca kapalı bir araca yerleştirildi.  Hava çok güzeldi. Bizler biraz yorgun ve şaşkındık! Otele gitmeden başladı gezimiz…

     Biz bu arada Endonezya’yı kısaca da olsa tanımaya çalışalım;

     Dünyanın en kısa insanlarının yaşadığı Endonezya’nın ulusal hayvanı Komodo ejderhasıdır. Dünya nüfusunun en fazla 4. ülkesi olup, yüzölçümü bakımından ise dünyanın 15. büyük,  17.000’in üzerinde adadan meydana gelen takım adalar ülkesidir. Bunlardan sadece 6.000 tanesinde yerleşim bulunmaktadır. Beş ana adası vardır. Bunlar Java, Sumatra, Borneo, Sulawesi ve Yeni Gine’dir.

      Ülkenin ana dili Bahasa’dır. Ancak bunun haricinde 740 farklı dil konuşulmaktadır. Pek çoğu hala bölgesel dilleri olan yerel dilleri kullanmaktadır.

     Dünyanın en büyük İslam nüfusuna sahip ülkenin % 87’si Müslüman, % 10’u Hıristiyan, % 3’ü Hindu ve Budist’tir. 300’ün üzerinde etnik kültür vardır ve hepsi kendi gelenek ve göreneklerini uygulamaktadır.

     BM raporuna göre 2. Dünya Savaşı’nda Japon işgali sırasında açlık ve zorla çalıştırılma nedeniyle 4 milyon kişinin öldüğü Endonezya’nın tarihine de kısaca göz atalım;

     Endonezya’nın tarihi hakkında bilinen en eski bilgiler, 4-5 bin yıl kadar önce, Malezya’ dan halkın gelip yerleştikleri hakkındadır. Eski çağlardan beri ülkenin üzerinde bulunduğu adaların deniz ticaretinde ehemmiyeti çok büyük olmuştur. Bu sebepten, halk genellikle denizci veya tüccardı. Tarih çağlarında ülke, Çin, Hindistan, İran ve Bizans İmparatorluğunun deniz ticaret yolu idi. Halen bu özelliğini muhafaza etmektedir.

     Bu devirlerde ülkede aşiret idareleri krallık haline geldi. Öyle ki her ada ayrı bir krallıktı. Yedinci ve on üçüncü asırlara kadar bölgenin en güçlü krallıkları, Sumatra ve Java krallıkları idi. Güçlü olmalarının bir neticesi olarak da bölge ticaretine hakimdiler.

     On ikinci ve on beşinci asırlarda Hindistan ve Malezya ’dan ticaret için buraya gelen Müslüman tacirler hak din olan İslamiyet’in yayılmasına vesile olmuşlardı. Halk İslamiyet’i hiçbir zorlama olmaksızın kabul edip benimsemişti. Bundan dolayı da İslamiyet, Endonezya’da süratle yayıldı.

     Avrupa’nın sömürgecilik zihniyeti, Endonezya’yı 1511 senesinde yakaladı. Bu sene Portekiz Malakka adasını işgal etti. Bundan sonra İspanya, Hollanda ve İngilizler ülkeyi istila ettiler. Bu devletler Endonezya’yı sömürmenin yanı sıra Hindistan’ı da sömürgelerine katmak için üs olarak kullanmakta idiler. On altıncı asrın sonlarında Hollandalılar, Doğu Hindistan, Java ve Moluk’da kurdukları şirketlerle bölge ticaretini ele geçirdiler. Bunun sonunda Cakarta’ya üs kurmalarıyla Hollanda’nın bölgedeki nüfusu arttı.

     Diğer sömürgeci devletlerin anlaşmaları neticesinde 18. asrın sonlarında Hollanda ülkeyi tam manasıyla tek başına ve insafsızca kendi menfaatine kullanmaya başladı.

     1900’lü senelerin başlarından itibaren gün geçtikçe antiemperyalist fikirlerin kuvvetlenmesi sonucu Hollanda sömürgeciliğine karşı, milliyetçilik ve bağımsızlık mücadelesi fiilen başladı.  Bu mücadelenin önde gelen liderlerinden Ahmed Sukarno 1927’de kurulan Milliyetçi Partinin başkanı oldu. Endonezya halkının başlattıkları ve her geçen gün kuvvet kazanan bağımsızlık mücadelesi karşısında Hollanda endişeye düştü. Halk tamamen Hollandalı sömürgecilerin menfaatleri doğrultusunda yönetilmekteydi. Milliyetçilik ve bağımsızlık hareketlerini yatıştırmak ve sömürgeciliğini devam ettirmek için Hollanda siyasi bir oyun olarak yerli halka idarede kısmen iştirak hakkı tanıdı. Bu oyuna kanmayıp tam bir bağımsızlık isteyen halkın mücadelesi çok kanlı bir şekilde bastırılmaya çalışıldı. Mücadelenin liderlerinden Ahmed Sukarno ve arkadaşları yakalanarak sürgüne gönderildi.

     İkinci Dünya Savaşında Japonya, Endonezya’yı işgal etti. Siyasi olarak Japonlar ülke halkının Hollandalılara karşı yaptıkları bağımsızlık mücadelesini desteklediler. Japonlar, milliyetçilerin hükümet kurmalarına müsaade etti.

     17 Ağustos 1945’te Japonların teslim olmalarıyla Endonezya’da Ahmed Sukarno başkanlığında bir hükümet kurularak bağımsızlıklarını ilan ettiler. Hollanda, Endonezya’nın bağımsızlığını tanımadı. Endonezya ve Hollanda arasında bu sebepten başlayan mücadele, Endonezya’nın zaferiyle neticelendi. Hollanda, “Endonezya, Birleşik Devletleri” ni resmen tanımak zorunda kaldı.

     1950 senesinde devletin adı “Endonezya Cumhuriyeti” olarak değiştirildi. Ülkenin kurulu olduğu adalardan Yeni Gine Hollandalıların elinde kaldı. Endonezya ancak 1962 senesinde adanın batı kısmını Hollandalılardan kurtardı. Çin ve Rusya bütün antikomünist ülkelerde yaptıkları gibi, genç Endonezya Cumhuriyetini de yıkıcı ve bölücü faaliyetlerle kendi sömürgeleri, peykleri haline getirmeye çalıştılar. Ülke idaresini ellerine geçirmek için hükümet darbesi girişiminde bulundular.

     1965 senesinde vuku bulan bu ayaklanma kanlı bir iç savaşa sebep oldu. 1.000.000 civarında insanın öldüğü iç savaşta komünistler, milliyetçiler ve ordu tarafından bertaraf edildi. Devletin kuruluşundan itibaren meydana gelen hadiselerde oldukça yıpranan Ahmed Sukarno iktidarı, 1967’de General Suharto tarafından yapılan hükümet darbesi ile son buldu. Darbe sonunda başa geçen General Suharto daha sonra yapılan seçimleri de kazandı. 1982’de Sebker seçimleri kazandı. 1983’te Suharto dördüncü defa 10 Mart 1988’de beşinci defa başkan seçildi.

devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi2-027.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-041.jpg

Bu yazı toplam 336 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.