1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 28 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 28 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

sanat kalemi

alaattin-karaer-kose-yazisi1-002.jpeg

“Bir liderin ölümü dahi olsa her değişiklik yeni değişiklikleri doğurur.”

Endonezya Atasözü

Alas Harun, yalnızca Luwak kahvesi ile sınırlı değildi. Asıl geniş, yeşillikler içerisinde, aktiviteli bir alandı. Pirinç tarlalarına hayranlıkla bakabileceğimiz ve pirinç tarlaları arasındaki  keşfedebileceğimiz değer bir yer.

İkram elden kahveleri bir yandan tadarken, alışveriş yerinde bulunan çeşitli kahvelerden de almayı ihmal etmedik. Tabi ki fiyatı ucuz olanlardan! Kedi boku kahvesine güçmü yeter!

Kendine güvenenler devam eden adrenalinlerini test ediyordu. Kimler hangi aktivitelere katıldı bilemiyorum. Yurdanur hanım, iki kişilik salıncak için yanına bir kişi bulamadı. Daha doğrusu zaman yoktu. Her aktiviteninb önü kuyruk. Parayı veren düdüğü çalıyordu, pardon salıncağı kapıyordu!

Havada salınırken üstten pirinç tarlası manzarasının tadını çıkaranlar az değildi. Salıncak, kalbinizi bir an için daha hızlı atmasını sağlayan eğlenceli ve adrenalin testi sağladığı söyleniyor. Karadan yüzlerce metre havada olacaksın.

Etkinlikler:

-  Süper Ekstrem salıncak, yerden yaklaşık 25 metre yüksek olandır. Güzel bir manzaranın tadını çıkaracaksınız ve denediğinizde gökyüzünde uçacaksınız.

- Çift salınım, yerden yaklaşık 20 metre uzakta olan orta kısımdır. Bu salıncakta, salıncak eşiniz veya arkadaşınızla birlikte deneyebilirsiniz.

-  Extreme Swing yerden yaklaşık 15 metre olan en alçak olandır. Bu hızlanma, çocuklar ve en çok korkan insanlar için favoridir.

- Paket salıncak, iki single salıncak ve bir yerde bir çift salıncaktan oluşan bir kombinasyondur.
- Bütün aktivitelerde emniyet kemeri kullanıyor. Benim için geçersiz tabi ki!
-  Tüm çalışanlar işlerinde oldukça yetkin ve profesyonelmiş.

Her yer tablo gibi. Kuş yuvaları, dans köprüsü, cam balkon! Her yer fotoğraf çekmek için hazırlanmış sanki!

Bir saat süren Ala Harun alanındaki ziyaretimizi bitiriyoruz. Otobüse giderken, çıkşta yerel halkla fotoğraflar çektiriyoruz.  20 dakika yolculuk sonunda Ubud merkezindeyiz.

Ubud; Ubud Bölgesi'ndeki Endonezya'nın Bali adasındaki bir kasabadır ve Gianyar regency'nin orta eteklerinde pirinç tarlaları ve dik vadilerde bulunur. Bir sanat ve kültür merkezi olarak tanıtılan büyük bir turizm endüstrisi geliştirdi.

 “Bali’nin kültürel kalbi” olarak nitelenebilecek olan Ubud, el işi sanatlarının, ağaç oymacılığının ve müzeciliğin gelişmiş olduğu bir semttir. Ubud’da yaklaşık 30 bin kişi yaşamaktadır. Ülkenin en iyi sanat müzeleri Ubud’da bulunmaktadır. Kasabanın ana caddesi boyunca onlarca sanat mekanı, galeri ve zanaat pazarı yer almaktadır. Ubud’un merkezinde ticari faaliyetler ve turizm oldukça gelişmiş vaziyettedir. Merkeze uzak olan pirinç tarlalarının bulunduğu bölge ise halen köy hayatının varlığını sürdürebildiği bir bölümdür. Köy hayatı, hızla gelişmekte olan Ubud merkezinden nispeten etkilenmemektedir. Ubud’un tarihi 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ubud’un tarihî geçmişi, aynı zamanda Bali’nin de tarihini yansıtır niteliktedir. Bu dönemde buraya Java’dan gelen Hindu rahibi Rsi Marhandya, modern kent merkezinin hemen batısında meditasyon yapmıştır. Daha sonra Javalı rahip Nirartha, burada bir tapınak kurmuştur. Nirartha, bugün Bali’de uygulanan dini ritüellerin bulucusudur. Devam eden 400 yıl boyunca burada yeni tapınaklar ve manastırlar kurulmaya devam etmişir. Ubud’un doğu ve kuzeydoğusunda yer alan Gunung Kawi'deki tapınak kompleksi ve Goa Gajah'daki mağara tapınakları bu dönemden günümüze kadar gelmiş kalıntılardır. Ubud’da halen uygulanagelen danslar ve ritüellerin çoğunun kaynağı bu yıllara dayanmaktadır. Bu bölge günümüzde doğal ilaç ve şifa merkezi işlevi görmektedir. Ubud, antik Bali’nin şifa merkezidir. 1900 yılında Ubud, kendi isteği ile Hollanda’nın koruması altına girmiştir. Bu gelişme, Ubud’da kolonyal faaliyetlerin görülmesine sebep olmamış; geleneksel sanat ve kültür nispeten korunmuştur. Kraliyet ailesinin yabancı sanatçılara desteği ile birlikte ise Ubud, 1930’lu yıllardan itibaren modernleşmeye başlamıştır. Kültürel atmosferin oldukça baskın olduğu Ubud, geniş yelpazede konaklama seçenekleri ile de ziyaretçileri kendine çekmektedir. Antik tapınaklar, görkemli kraliyet sarayları, yeşil tepeler ve pirinç terasları görülmeye değermişte, biz ne zaman göreceğiz ki!

devam edecek…

alaattin-karaer-kose-yazisi2-002.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi3-002.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi4-002.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi5.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi6.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi7.jpeg

Bu yazı toplam 725 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.