1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 26 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 26 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

Sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi1-041.jpeg

 

Botun ayırdığı deniz yosunları nasıl tekrar birleşirse, ailelerde geçen her problemden sonra tekrar kaynaşır.

Endonezya Atasözü

Uluwatu Tapınağındayız. Daha önce de dediğim gibi, Endonezya, daha çok da Bali tapınaklarla ünlü ve dolu! GWK Kültürel Parkında olduğu gibi, burada da ziyaretçi kadın ve erkek tüm ziyaretçilerin bacaklarını örten şal, bir nevi eteklik bağlanıyor belimizden aşağı… Tur şirketi daha önceden hatırlatsaydı hazır eteklikle gitseydik. Fakat her tapınakta, değişik renklerde etekliğe bürünüyoruz. Uluwatu Tapınağının güzel mor renkliydi!

     Uluwatu adanın güney kısmı oluyor. Bir tepenin ucunda deniz manzaralı, denizden 70 metre yükseklikte dik bir uçurumun tepesinde yer alan,  Hindu deniz tapınak muhteşemdi tek kelimeyle. Gün batımı manzarasının muhteşem olduğu söyleniyor. Biz onu da göremeyeceğiz.

     Bali’nin 2ruhani dayanağı’ olarak kabul edilen 6 önemli tapınaktan biriymiş. Bali mimarisi, geleneksel olarak tasarlamış geçitler ve antik heykeller… Oldukça kalabalık ziyaretçi akını vardı.

     Bir gün sonra gideceğimizi Maymunlar gezisini iptal eden rehberimiz, burada da yaşayan maymunların olduğunu ve burada gördükten sonra yeterli olacağını söyledi. Doğru da yaptı.

     Uluwatu Tapınağının kısaca tarihçesi; Yazıtlar Uluwatu Tapınağı’nın, Bali’de başka birkaç önemli tapınağın kurulmasıdan da sorumlu olan bir Majapahit keşiş Mpu Kuturan tarafından başlatıldığından bahsetmektedir. Doğu Cava’dan kutsal bir rahip olan Dhang Hyang Dwijendra, daha sonra manevi yolculuğunun bitiş noktası olarak Uluwatu Tapınağı’nı seçmiş. Adananlar, bir yıldırım çarpması ile en yüksek “manevi birliğe” ulaştığına inanırlarmış.

     Efsaneye göre, Dhang Hyang Dwijendra’nın Uluwatu Tapınağı’nın mimarı ve Bali, Lombok ve Sumbawa’daki diğer bazı tapınaklar olduğunu söylüyorlar. 1983 yılına kadar, Pura Uluwatu’ya pek erişilmiyormuş ve 1999 yılında yapılan şimşek çakması tapınağın bazı kısımlarını ateşe vermiş. Tapınak o zamandan beri bir dizi restorasyon çabası geçirmiştir.

     Uluwatu Tapınağı’nın avlularından birinde ana tapınağın arkasında, okyanusa bakan ve Dhang Hyang Dwijendra’nın bir temsili olarak kabul edilen bir Brahmin heykeli bulunuyor. Tapınağın 2 giriş, yaprak ve çiçek oymalarıyla açılan kapıları mevcuttur. Uluwatu’nun 10. yüzyıldan kalma kalıntılarından biri, tapınağın iç avlusuna açılan tek parçalı kanatlı bir taş kapıdır. Kanatlı kapılar adada pek yaygın değilmiş. 16. yüzyılda Pura Dalem Jurit tapınağı eklenmiş. İçinde biri Brahma’yı gösteren 3 heykel vardır. Tapınak alanında 2 adet taş oluk vardır. Eğer ikisi de birleştirilseymiş bir lahit oluştururlarmış.

     Uçurumun hemen altında, Bali’nin uluslararası alanda en iyi bilinen sörf noktalarından biri olan Uluwatu Plajı bulunuyor.

     Uluwatu Tapınağı’nı muhteşem yapan şey, bir uçurumun kenarında yüksek olması ve Hint Okyanusunu bakan dalgaların olmasıymış.

    Tapınağa giden yılan yolu patika kenarındaki beton duvarlarla desteklenmiş. Bu alan aynı zamanda makak maymunlarının yaşadığı bir yer olup, el çantalarının maymunlar tarafından kaçırılması bahis konusudur. Burada kurulu bulunan anfitiyatroda her gün “ Kecak Dans” gösterisi grup zamanı sunulmaktaymış.. Bu şov, Bali’ de 1930 yıllarında geliştirilen balinez dansı eşliğinde müzikli bir drama şovuymuş.. Başlarda sadece erkekler tarafından yapılan bu şova, 2006 yılından itibaren bayan dansçılar da katılmış. Bu şovda Hindulara ait Ramayana destanı esas olarak alınmaktadır

     Destanın kısa özeti şöyledir; “Kral , kızı Sita’ yı Tanrı Şiva’ nın yayını çekebilecek bir savaşçıyla evlendirmeye söz vermiştir. Rama ( Ram), bu yayı çekerek yayı kırar. Ancak kralın ikinci karısı, kralın verdiği sözü bozarak, Rama’ yı ve kardeşi olan Lakşman’ı, Sita ile birlikte sürgüne gönderir. Rama ile Sita’nın aşkı, birçok zorlu mücadelenin ve 14 yıllık sürgünün ardından evlilikle sonuçlanır. Bu büyük hikâye, karanlıkla aydınlığın mücadelesinde aydınlığın zaferi olarak betimlenmektedir. Birçok çetin tecrübelerden geçilir ve sonunda kurtuluşa, aydınlanmaya, bilgeliğe, aşka yani amaca ulaşılır.”

     Genelde lüks oteller ve plajları ile ünlü bir bölge. Tabii ki bir de Uluwatu tapınağı ve dünyanın en arsız maymunları arasında ilk beşe girebilecek maymunları ile ünlüymüş…

     Dik bir uçurumun kenarına kurulmuş Uluwatu Tapınak’ın ev sahibi olarak maymunlar kabul ediliyor.

     Gruptan bazıları rehberle birlikte tapınağın bulunduğu yerdeki maymunları ziyarete gittiler. Ben gitmedim.

     Uluwatu Tapınağını ziyaret ederken biraz dikkatli olmanız gerekiyormuş.. Çünkü gözlük, şapka, küpe ne varsa elinizden çekip alabilecek hırsız maymunlar varmış. Özelliklede gözlüğümüzü çıkarma için uyarı aldık.  Çünkü bir anda gözlüğünüzü kapıp, ortadan kaybolabiliyorlarmış.

     Tapınak ziyareti sonrası, biz otele dönmeyerek çarşıda indik. Dükkanlara bakarak, denzi kenarından, kumsaldan yürüyerek otele döndük…

     Akşam yemeği için, otelin arka sokaklarındaki cadde üzerindeki restaurantların birisine gitmek için ara yollardan yürüyerek giderken, çok sık masaj salonlarına rastladık. Bali masajıyla dünyada ün salmış… Özellikle de ayak masajını tavsiye ettiler. Birde ayak masajı ucuzda! Eşim ve birkaç arkadaş ayak masajı yaptırmak için uzandılar. Bende, kapının önünde oturarak gelen gideni seyretmekle vakit geçirdim. Diyeceksiniz ki, o kadar yol gittin de bir masaj yaptırmadın mı?  Nerede tam hatırlayamıyorum, ısrar üzerine yaptırmaya kalktım. Ayağımı masaj yaptıramadım ki gıdıklanmaktan!

     Masaj sonrası, akşam yemeği için restaurantın yolunu tuttuk! devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi2-041.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-032.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi4-016.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi5-001.jpeg

Bu yazı toplam 637 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.